Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
546

Search results

Bewirtung

Search results

y000234l
Image alt
{"id":57221401444735,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"114029800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83248703111551,"product_id":15612421374335,"position":2,"created_at":"2026-03-28T14:31:07+01:00","updated_at":"2026-04-06T14:35:20+02:00","alt":"Avery Zweckform Bewirtungskostenbeleg 745","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000234Y000234L.jpg?v=1775478920","variant_ids":[57221401444735]},"available":true,"name":"Avery Zweckf. Hospitality Expense Receipt DIN A5","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":775,"weight":112,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4004182007457","featured_media":{"alt":"Avery Zweckform Bewirtungskostenbeleg 745","id":70400620233087,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000234Y000234L.jpg?v=1775478920"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Avery Zweckf. Hospitality Expense Receipt DIN A5

7,75€ 6,51€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • DIN A5
  • Grammage: 60 g/m²
  • chlorine-free bleached
  • with filing holes
  • Usage for type of labeling: handwritten, typewriter
  • 50 sheets
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Thermokassenrolle 80 mm x 50 m - 5er-Pack - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57221428642175,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"118006000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"Thermal Roll Print Hospitality Text 80mmx80m 55g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":494,"weight":329,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969019737","requires_selling_plan":false,"unit_price":6,"unit_price_measurement":{"measured_type":"length","quantity_value":"80.0","quantity_unit":"m","reference_value":1,"reference_unit":"m"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Thermal Roll Print Hospitality Text 80mmx80m 55g

4,94€ 4,15€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,06€/m
  • Product Use: Cash registers, EC cash terminals
  • Dimensions: 80 mm x 80 m (W x L)
  • Diameter: 80 mm
  • Core Diameter: 12 mm
  • Proof of Hospitality
Available for pickup at
Out of stock at
Kaffeeweißer Della Crema
{"id":57223304872319,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492111800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392504332671,"product_id":15613268164991,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:41:13+02:00","updated_at":"2026-04-09T12:05:47+02:00","alt":"Kaffeeweißer Della Crema","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012818A012818Y.jpg?v=1775729147","variant_ids":[57223304872319]},"available":true,"name":"Coffee Whitener Della Crema – 1,000 g Pack for Foodservice \u0026 Office","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1331,"weight":1010,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969098176","featured_media":{"alt":"Kaffeeweißer Della Crema","id":70457524814207,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012818A012818Y.jpg?v=1775729147"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1331,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Coffee Whitener Della Crema – 1,000 g Pack for Foodservice & Office

13,31€ 12,43€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 13,31€/kg
  • Fat content: 1.63%
  • with lactose
  • Economical & Efficient: The 1 kg pack offers excellent value for money for frequent printers and large teams.
  • Instantly soluble: No lumps, even in very hot drinks – for a perfect result in seconds.
  • Long shelf life: Ideal for storage as no refrigeration is required (unopened).
  • Fine creaminess: Gives hot drinks a smooth texture and softens the bitterness of coffee.
  • Hygienic storage: Easy handling and clean portioning compared to fresh milk products.
Available for pickup at
Out of stock at
Bahlsen Gebäck Süßes Dreierlei
Image alt
{"id":57223298187647,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492051500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392473792895,"product_id":15613264265599,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:37:33+02:00","updated_at":"2026-04-16T07:28:44+02:00","alt":"Bahlsen Gebäck Süßes Dreierlei","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013444A013444U.jpg?v=1776317324","variant_ids":[57223298187647]},"available":true,"name":"Bahlsen Sweet Trio – 150 individually wrapped biscuit specialities","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2059,"weight":1225,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4017100041563","featured_media":{"alt":"Bahlsen Gebäck Süßes Dreierlei","id":70457494602111,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013444A013444U.jpg?v=1776317324"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2112,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.975","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bahlsen Sweet Trio – 150 individually wrapped biscuit specialities

20,59€ 19,24€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 21,12€/kg
  • Deloba, Chokini, Hit Minis
  • The sweet kick for your next meeting: 150 pieces
  • In a practical dispenser box
  • Easy removal
  • Always ensures a tidy appearance in the meeting room
Available for pickup at
Out of stock at
Lambertz Gebäckmischung Compliments
{"id":57579149328767,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492249900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84594637799807,"product_id":15685592842623,"position":1,"created_at":"2026-05-21T12:27:13+02:00","updated_at":"2026-05-21T23:25:09+02:00","alt":"Lambertz Gebäckmischung Compliments","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002104X.jpg?v=1779398709","variant_ids":[57579149328767]},"available":true,"name":"Lambertz Biscuit Assortment Compliments 200g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":273,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006894518504","featured_media":{"alt":"Lambertz Gebäckmischung Compliments","id":71090208964991,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002104X.jpg?v=1779398709"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1365,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"200.0","quantity_unit":"g","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Lambertz Biscuit Assortment Compliments 200g

