Hospitality

In the Catering category, companies will find products for supplying employees, customers, and guests. This includes coffee, tea, sugar, milk alternatives, beverages, snacks, pastries, and other items for the kitchen, breakroom, meeting rooms, and reception area.

Reliable catering contributes to a pleasant working environment and ensures a professional impression during meetings and visitor appointments. Especially for regularly needed items, a fixed core assortment with clear order quantities is worthwhile.

Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with the ongoing supply of kitchens, conference rooms, and break areas.

Catering for Office and Meetings

  • Coffee and Tea: for employees, guests, and meetings
  • Sugar and Dairy Products: for a complete beverage supply
  • Snacks and Pastries: for breaks, reception, and conferences
  • Beverages and Accessories: for kitchen, meeting rooms, and events

Frequently Asked Questions about Catering

What does office catering include?

Typically, coffee, tea, sugar, milk or alternatives, beverages, snacks, pastries, and suitable accessories.

How can demand be better planned?

With fixed standard items, regular ordering cycles and quantities adapted to team size and visitor traffic.

Does Wiepa support with a catering assortment?

Yes. Wiepa supports companies in bundling regularly needed items for the kitchen, break, and meeting areas.

Meßmer Tee Wintertee Collection Box
Image alt

24,60€ 22,99€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

24,60€ each
DIAMANT Zucker

1,82€ 1,70€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

1,82€/kg
KRÜGER FAMILY Tee

4,06€ 3,79€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

10,15€/kg
KRÜGER DAY by DAY Nahrungsergänzungsmittel Heißgetränk Holunder Vitamin C, Zink

2,24€ 2,09€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

14,00€/kg
DIAMANT Würfelzucker

1,87€ 1,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

1,87€/kg
STARBUCKS® Cappuccino

23,53€ 21,99€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

5,23€/L
HARIBO Fruchtgummi Roulette Rolle 50 x 25 g/Pack.

9,21€ 8,60€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

7,37€/kg
HARIBO Fruchtgummi Happy Easter Minis

2,31€ 2,15€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

9,24€/kg
Knoppers Gebäck Minis

2,32€ 2,16€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

11,60€/kg
MaxiNutrition Proteinkaffee MaxPresso Classic

18,99€ 17,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

63,30€/kg
Delacre Gebäckmischung Tea Time

19,27€ 18,00€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

19,27€/kg
Natreen Süßstoff Gourmet
Image alt

2,46€ 2,29€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

26,45€/kg
merci together Pralinen

3,50€ 3,27€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

20,00€/kg
Bärenmarke Kaffeesahne Kaffeetraum
Image alt

1,43€ 1,33€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

8,41€/kg
Ritz Gebäck Original

2,32€ 2,16€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

11,60€/kg
DIAMANT Zucker Stick - Wiepa Bürofachpartner

26,10€ 24,39€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

5,22€/kg
Toffifee Pralinen

1,98€ 1,85€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

15,84€/kg
nimm2 Fruchtgummi Lachgummi Cola Flaschies 200 g/Pack.

1,75€ 1,63€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

8,75€/kg
nimm2 Bonbons

1,20€ 1,12€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

8,28€/kg
Hellma Gebäck Crisp & Creamy Mix
Image alt

23,47€ 21,93€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

23,76€/kg
WRIGLEY'S EXTRA® Pastillen Professional
Image alt

1,88€ 1,75€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

24,42€/kg
nimm2 Fruchtgummi Lachgummi Apfellinge 225 g/Pack.

1,75€ 1,63€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

7,78€/kg
EDUSCHO Kaffee Professional Caffè Crema

26,40€ 24,67€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

26,40€/kg
Milka Gebäck Soft Moo

3,48€ 3,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

24,86€/kg

Showing 24/724

Top Sellers You Can't Miss

35% Off

On Furniture

Product vendor
Product title
0,00€
Product vendor
Product title
0,00€
Product vendor
Product title
0,00€
Product vendor
Product title
0,00€
Product vendor
Product title
0,00€