2,73€ 2,29€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 13,65€/kg
  • Balena, Divina, Coco-Fleur, Neapolitaner, Mandelbrot, Chockies, Pferdekeks
  • Container design: Cardboard box
  • Container material: Cardboard
  • 200 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Manner Gebäck Neapolitaner Original Minis
{"id":57223341343103,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492200400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392794624383,"product_id":15613291233663,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:05:43+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:54:47+02:00","alt":"Manner Gebäck Neapolitaner Original Minis","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000861Y000861U.jpg?v=1775512487","variant_ids":[57223341343103]},"available":true,"name":"Manner Neapolitaner Original Minis Wafers","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1941,"weight":1150,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"9000331007502","featured_media":{"alt":"Manner Gebäck Neapolitaner Original Minis","id":70457785450879,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000861Y000861U.jpg?v=1775512487"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2157,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.9","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Manner Neapolitaner Original Minis Wafers

19,41€ 18,14€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 21,57€/kg
Available for pickup at
Out of stock at
PiCK UP! Schokoriegel minis ORIGINAL
Image alt
{"id":57223297958271,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492051100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392472940927,"product_id":15613264101759,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:37:24+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:40:50+02:00","alt":"PiCK UP! Schokoriegel minis ORIGINAL","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014110A014110V.jpg?v=1775511650","variant_ids":[57223297958271]},"available":true,"name":"PiCK UP! minis ORIGINAL – 100-pack storage box","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2705,"weight":1307,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4017100040771","featured_media":{"alt":"PiCK UP! Schokoriegel minis ORIGINAL","id":70457493946751,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014110A014110V.jpg?v=1775511650"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2552,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.06","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
PiCK UP! minis ORIGINAL – 100-pack storage box

27,05€ 25,28€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 25,52€/kg
  • High Yield: The 1.06 kg bulk box guarantees long-term supply and excellent value for money
  • Brand Trust: A classic with over 125 years of baking tradition (Bahlsen)
  • Ideal Coffee Accompaniment: The compact format enhances any hot drink and makes a positive impression at appointments
  • Hygienically Individually Wrapped: Each mini bar is individually wrapped – perfect for serving guests, customers, and employees
  • Genuine Quality: Crispy milk chocolate between two original Bahlsen Leibniz biscuits
Available for pickup at
Out of stock at
duplo Schokoriegel
Image alt
{"id":57224986886527,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492057500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392479625599,"product_id":15613263741311,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:38:10+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:40:43+02:00","alt":"duplo Schokoriegel","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001024Y001024C.jpg?v=1775511643","variant_ids":[57224986886527]},"available":true,"name":"duplo chocolate bar - Probably the longest praline in the world, in a 40-count bulk pack","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1464,"weight":815,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008400304014","featured_media":{"alt":"duplo Schokoriegel","id":70457500074367,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001024Y001024C.jpg?v=1775511643"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2033,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.72","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
duplo chocolate bar - Probably the longest praline in the world, in a 40-count bulk pack

14,64€ 13,68€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 20,33€/kg
Available for pickup at
Out of stock at
Bärenmarke Kaffeesahne Kaffeetraum
Image alt
{"id":57223293174143,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492012100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392436830591,"product_id":15613260726655,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:32:26+02:00","updated_at":"2026-04-23T14:40:04+02:00","alt":"Bärenmarke Kaffeesahne Kaffeetraum","width":737,"height":737,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000168Y000168S.jpg?v=1776948004","variant_ids":[57223293174143]},"available":true,"name":"Bärenmarke Coffee Cream Coffee Dream – Full-bodied Alpine Milk Indulgence","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":143,"weight":284,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4045317052539","featured_media":{"alt":"Bärenmarke Kaffeesahne Kaffeetraum","id":70457464586623,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":737,"width":737,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000168Y000168S.jpg?v=1776948004"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":841,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.17","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bärenmarke Coffee Cream Coffee Dream – Full-bodied Alpine Milk Indulgence

1,43€ 1,33€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 8,41€/kg
  • Packaging: Resealable glass bottle
  • Fat content: 8 %
  • Content: 170 g
  • Material: Glass (taste-neutral & recyclable)
  • Representative: Visually enhances any coffee table at official occasions
Available for pickup at
Out of stock at
Milka Schokolade NAPS Alpenmilch 207 x 4,6 g/Pack.
Image alt
{"id":57223324631423,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492174700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392710246783,"product_id":15613281075583,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:58:03+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:50:26+02:00","alt":"Milka Schokolade NAPS Alpenmilch 207 x 4,6 g\/Pack.","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A006110A006110J.jpg?v=1775512226","variant_ids":[57223324631423]},"available":true,"name":"Milka NAPS Alpine Milk Chocolate – The melt-in-your-mouth treat for your guests","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2628,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"7622300313999","featured_media":{"alt":"Milka Schokolade NAPS Alpenmilch 207 x 4,6 g\/Pack.","id":70457713131903,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A006110A006110J.jpg?v=1775512226"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2761,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.952","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Milka NAPS Alpine Milk Chocolate – The melt-in-your-mouth treat for your guests

26,28€ 24,56€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 27,61€/kg
  • Alpine Milk
  • Packaging unit: 207 pieces in bulk dispenser x 4.6 g
  • Flavor: Alpine Milk
  • Brand: Milka
Available for pickup at
Out of stock at
Giotto® Gebäck Mini
Image alt
{"id":57223293075839,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492011800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392436404607,"product_id":15613260693887,"position":2,"created_at":"2026-04-01T12:32:23+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:38:21+02:00","alt":"Giotto® Gebäck Mini","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014122A014122I.jpg?v=1775511501","variant_ids":[57223293075839]},"available":true,"name":"Giotto® Hazelnut Pastries – 120 Mini-Delicacies","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1930,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008400630106","featured_media":{"alt":"Giotto® Gebäck Mini","id":70457464062335,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014122A014122I.jpg?v=1775511501"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3655,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.528","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Giotto® Hazelnut Pastries – 120 Mini-Delicacies

19,30€ 18,03€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 36,55€/kg
  • 120 x 4.4 g/pack.
  • Maximum freshness & hygiene: Each of the 120 pastry balls is individually wrapped – ideal for safely serving guests and customers
  • Original recipe: A crispy wafer shell meets a delicate milk-hazelnut cream, coated with freshly roasted hazelnut pieces
  • Ready for presentation: The practical dispenser box (528.0 g total content) allows for direct placement on the counter, in meeting rooms or at the coffee station
  • Versatile: The ideal mini pastry to accompany coffee, espresso or as a small treat at conferences and events
  • Brand quality: Trust Giotto® – one of the most popular pastry specialties for professional catering
Available for pickup at
Out of stock at
JACOBS Kaffeesahne Professional
Image alt
{"id":57223299760511,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492055200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392480149887,"product_id":15613264658815,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:38:15+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:41:06+02:00","alt":"JACOBS Kaffeesahne Professional","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012306A012306M.jpg?v=1775511666","variant_ids":[57223299760511]},"available":true,"name":"JACOBS Coffee Creamer Professional – 10% Fat, 240 servings (240 x 7.5 g)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1284,"weight":2076,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8711000508817","featured_media":{"alt":"JACOBS Kaffeesahne Professional","id":70457500795263,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012306A012306M.jpg?v=1775511666"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":713,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.8","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
JACOBS Coffee Creamer Professional – 10% Fat, 240 servings (240 x 7.5 g)

12,84€ 12,00€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 7,13€/kg
  • Portion Pack
  • Creamy Indulgence: 10% fat content for a fine texture and rich taste
  • Hygienically Individually Packed: 240 practical cup portions prevent waste
  • Long Shelf Life: Thanks to heat treatment, ideal for storage and buffets
  • Brand Quality: Rely on JACOBS' decades of coffee expertise
Available for pickup at
Out of stock at
APS Miluro Milch- und Zucker-Set in Weiß, Braun oder Schwarz, zeigt elegante Milch- und Zuckerdose aus Keramik.
Image alt
{"id":56933604524415,"title":"Schwarz","option1":"Schwarz","option2":null,"option3":null,"sku":"647129","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":82518925214079,"product_id":15546211828095,"position":2,"created_at":"2026-02-11T07:47:15+01:00","updated_at":"2026-03-24T17:24:17+01:00","alt":"APS Miluro Milch- und Zucker-Set in Weiß, Braun oder Schwarz, mit eleganten Behältern für Kaffee und Tee.","width":800,"height":800,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Zoom_m2669613.jpg?v=1774369457","variant_ids":[56933604524415]},"available":true,"name":"APS Miluro Milk and Sugar Set in White\/Brown or Black\/Brown - Schwarz","public_title":"Schwarz","options":["Schwarz"],"price":3898,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":null,"barcode":"4004133006348","featured_media":{"alt":"APS Miluro Milch- und Zucker-Set in Weiß, Braun oder Schwarz, mit eleganten Behältern für Kaffee und Tee.","id":69837571981695,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":800,"width":800,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Zoom_m2669613.jpg?v=1774369457"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
APS Miluro Milk and Sugar Set in White/Brown or Black/Brown

38,98€ 32,75€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Product Type: Milk and Sugar Set
  • Material: Stainless steel, wood
  • Colors (selectable): White/Brown or Black/Brown
  • Width: 19.0 cm
  • Height: 10.0 cm
  • Capacity: 0.35 L per container
  • Series: Miluro
  • Brand: APS
Color
Available for pickup at
Out of stock at
CELEBRATIONS® Schokolade 1.435 g/Pack.
Image alt
{"id":57223302414719,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492082400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392496402815,"product_id":15613266395519,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:40:19+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:42:06+02:00","alt":"CELEBRATIONS® Schokolade 1.435 g\/Pack.","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014359A014359N.jpg?v=1775511726","variant_ids":[57223302414719]},"available":true,"name":"CELEBRATIONS® Chocolate Mix – The giant pack with 1,435 g (approx. 150 pieces)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3419,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5000159500234","featured_media":{"alt":"CELEBRATIONS® Schokolade 1.435 g\/Pack.","id":70457515671935,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014359A014359N.jpg?v=1775511726"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2383,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.435","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
CELEBRATIONS® Chocolate Mix – The giant pack with 1,435 g (approx. 150 pieces)

34,19€ 31,95€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 23,83€/kg
  • Mini Snickers, Bounty, Milky Way, Twix, Dove Caramel, Maltesers Teasers, Dove, Mars
  • 1,435 g/Pack.
  • Perfect for Guests & Meetings: Whether in the conference room, at reception, or in the break room – this colourful mix brightens everyone's mood
  • Hygienic & Practical: Each candy is individually wrapped, making distribution in public areas particularly safe
  • Generous Supply: With approx. 150 individual pieces per pack, you are well-equipped for larger events or high visitor traffic
Available for pickup at
Out of stock at
HARIBO Fruchtgummi Goldbären
Image alt
{"id":57223292551551,"title":"100 x 9.8 g\/pack.","option1":"100 x 9.8 g\/pack.","option2":null,"option3":null,"sku":"492009400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392432013695,"product_id":15613260333439,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:31:57+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:37:59+02:00","alt":"HARIBO Fruchtgummi Goldbären","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000169Y000169F.jpg?v=1775511479","variant_ids":[57223292551551]},"available":true,"name":"HARIBO Goldbears fruit gummies 100g bag or bulk pack - 100 x 9.8 g\/pack.","public_title":"100 x 9.8 g\/pack.","options":["100 x 9.8 g\/pack."],"price":1042,"weight":1302,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001686301180","featured_media":{"alt":"HARIBO Fruchtgummi Goldbären","id":70457459999103,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000169Y000169F.jpg?v=1775511479"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1063,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.98","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
HARIBO Goldbears fruit gummies 100g bag or bulk pack

From 0,97€ From 0,90€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 10,63€/kg
  • Instant Energy: The perfect little snack for a short break from the stresses of everyday life, helping you get back to work with renewed vigor
  • High Acceptance: A classic brand that builds trust and is popular across generations
  • Two Pack Sizes: Bulk pack (100 x 9.8 g mini bags) or 100 g bag
  • Hygienic & Practical: Especially the mini bags allow for clean and contactless distribution to guests and customers
Available for pickup at
Out of stock at
Trinkschokolade Aktiv
{"id":57223305068927,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492112000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392521863551,"product_id":15613268296063,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:42:30+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:43:08+02:00","alt":"Trinkschokolade Aktiv","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012818A012818Z.jpg?v=1775511788","variant_ids":[57223305068927]},"available":true,"name":"Hot Chocolate Active 1,000 g – Invigorating Pleasure for a Productive Workday","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1358,"weight":1014,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969098190","featured_media":{"alt":"Trinkschokolade Aktiv","id":70457539887487,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012818A012818Z.jpg?v=1775511788"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1358,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Hot Chocolate Active 1,000 g – Invigorating Pleasure for a Productive Workday

13,58€ 12,69€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 13,58€/kg
  • Fat content: 3.25%
  • 1,000 g/pack.
  • Category: Hot drinks / Pantry
Available for pickup at
Out of stock at
OATLY Oat Drink No Sugar (Barista Edition) – The plant-based super-premium choice for professionals
Image alt
{"id":57223327809919,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492180300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392733053311,"product_id":15613283303807,"position":2,"created_at":"2026-04-01T12:59:53+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:51:14+02:00","alt":"OATLY Pflanzendrink ohne Zucker","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000654Y000654P.jpg?v=1775512274","variant_ids":[57223327809919]},"available":true,"name":"OATLY Oat Drink No Sugar (Barista Edition) – The plant-based super-premium choice for professionals","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1229,"weight":6542,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"27394376620885","featured_media":{"alt":"OATLY Pflanzendrink ohne Zucker","id":70457733841279,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000654Y000654P.jpg?v=1775512274"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":205,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"6.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
OATLY Oat Drink No Sugar (Barista Edition) – The plant-based super-premium choice for professionals

12,29€ 10,32€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,05€/L
  • Product: Oat Drink Unsweetened (Plant-based drink)
  • Pack Size: 6 x 1 Litre (Value pack)
  • Storage: Long-life (can be stored ambient)
  • Compliant with LMIV: Yes
  • Sugar-free: Yes (no added sugar)
Available for pickup at
Out of stock at
Lotus Gebäck Biscoff
Image alt
{"id":57223293403519,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492013500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392440009087,"product_id":15613260923263,"position":2,"created_at":"2026-04-01T12:32:46+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:38:28+02:00","alt":"Lotus Gebäck Biscoff","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000553Y000553S.jpg?v=1775511508","variant_ids":[57223293403519]},"available":true,"name":"Lotus Biscoff Portioned Biscuits - The classic with every hot drink","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1823,"weight":2104,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5410126386189","featured_media":{"alt":"Lotus Gebäck Biscoff","id":70457467175295,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000553Y000553S.jpg?v=1775511508"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":972,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.875","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Lotus Biscoff Portioned Biscuits - The classic with every hot drink

18,23€ 17,03€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 9,72€/kg
  • Flavour: Caramel
  • Packaging unit: 300 pieces per pack (bulk pack)
  • Individual weight: 6.25 g per biscuit
  • Total weight: 1.875 kg
  • Special features: Vegan, no colourings, no artificial flavours
Available for pickup at
Out of stock at
beckers bester Fruchtsaft
Image alt
{"id":57223304151423,"title":"Apple clear","option1":"Apple clear","option2":null,"option3":null,"sku":"492104200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392516653439,"product_id":15613267607935,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:41:50+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:42:46+02:00","alt":"beckers bester Fruchtsaft","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012307A012307Y.jpg?v=1775511766","variant_ids":[57223304151423]},"available":true,"name":"beckers bester Fruit Juice - Apple clear","public_title":"Apple clear","options":["Apple clear"],"price":2173,"weight":6724,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001716781128","featured_media":{"alt":"beckers bester Fruchtsaft","id":70457534710143,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012307A012307Y.jpg?v=1775511766"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":362,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"6.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
beckers bester Fruit Juice

21,73€ 18,26€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,62€/L
  • 6 x 1 l/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Melitta Kaffee Harmonie® naturmild
Image alt
{"id":57223294321023,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492021800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392443974015,"product_id":15613261611391,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:33:24+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:38:48+02:00","alt":"Melitta Kaffee Harmonie® naturmild","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000M039195M039195P.jpg?v=1775511528","variant_ids":[57223294321023]},"available":true,"name":"Melitta Coffee Harmonie® Naturally Mild (500g) – Wholesome Enjoyment for the Office","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1127,"weight":518,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002720002285","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffee Harmonie® naturmild","id":70457470321023,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000M039195M039195P.jpg?v=1775511528"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2254,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta Coffee Harmonie® Naturally Mild (500g) – Wholesome Enjoyment for the Office

11,27€ 10,53€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 22,54€/kg
  • mild
  • Grind: Ground
  • Contents: 500 g per pack
  • Certification: Sustainable cultivation (LMIV compliant)
  • Intensity: 2 of 5
Available for pickup at
Out of stock at
Royal Dansk Gebäckmischung Dänische Butter-Cookies - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223295828351,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492032500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392453280127,"product_id":15613262496127,"position":2,"created_at":"2026-04-01T12:34:33+02:00","updated_at":"2026-04-13T12:23:08+02:00","alt":"Royal Dansk Gebäckmischung Dänische Butter-Cookies","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000L034745L034745F.jpg?v=1776075788","variant_ids":[57223295828351]},"available":true,"name":"Royal Dansk Assorted Danish Butter Cookies 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":487,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5701184005007","featured_media":{"alt":"Royal Dansk Gebäckmischung Dänische Butter-Cookies","id":70457477661055,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000L034745L034745F.jpg?v=1776075788"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":974,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Royal Dansk Assorted Danish Butter Cookies 500g

4,87€ 4,55€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 9,74€/kg
  • High-quality presentation: The traditional metal tin not only protects the pastries from breaking, but also looks appealing on any conference table
  • Freshness guarantee: Thanks to the sturdy metal lid, the pastries stay crispy and aromatic for a long time
  • Perfect for sharing: With 500g content, the tin is ideal for serving medium-sized groups or as a small token of appreciation
  • Versatile enjoyment: 5 different varieties offer variety for guests, business partners, and employees
Available for pickup at
Out of stock at
Bahlsen Gebäckmischung Favourite Collection M
Image alt
{"id":57223310868863,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492132700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392567378303,"product_id":15613272064383,"position":2,"created_at":"2026-04-01T12:47:19+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:45:29+02:00","alt":"Bahlsen Gebäckmischung Favourite Collection M","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013489A013489Q.jpg?v=1775511929","variant_ids":[57223310868863]},"available":true,"name":"Bahlsen Biscuit Assortment \"Favourite Collection M\" – Enjoyment with Tradition","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1187,"weight":574,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4017100250026","featured_media":{"alt":"Bahlsen Gebäckmischung Favourite Collection M","id":70457580945791,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013489A013489Q.jpg?v=1775511929"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2615,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.454","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bahlsen Biscuit Assortment "Favourite Collection M" – Enjoyment with Tradition

11,87€ 11,09€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 26,15€/kg
  • Container design: Carton
  • Container material: Paper
  • 2 x 227 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
memo Gartentisch Berrissimo 150 x 77 x 90 cm (B x H x T)
{"id":57222922666367,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"196004100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83337387934079,"product_id":15613023519103,"position":1,"created_at":"2026-03-30T22:17:18+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:50:54+02:00","alt":"memo Gartentisch Berrissimo 150 x 77 x 90 cm (B x H x T)","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000568Y000568S.jpg?v=1775501454","variant_ids":[57222922666367]},"available":true,"name":"memo Berrissimo garden table 150 x 77 x 90 cm (W x H x D)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":58186,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4039468026358","featured_media":{"alt":"memo Gartentisch Berrissimo 150 x 77 x 90 cm (B x H x T)","id":70434126889343,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000568Y000568S.jpg?v=1775501454"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
memo Berrissimo garden table 150 x 77 x 90 cm (W x H x D)

581,86€ 488,95€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 150 x 77 x 90 cm (W x H x D)
  • weatherproof
  • Tabletop material: Acacia, glazed
  • Frame material: Aluminium
Available for pickup at
Out of stock at
Esmeyer® Besteckgarnitur BETTINA 30 Teile - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223127007615,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"439066195","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83897158664575,"product_id":15613161603455,"position":1,"created_at":"2026-04-16T10:28:55+02:00","updated_at":"2026-04-16T10:28:55+02:00","alt":"Esmeyer® Besteckgarnitur BETTINA 30 Teile - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007484A007484P_7f72350f-1cdb-4af7-a1fa-d40de243c5dd.jpg?v=1776328135","variant_ids":[57223127007615]},"available":true,"name":"Esmeyer® BETTINA 30-Piece Cutlery Set","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":5395,"weight":1266,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4007796019274","featured_media":{"alt":"Esmeyer® Besteckgarnitur BETTINA 30 Teile - Wiepa Bürofachpartner","id":70646597812607,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007484A007484P_7f72350f-1cdb-4af7-a1fa-d40de243c5dd.jpg?v=1776328135"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Esmeyer® BETTINA 30-Piece Cutlery Set

53,95€ 45,33€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • 6 x knives, spoons, forks, coffee spoons, pastry forks
  • Material: 18/10 stainless steel, highly polished
  • Colour: silver
Available for pickup at
Out of stock at
Esmeyer® Besteckgarnitur BETTINA 24 Teile - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223126974847,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"439066095","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390614995327,"product_id":15613161570687,"position":1,"created_at":"2026-04-01T09:56:20+02:00","updated_at":"2026-04-01T09:56:20+02:00","alt":"Esmeyer® Besteckgarnitur BETTINA 24 Teile - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007484A007484P.jpg?v=1775030180","variant_ids":[57223126974847]},"available":true,"name":"Esmeyer® Cutlery Set BETTINA 24 Pieces","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":4767,"weight":1179,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4007796022908","featured_media":{"alt":"Esmeyer® Besteckgarnitur BETTINA 24 Teile - Wiepa Bürofachpartner","id":70455766712703,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007484A007484P.jpg?v=1775030180"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Esmeyer® Cutlery Set BETTINA 24 Pieces

47,67€ 40,05€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • 6 x Knives, Spoons, Forks, Teaspoons
  • Material: 18/10 stainless steel, highly polished
  • Color: silver
Available for pickup at
Out of stock at
Käfer Kaffee Caffè Crema Lungo
Image alt
{"id":57223324205439,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492173700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392707690879,"product_id":15613280780671,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:57:47+02:00","updated_at":"2026-04-15T11:34:51+02:00","alt":"Käfer Kaffee Caffè Crema Lungo","width":918,"height":612,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000506Y000506C.jpg?v=1776245691","variant_ids":[57223324205439]},"available":true,"name":"Käfer CAFFÈ CREMA lungo – Whole Beans, Smooth \u0026 Mild, 1,000 g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1465,"weight":1016,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4037014004508","featured_media":{"alt":"Käfer Kaffee Caffè Crema Lungo","id":70457710215551,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.5,"height":612,"width":918,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000506Y000506C.jpg?v=1776245691"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1465,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Käfer CAFFÈ CREMA lungo – Whole Beans, Smooth & Mild, 1,000 g

14,65€ 13,69€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 14,65€/kg
  • Premium Selection: Only hand-picked green coffees from renowned regions
  • Gentle Profile: Mild roast, ideal for Caffè Crema, Schümli, or lengthened coffee
  • Versatile: Optimized for use in all common automatic coffee machines
  • Feel & Freshness: Whole beans in a 1,000 g aroma protection bag for maximum aroma with every cup
  • smooth, mild, harmonious
  • whole bean
  • Gourmet Quality: The Käfer brand stands for the highest standards and excellent moments of enjoyment
Available for pickup at
Out of stock at
Alpro Haferdrink For Professionals – Die Barista-Lösung (8 x 1 Liter) - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223307264383,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492118500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392534020479,"product_id":15613269508479,"position":2,"created_at":"2026-04-01T12:44:09+02:00","updated_at":"2026-04-16T13:09:17+02:00","alt":"Alpro Pflanzendrink For Professionals","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001047Y001047N.jpg?v=1776337757","variant_ids":[57223307264383]},"available":true,"name":"Alpro Oat Drink For Professionals – The Barista Solution (8 x 1 Liter)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2119,"weight":8653,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5411188132127","featured_media":{"alt":"Alpro Pflanzendrink For Professionals","id":70457551126911,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001047Y001047N.jpg?v=1776337757"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":265,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"8.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Alpro Oat Drink For Professionals – The Barista Solution (8 x 1 Liter)

21,19€ 17,80€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,65€/L
  • Nutrient-rich: A valuable source of fiber, enriched with vitamins B2 and D
  • Professional Advantage Pack: The 8 x 1 liter packaging unit is perfectly suited for daily use in catering and offices
  • Completely plant-based: 100% vegan, naturally lactose-free and dairy-free – the ideal alternative for guests with intolerances or a special lifestyle
  • Natural taste: No added sugar* or sweeteners – the oat drink scores with its natural, subtle sweetness.
  • Excellent frothing: Specially developed for baristas – for stable, creamy foam and creative latte art
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffee Home Barista
Image alt
{"id":57223311786367,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492136700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392580125055,"product_id":15613272752511,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:48:39+02:00","updated_at":"2026-04-23T15:04:26+02:00","alt":"Dallmayr Kaffee Home Barista","width":623,"height":623,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014076A014076A.jpg?v=1776949466","variant_ids":[57223311786367]},"available":true,"name":"Dallmayr Home Barista Caffè Crema Dolce – Mild Indulgence in Barista Quality","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2521,"weight":1018,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167043805","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffee Home Barista","id":70457591955839,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":623,"width":623,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014076A014076A.jpg?v=1776949466"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2521,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Home Barista Caffè Crema Dolce – Mild Indulgence in Barista Quality

25,21€ 23,56€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 25,21€/kg
  • Caffè Crema Dolce
  • Whole Bean
  • Contents: 1,000 g per pack
  • Certification: Rainforest Alliance
  • Aroma: Nutty, harmonious, low acidity
  • Intensity: 5 of 10 (Medium-mild)
Available for pickup at
Out of stock at
RAU Werkbank 7000 2.000 x 890 x 900 mm (B x H x T) 4 Schubladen
Image alt
{"id":57223848886655,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"820154256","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83898115654015,"product_id":15613577199999,"position":2,"created_at":"2026-04-16T10:43:59+02:00","updated_at":"2026-04-16T10:43:59+02:00","alt":"RAU Werkbank 7000 2.000 x 890 x 900 mm (B x H x T) 4 Schubladen – Produktbild 2","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000536Y000536B_f0f85244-15b4-495c-a8ed-752cfd3070e9.jpg?v=1776329039","variant_ids":[57223848886655]},"available":true,"name":"RAU Workbench 7000 2,000 x 890 x 900 mm (W x H x D) 4 Drawers","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":155044,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4040376258557","featured_media":{"alt":"RAU Werkbank 7000 2.000 x 890 x 900 mm (B x H x T) 4 Schubladen – Produktbild 2","id":70646779117951,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000536Y000536B_f0f85244-15b4-495c-a8ed-752cfd3070e9.jpg?v=1776329039"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
RAU Workbench 7000 2,000 x 890 x 900 mm (W x H x D) 4 Drawers

1.550,44€ 1.302,89€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
Available for pickup at
Out of stock at
Tchibo Kaffee Professional Caffè Crema
Image alt
{"id":57223301038463,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492065100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392483033471,"product_id":15613265412479,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:38:41+02:00","updated_at":"2026-04-29T13:24:55+02:00","alt":"Tchibo Kaffee Professional Caffè Crema","width":667,"height":445,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000152Y000152F.jpg?v=1777461895","variant_ids":[57223301038463]},"available":true,"name":"Tchibo Coffee Professional Caffè Crema – Exquisite Indulgence for Office and Conference","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3098,"weight":1017,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4046234934250","featured_media":{"alt":"Tchibo Kaffee Professional Caffè Crema","id":70457503383935,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.499,"height":445,"width":667,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000152Y000152F.jpg?v=1777461895"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3098,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Tchibo Coffee Professional Caffè Crema – Exquisite Indulgence for Office and Conference

30,98€ 28,95€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 30,98€/kg
  • Bean type: 100% Arabica
  • Grind: Whole bean
  • Contents: 1,000 g per pack
Available for pickup at
Out of stock at
Konferenzausstattung für professionelle Meetings und Bewirtung
Konferenzausstattung für professionelle Meetings und Bewirtung
Konferenzausstattung für professionelle Meetings und Bewirtung

Conference equipment for professional meetings and catering

WIEPA PRACTICAL GUIDE Conference Equipment for Professional Meetings Room, technology, moderation, and catering must be appropriate for the occasion. A fixed checklist ensures reliable preparation for internal meetings, client appointments, and hybrid meetings. In short: Good conference equipment consists of suitable furniture, understandable presentation technology, adequate acoustics, appropriate moderation tools, and needs-based catering. The decisive factor is not as much technology as possible, but rather a smooth process for all participants – both on-site and digital. Equipment by Meeting Type Meeting Key Equipment Special Focus Brief Meeting Display or whiteboard, note-taking capability Quick start, minimal setup Client Appointment Tidy room, presentation, drinks, writing materials Professional overall impression Workshop Moderation board, cards, markers, sticky notes, flexible furniture Movement and visible results Hybrid Meeting Camera, microphones, speakers, display, and stable connection Equal participation of external persons Training Projection screen, good visibility, documents, suitable seating Ergonomics and longer use Intelligently Choose Room Size and Seating Seating influences communication and sightlines. Block formation is suitable for classic meetings, U-shape for trainings with interaction, and row seating for presentations. For workshops, mobile tables and chairs are helpful. Escape routes, movement areas, and accessibility must not be restricted by additional furniture. Technology for Hybrid Meetings A single laptop microphone is rarely sufficient in larger rooms. Participants should be clearly audible and visible, able to share presentations easily, and know how to operate the technology. A standardized room solution reduces spontaneous adapter and access problems. Tech Check Before the Appointment Test video platform, dial-in data, and guest access. Check camera frame and lighting. Test microphones from all seating positions. Have presentation ready locally and online. Keep adapters, charging cables, and spare batteries available. Appoint a responsible person for technical support. Practical Rule: For important appointments, the technology should not be turned on for the first time five minutes before the start. A quick test the day before prevents many avoidable disruptions. Acoustics and Lighting Hard surfaces and large glass areas can amplify reverberation. Acoustically effective elements, curtains, or suitable furniture improve speech intelligibility. Lighting should make faces visible without reflecting off displays or blinding participants. Even lighting is particularly important for video transmission. Moderation and Presentation Materials Even digital teams benefit from analog tools. Whiteboard markers, moderation cards, pushpins, sticky notes, flip chart paper, and name tags should be available as a fixed room set. After each appointment, check what has been used or damaged. This way, the next workshop doesn't start with a search for a working marker. Catering According to Duration and Number of Participants Duration Suitable Provisions Planning Notes Up to 60 minutes Water, possibly coffee and tea Easily accessible, without disrupting the flow 1 to 3 hours Drinks and small, low-odor snacks Consider dietary forms and allergens Half-day Drinks, snack break, and possibly light meal Plan break times and cooling Full-day Continuous beverage supply, multiple breaks, lunch Organize quantities, dishes, waste, and refills Reusable options, carafes, and needs-based quantities can reduce waste. At the same time, hygiene, cooling, and allergen information must be ensured. Checklist for the Day of the Meeting Check room size, seating, and temperature. Start technology and test connection. Lay out all moderation materials completely. Provide drinks and catering in good time. Check name tags, documents, and pens. Admit online participants early. Document consumption and technical problems after the appointment. Frequently Asked Questions What basic equipment does every meeting room need?At least a suitable presentation surface, understandable technology, writing or note-taking options, adequate lighting, and seating appropriate to the room size.How many drinks should be planned?This depends on the duration, room temperature, and occasion. A small reserve is sensible, but excessive quantities lead to waste.What is most important for hybrid meetings?Good sound quality. External participants must be able to understand everyone and be actively involved.Which snacks are suitable for client appointments?Portionable, low-odor, and low-crumble products are practical. Allergens should be identifiable.How to prevent missing moderation materials?Through a fixed room set, minimum stock levels, and a quick check after each use.Relevant Wiepa Guides Also read Agile Collaboration, The Perfect Office Kitchen, and Healthy Snacks in the Office. Sources and further information BAuA: Workplaces DGUV: Screen work and suitable work equipment Umweltbundesamt: Reusable packaging Fully Equip Meeting Rooms Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein-Main with conference furniture, whiteboards, moderation, presentation, acoustics, beverages, and catering needs. Coordinate Conference Needs

Furnish meeting room: whiteboard, flipchart, cables and catering

Office Furniture Guide Equipping a Meeting Room: Whiteboard, Flipchart, Cables, and Catering A good meeting room needs more than just a table and chairs. Presentation surfaces, functional technology, tidy cables, catering, and sufficient accessories for meetings and workshops are important. Whether it's a client visit, team meeting, training session, or project discussion: a well-prepared room saves time and appears professional. Many problems arise not from big issues, but from missing markers, incorrect cables, or empty cups. View WhiteboardsView Flipcharts Brief Answer The basic equipment for a meeting room includes a table, suitable chairs, a whiteboard or flipchart, markers, magnets, moderation materials, power and cable management, drinks, coffee, and basic hygiene articles. Why Good Equipment is Important in a Meeting Room Meeting rooms are often used by various teams. If materials are missing or technology isn't prepared, it costs time every single time. Clear basic equipment ensures that appointments start faster and run more professionally. less searching before the meeting better preparation for client visits clean presentation surfaces less cable chaos on the table more pleasant atmosphere for participants Basic Equipment for Meeting Rooms Area Useful Equipment Tip Presentation Whiteboard, Flipchart, Markers, Magnets Store accessories directly in the room Workshop Moderation Cards, Pinboard, Adhesive Dots Prepare for group work Technology Power, Adapters, Cables, Chargers Assign and label cables permanently Catering Water, Coffee, Cups, Napkins Check briefly before appointments Whiteboard or Flipchart? Whiteboards are good for quick notes, sketches, and recurring meetings. Flipcharts are practical when results need to be recorded on paper or hung in the room. In many meeting rooms, a combination is sensible. Related: Whiteboard or Flipchart? Store Accessories Directly in the Room Markers, erasers, magnets, moderation cards, and pushpins should not be stored somewhere in the supply closet, but directly where they are needed. A small box or drawer in the room is often sufficient. Whiteboard markers in multiple colors Board wipers and cleaner Magnets suitable for the board type Moderation cards and pushpins Adhesive dots for voting Related: Whiteboard Accessories and Using Moderation Cards Correctly Don't Leave Cables and Technology to Chance Nothing slows down a meeting faster than missing adapters or tangled cables. Power outlets, charging cables, HDMI or USB-C cables should be labeled, accessible, and, if possible, permanently installed in the room. Related: Cable Management at the Desk Matching Products in the Wiepa Shop WhiteboardsFor quick notes, sketches, and meetings.FlipchartsFor workshops, training, and visible results.Moderation MaterialsFor group work, ideas, and voting.Coffee and CateringFor client visits, meetings, and reception. Checklist: Equipping a Meeting Room Choose a whiteboard or flipchart suitable for the use. Store markers, magnets, erasers, and cleaner directly in the room. Add moderation cards and pinboard accessories for workshops. Keep power, cables, and adapters visible and labeled. Check water, coffee, cups, and napkins for appointments. Don't forget wastebaskets and basic hygiene articles. Briefly check what needs refilling after each appointment. More on this: Coffee and Catering in the Office, Hygiene Articles in the Office and Improving Acoustics in the Office Frequently Asked Questions What belongs in a meeting room? Basic equipment includes a table, chairs, a whiteboard or flipchart, markers, moderation materials, cables, power, drinks, and simple catering items. Does a meeting room need a whiteboard and a flipchart? Not necessarily, but the combination is practical. Whiteboards are suitable for quick notes, flipcharts for results on paper. How do you keep a meeting room tidy? With fixed places for accessories, a clear replenishment routine, labeled cables, and a brief check after each appointment. Sources and Guidance This article serves as practical guidance for office furnishing and meeting organization. Key factors are room size, frequency of use, number of participants, technical equipment, and internal procedures. Related Pages: Office Furniture, Office Supplies, Office Provisioning and Presentation in the Shop Equip Meeting Rooms Completely Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with whiteboards, flipcharts, moderation materials, cable management, catering, and complete office furnishing. Request Consultation

Showing 32/546

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen