Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
1002

Search results

Bildschirmreiniger

Search results

Soennecken Reinigungstuch
Image alt
{"id":57222846841215,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187205100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332922409343,"product_id":15612969877887,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:55:11+02:00","updated_at":"2026-05-05T17:01:42+02:00","alt":"Soennecken Reinigungstuch","width":1248,"height":832,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010650A010650I.jpg?v=1777993302","variant_ids":[57222846841215]},"available":true,"name":"Soennecken Cleaning Wipes Special – Gentle Care for Screens and Displays","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":424,"weight":206,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630119001","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungstuch","id":70432159826303,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.5,"height":832,"width":1248,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010650A010650I.jpg?v=1777993302"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":4,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Cleaning Wipes Special – Gentle Care for Screens and Displays

4,24€ 3,56€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,04€ each
  • Product Use: Screens, Glass, TFTs
  • moist
  • antistatic
  • alcohol-free
  • 100 pcs/pack.
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read all instructions carefully and follow them.
Available for pickup at
Out of stock at
SONAX Reinigungsspray
{"id":57451580227967,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495102600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275489898879,"product_id":15661428310399,"position":1,"created_at":"2026-05-03T04:10:22+02:00","updated_at":"2026-05-04T02:13:30+02:00","alt":"SONAX Reinigungsspray","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001974D.jpg?v=1777853610","variant_ids":[57451580227967]},"available":true,"name":"SONAX Cleaning Spray","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":591,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4064700392106","featured_media":{"alt":"SONAX Reinigungsspray","id":70860344918399,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001974D.jpg?v=1777853610"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1970,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"300.0","quantity_unit":"ml","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
SONAX Cleaning Spray

5,91€ 4,96€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 19,70€/L
  • Product Use: Touch displays, glass, mirrors, Plexiglas and acrylic glass, piano lacquer
  • Volume: 300 ml
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Reinigungsset
{"id":57222843302271,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187037700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332756373887,"product_id":15612967518591,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:51:51+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:00:12+02:00","alt":"Soennecken Reinigungsset","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011490A011490V.jpg?v=1775498412","variant_ids":[57222843302271]},"available":true,"name":"Soennecken Cleaning Set for the Workplace","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2830,"weight":616,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630015242","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungsset","id":70432041173375,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011490A011490V.jpg?v=1775498412"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Cleaning Set for the Workplace

28,30€ 23,78€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • 125 ml telephone & surface cleaner, 125 ml screen cleaner, 10 lint-free cleaning cloths, a keyboard cleaning tool, wet and dry keyboard cleaning cloths, and four foam-tipped swabs
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read all instructions carefully and follow them.
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Bildschirmreinigungstuch
Image alt
{"id":57222832161151,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"185001400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83331854827903,"product_id":15612960244095,"position":2,"created_at":"2026-03-30T20:35:32+02:00","updated_at":"2026-04-06T19:50:33+02:00","alt":"Elix Clean Bildschirmreinigungstuch – Produktbild 2","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014471A014471J.jpg?v=1775497833","variant_ids":[57222832161151]},"available":true,"name":"Elix Cleaning Cloth ElixClean Screen 100 pcs.\/pack","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1979,"weight":336,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478944220","featured_media":{"alt":"Elix Clean Bildschirmreinigungstuch – Produktbild 2","id":70431135400319,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014471A014471J.jpg?v=1775497833"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":20,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Elix Cleaning Cloth ElixClean Screen 100 pcs./pack

19,79€ 16,63€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,20€ each
  • Container type: Bag
  • Container material: Plastic
  • 100 units/pack
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Reinigungsspray
{"id":57222842941823,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187037000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332656529791,"product_id":15612967289215,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:50:57+02:00","updated_at":"2026-04-06T19:59:58+02:00","alt":"Soennecken Reinigungsspray","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010650A010650J.jpg?v=1775498398","variant_ids":[57222842941823]},"available":true,"name":"Soennecken Cleaning Spray for Screens\/Glass\/TFT 250ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":424,"weight":281,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630049032","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungsspray","id":70431938380159,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010650A010650J.jpg?v=1775498398"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1696,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Cleaning Spray for Screens/Glass/TFT 250ml

4,24€ 3,56€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 16,96€/L
  • Product use: Screens, glass, TFTs
  • Anti-static
  • Volume: 250 ml
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read all instructions carefully and follow them.
Available for pickup at
Out of stock at
DURABLE Reinigungstuch SCREENCLEAN® BOX
Image alt
{"id":57222846939519,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187207200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332922900863,"product_id":15612969943423,"position":2,"created_at":"2026-03-30T20:55:16+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:03:04+02:00","alt":"DURABLE Reinigungstuch SCREENCLEAN® BOX","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014104A014104X.jpg?v=1775498584","variant_ids":[57222846939519]},"available":true,"name":"Durable Cleaning Cloth SCREENCLEAN BOX 100 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":451,"weight":212,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4005546570990","featured_media":{"alt":"DURABLE Reinigungstuch SCREENCLEAN® BOX","id":70432160055679,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014104A014104X.jpg?v=1775498584"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":5,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Durable Cleaning Cloth SCREENCLEAN BOX 100 pcs.

4,51€ 3,78€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,05€ each
  • Product use: CRT monitors, TFT monitors, laptops, screen filters, glass surfaces of copiers, glass surfaces of scanners
  • moist
  • anti-static
  • alcohol-free
  • biodegradable
  • 100 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Reinigungstuch
{"id":57222843564415,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187038600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332781146495,"product_id":15612967715199,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:52:03+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:00:35+02:00","alt":"Soennecken Reinigungstuch","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010650A010650M.jpg?v=1775498435","variant_ids":[57222843564415]},"available":true,"name":"Soennecken Cleaning Wipes Screen wet\/dry 20 pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":369,"weight":78,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630012616","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungstuch","id":70432063750527,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010650A010650M.jpg?v=1775498435"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":18,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"20.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Cleaning Wipes Screen wet/dry 20 pcs

3,69€ 3,10€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,18€ each
  • Product use: screens, glass, TFTs
  • anti-static
  • incl. 10 wet wipes, 10 dry wipes
  • 20 pcs/pack.
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read all instructions carefully and follow them.
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Reinigungstuch Refill
{"id":57222833144191,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"185002300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83331858891135,"product_id":15612960637311,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:35:45+02:00","updated_at":"2026-04-06T19:50:41+02:00","alt":"Elix Clean Reinigungstuch Refill","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001057Y001057J.jpg?v=1775497841","variant_ids":[57222833144191]},"available":true,"name":"Elix Clean Cleaning Cloth Refill 100pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":441,"weight":149,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478948914","featured_media":{"alt":"Elix Clean Reinigungstuch Refill","id":70431139103103,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001057Y001057J.jpg?v=1775497841"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":4,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Elix Clean Cleaning Cloth Refill 100pcs

4,41€ 3,70€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,04€ each
  • Product use: Screens, surfaces, keyboards, telephone, copier, mouse, printer, mobile phone
  • wet
  • Material: Non-woven fabric
  • Colour: white
  • 100 pcs/pack.
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read carefully and follow all instructions.
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Reinigungstuch Refill
{"id":57451393548671,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154206600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84271675801983,"product_id":15661355237759,"position":1,"created_at":"2026-05-03T01:49:24+02:00","updated_at":"2026-05-03T10:23:47+02:00","alt":"Elix Clean Reinigungstuch Refill","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001057J.jpg?v=1777796627","variant_ids":[57451393548671]},"available":true,"name":"Elix Cleaning Cloth Refill 100pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":441,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478914988","featured_media":{"alt":"Elix Clean Reinigungstuch Refill","id":70859366760831,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001057J.jpg?v=1777796627"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Elix Cleaning Cloth Refill 100pcs

4,41€ 3,70€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Product Use: Screens, Surfaces, Keyboards, Phone, Copier, Mouse, Printer, Mobile Phone
  • moist
  • Material: Non-woven fabric
  • Colour: white
  • 100 pcs/pack
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read all instructions carefully and follow them.
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Reinigungsspray Elektronik - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57222832259455,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"185001500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83331856171391,"product_id":15612960342399,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:35:34+02:00","updated_at":"2026-03-30T20:35:34+02:00","alt":"Elix Clean Reinigungsspray Elektronik - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014460A014460P.jpg?v=1774895734","variant_ids":[57222832259455]},"available":true,"name":"Elix Cleaner ElixClean Electronics Cleaner 250ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":898,"weight":230,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478916920","featured_media":{"alt":"Elix Clean Reinigungsspray Elektronik - Wiepa Bürofachpartner","id":70431136219519,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014460A014460P.jpg?v=1774895734"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3592,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Elix Cleaner ElixClean Electronics Cleaner 250ml

8,98€ 7,54€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 35,92€/L
  • Product use: Electronics
  • Content: 250 ml
  • Danger
  • Hazard statements: Extremely flammable liquid and vapour. Causes serious eye irritation. May cause drowsiness or dizziness.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. Avoid breathing smoke/mist/vapours/spray. Wash face/hands thoroughly after handling. IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water (or shower). IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed.
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Reinigungsspray
{"id":57222843072895,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187037300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332666229119,"product_id":15612967354751,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:51:02+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:00:03+02:00","alt":"Soennecken Reinigungsspray","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010686A010686O.jpg?v=1775498403","variant_ids":[57222843072895]},"available":true,"name":"Soennecken Cleaning Spray 250ml for Housings\/Keyboards","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":421,"weight":282,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630048950","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungsspray","id":70431948145023,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010686A010686O.jpg?v=1775498403"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1684,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Cleaning Spray 250ml for Housings/Keyboards

4,21€ 3,53€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 16,84€/L
  • Product Use: Plastic parts, painted surfaces, keyboards
  • Antistatic
  • Contents: 250 ml
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read all instructions carefully and follow them.
Available for pickup at
Out of stock at
Siemens Reinigungstablette 2 in 1
{"id":57223417659775,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495090900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393938784639,"product_id":15613338878335,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:03:58+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:17+02:00","alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346P.jpg?v=1775513957","variant_ids":[57223417659775]},"available":true,"name":"Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1501,"weight":51,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4242003870501","featured_media":{"alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","id":70458871939455,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346P.jpg?v=1775513957"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":150,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet

15,01€ 12,61€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 1,50€ each
  • Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use.
  • Product use: Siemens EQ series fully automatic coffee machine
  • 10 pc/pack.
  • Danger
  • Hazard statements: Causes skin irritation. Causes serious eye damage.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. Wear protective gloves and eye protection. If on skin: Wash with plenty of water/soap. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If skin irritation occurs: Get medical advice/attention.
Available for pickup at
Out of stock at
SONAX Scheibenreiniger ScheibenKlar
{"id":57973534032255,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495102000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":86442238148991,"product_id":15787923865983,"position":1,"created_at":"2026-07-15T09:50:13+02:00","updated_at":"2026-07-15T10:45:21+02:00","alt":"SONAX Scheibenreiniger ScheibenKlar","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001974P.jpg?v=1784105121","variant_ids":[57973534032255]},"available":true,"name":"SONAX Glass Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":591,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4064700338241","featured_media":{"alt":"SONAX Scheibenreiniger ScheibenKlar","id":71798745301375,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001974P.jpg?v=1784105121"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1182,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"500.0","quantity_unit":"ml","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
SONAX Glass Cleaner

5,91€ 4,96€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 11,82€/L
  • Fragrance type: Citrus
  • ready to use
  • spray bottle
  • Contents: 0.5 l
Available for pickup at
Out of stock at
Swirl Brillenputztücher
{"id":57223172653439,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"445024600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391012536703,"product_id":15613189423487,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:38:35+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:47:54+02:00","alt":"Swirl Brillenputztücher","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000981Y000981O.jpg?v=1775508474","variant_ids":[57223172653439]},"available":true,"name":"Swirl Glasses Cleaning Wipes","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":552,"weight":95,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006508172368","featured_media":{"alt":"Swirl Brillenputztücher","id":70456130568575,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000981Y000981O.jpg?v=1775508474"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":11,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"50.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Swirl Glasses Cleaning Wipes

5,52€ 4,63€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,11€ each
  • Color: white
  • 50 pcs/pack
Available for pickup at
Out of stock at
Ajax Glasreiniger 3-FACH AKTIV
{"id":57223424541055,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495097500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394094236031,"product_id":15613342122367,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:06:53+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:21:26+02:00","alt":"Ajax Glasreiniger 3-FACH AKTIV","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641O.jpg?v=1775514086","variant_ids":[57223424541055]},"available":true,"name":"Ajax Glass Cleaner Triple Action","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":186,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4011200560900","featured_media":{"alt":"Ajax Glasreiniger 3-FACH AKTIV","id":70459025293695,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641O.jpg?v=1775514086"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":372,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Ajax Glass Cleaner Triple Action

1,86€ 1,56€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,72€/L
  • biodegradable
  • microplastic-free
  • alcohol-free
  • pH value: 2.5-35
  • Container design: Bottle
  • Container material: Plastic
  • Volume: 0.5 l
Available for pickup at
Out of stock at
zack Allzweckreiniger
{"id":57223388004735,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495027400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393150517631,"product_id":15613321347455,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:41:08+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:09:58+02:00","alt":"zack Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012137A012137A.jpg?v=1775513398","variant_ids":[57223388004735]},"available":true,"name":"zack All-Purpose Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3011,"weight":10310,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015094447019","featured_media":{"alt":"zack Allzweckreiniger","id":70458095567231,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012137A012137A.jpg?v=1775513398"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":301,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
zack All-Purpose Cleaner

30,11€ 25,30€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,01€/L
  • Canister
  • Container material: Plastic
  • Volume: 10 l
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Druckluftspray
Image alt
{"id":57222843335039,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187037800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332763451775,"product_id":15612967551359,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:51:54+02:00","updated_at":"2026-04-30T13:59:52+02:00","alt":"Soennecken Druckluftspray","width":1024,"height":1024,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011644A011644Q.jpg?v=1777550392","variant_ids":[57222843335039]},"available":true,"name":"Soennecken Compressed Air Spray - Precise Cleaning for IT and Office","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2655,"weight":345,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630015266","featured_media":{"alt":"Soennecken Druckluftspray","id":70432046809471,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":1024,"width":1024,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011644A011644Q.jpg?v=1777550392"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":13275,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.2","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Compressed Air Spray - Precise Cleaning for IT and Office

26,55€ 22,31€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 132,75€/L
  • Content: 200 ml
  • Hazard statements: Pressurised container: May burst if heated.
  • Precautionary statements: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. Do not pierce or burn, even after use. Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/122 °F.
  • Special features: HFC-free, F-gas compliant, incl. spray tube
  • Suitable for: Keyboards, printers, IT hardware, precision mechanics
Available for pickup at
Out of stock at
Kensington Anti-Blaulichtfilter 60,96 cm (24") 16:9
Image alt
{"id":57222836486527,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187016900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83331900866943,"product_id":15612962898303,"position":3,"created_at":"2026-03-30T20:40:53+02:00","updated_at":"2026-04-06T19:54:26+02:00","alt":"Kensington Anti-Blaulichtfilter 60,96 cm (24\") 16:9","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013452A013452A.jpg?v=1775498066","variant_ids":[57222836486527]},"available":true,"name":"Kensington Anti-Blue Light Filter 24\" (60.96 cm) 16:9","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":9603,"weight":319,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4049793069098","featured_media":{"alt":"Kensington Anti-Blaulichtfilter 60,96 cm (24\") 16:9","id":70431184126335,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013452A013452A.jpg?v=1775498066"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kensington Anti-Blue Light Filter 24" (60.96 cm) 16:9

96,03€ 80,69€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
Available for pickup at
Out of stock at
ecover Glasreiniger
{"id":57223412744575,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495083400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393624179071,"product_id":15613335601535,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:57:23+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:17:16+02:00","alt":"ecover Glasreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953N.jpg?v=1775513836","variant_ids":[57223412744575]},"available":true,"name":"ecover Glass Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":414,"weight":3406,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5412533421927","featured_media":{"alt":"ecover Glasreiniger","id":70458560053631,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953N.jpg?v=1775513836"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":828,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ecover Glass Cleaner

4,14€ 3,47€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 8,28€/L
  • Fragrance type: Green Tea & Grapefruit
  • biodegradable
  • pH value: 6.7-7
  • Container design: Spray bottle
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • Content: 0.5 l
  • Safety instructions Keep out of reach of children.
Available for pickup at
Out of stock at
REINEX Glasreiniger R 8
{"id":57223420641663,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495093400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393864630655,"product_id":15613340123519,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:02:31+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:57+02:00","alt":"REINEX Glasreiniger R 8","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001367Y001367A.jpg?v=1775513997","variant_ids":[57223420641663]},"available":true,"name":"REINEX Glass Cleaner R 8","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1465,"weight":10425,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4068400001566","featured_media":{"alt":"REINEX Glasreiniger R 8","id":70458798604671,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001367Y001367A.jpg?v=1775513997"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":147,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
REINEX Glass Cleaner R 8

14,65€ 12,31€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 1,47€/L
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Type of scent: Fresh
  • pH value: 7.6-8.2
  • Container type: Canister
  • Container material: Plastic
  • Content: 10 l
  • Warning
  • Hazard statements: May cause an allergic skin reaction.
  • Precautionary statements: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Wear protective gloves. IF ON SKIN: Wash with plenty of water. If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention. Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant or municipal collection point.
Available for pickup at
Out of stock at
Kensington Anti-Blaulichtfilter 68,58 cm (27") 16:9 - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222836715903,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187017300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83896331207039,"product_id":15612963094911,"position":3,"created_at":"2026-04-16T10:20:18+02:00","updated_at":"2026-04-16T10:20:18+02:00","alt":"Kensington Anti-Blaulichtfilter 68,58 cm (27\") 16:9 - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013452A013452A_48da1522-b90d-46b4-a983-e58f6cf12b45.jpg?v=1776327618","variant_ids":[57222836715903]},"available":true,"name":"Kensington Anti-Blue Light Filter 27\" (16:9)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":12951,"weight":760,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4049793069135","featured_media":{"alt":"Kensington Anti-Blaulichtfilter 68,58 cm (27\") 16:9 - Wiepa Bürofachpartner","id":70646475424127,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013452A013452A_48da1522-b90d-46b4-a983-e58f6cf12b45.jpg?v=1776327618"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kensington Anti-Blue Light Filter 27" (16:9)

129,51€ 108,83€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
Available for pickup at
Out of stock at
3M Blickschutzfilter Standard 61 cm (24") 16:10
{"id":57222848119167,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187215900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83333084381567,"product_id":15612970795391,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:56:35+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:03:48+02:00","alt":"3M Blickschutzfilter Standard 61 cm (24\") 16:10","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013548A013548K.jpg?v=1775498628","variant_ids":[57222848119167]},"available":true,"name":"3M Standard Privacy Filter 61 cm (24\") 16:10","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":15610,"weight":478,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"0051128787281","featured_media":{"alt":"3M Blickschutzfilter Standard 61 cm (24\") 16:10","id":70432165593471,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013548A013548K.jpg?v=1775498628"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
3M Standard Privacy Filter 61 cm (24") 16:10

156,10€ 131,17€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
Available for pickup at
Out of stock at
Mr Muscle Glasreiniger
{"id":57223404650879,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495068500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393313931647,"product_id":15613330948479,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:51:31+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:14:45+02:00","alt":"Mr Muscle Glasreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000338Y000338E.jpg?v=1775513685","variant_ids":[57223404650879]},"available":true,"name":"Mr Muscle Glass Cleaner 05000204292558 750ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":559,"weight":806,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5000204292565","featured_media":{"alt":"Mr Muscle Glasreiniger","id":70458252132735,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000338Y000338E.jpg?v=1775513685"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":745,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.75","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mr Muscle Glass Cleaner 05000204292558 750ml

5,59€ 4,69€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 7,45€/L
  • Scent type: Herbs
  • pH value: 2.8
  • Container type: Spray bottle
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • Content: 0.75 l
  • Safety instructions Keep out of reach of children. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Wash hands thoroughly after handling.
Available for pickup at
Out of stock at
zack Glasreiniger
{"id":57223394296191,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495049800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393184301439,"product_id":15613325279615,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:45:51+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:11:56+02:00","alt":"zack Glasreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014118A014118Z.jpg?v=1775513516","variant_ids":[57223394296191]},"available":true,"name":"zack Glass Cleaner Streak-Free Citrus Scent 10l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2792,"weight":10218,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015094447125","featured_media":{"alt":"zack Glasreiniger","id":70458125779327,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014118A014118Z.jpg?v=1775513516"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":279,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
zack Glass Cleaner Streak-Free Citrus Scent 10l

27,92€ 23,46€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,79€/L
  • Fragrance type: Citrus
  • pH value: 8.5
  • Container design: Canister
  • Container material: Plastic
  • Capacity: 10 l
Available for pickup at
Out of stock at
CIF Glasreiniger Professional 5 l
{"id":57223385579903,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495009500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393129185663,"product_id":15613319446911,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:39:18+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:09:11+02:00","alt":"CIF Glasreiniger Professional 5 l","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012656A012656M.jpg?v=1775513351","variant_ids":[57223385579903]},"available":true,"name":"CIF Glass Cleaner Professional 5 l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1385,"weight":5169,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"7615400105649","featured_media":{"alt":"CIF Glasreiniger Professional 5 l","id":70458077184383,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012656A012656M.jpg?v=1775513351"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":277,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
CIF Glass Cleaner Professional 5 l

13,85€ 11,63€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,77€/L
  • biodegradable
  • pH value: 7.5
  • Container design: canister
  • Container material: plastic
  • Content: 5 l
  • Safety instructions Keep out of reach of children.
Available for pickup at
Out of stock at
Sidolin Glasreiniger All in 1 Cristal
{"id":57223415431551,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495087200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393754136959,"product_id":15613337502079,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:59:58+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:18:39+02:00","alt":"Sidolin Glasreiniger All in 1 Cristal","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001241Y001241N.jpg?v=1775513919","variant_ids":[57223415431551]},"available":true,"name":"Sidolin Glass Cleaner All in 1 Crystal","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":298,"weight":558,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015200035390","featured_media":{"alt":"Sidolin Glasreiniger All in 1 Cristal","id":70458688471423,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001241Y001241N.jpg?v=1775513919"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":596,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sidolin Glass Cleaner All in 1 Crystal

2,98€ 2,50€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,96€/L
  • Fragrance type: Cristal
  • pH value: 8.5-11.5
  • Container design: Spray bottle
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • Content: 0.5 l
  • Safety precautions Keep out of reach of children. Avoid inhaling aerosol. Use only outdoors or in well-ventilated areas.
Available for pickup at
Out of stock at
GREENSPEED Glasreiniger MULTI SPRAY 5 l
{"id":57223396786559,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495056100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393187905919,"product_id":15613326786943,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:46:23+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:12:32+02:00","alt":"GREENSPEED Glasreiniger MULTI SPRAY 5 l","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014556A014556Q.jpg?v=1775513552","variant_ids":[57223396786559]},"available":true,"name":"GREENSPEED Glass Cleaner MULTI SPRAY 5 l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2309,"weight":5137,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5407003310115","featured_media":{"alt":"GREENSPEED Glasreiniger MULTI SPRAY 5 l","id":70458129154431,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014556A014556Q.jpg?v=1775513552"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":462,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
GREENSPEED Glass Cleaner MULTI SPRAY 5 l

23,09€ 19,40€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,62€/L
  • Fragrance type: Citrus
  • biodegradable
  • pH value: 6.2
  • Container type: Canister
  • Container material: 50% recycled plastic, 50% polyethylene
  • recyclable
  • Contents: 5 l
Available for pickup at
Out of stock at
Siemens Reinigungstablette 2 in 1
{"id":57223417561471,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495090800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393918697855,"product_id":15613338845567,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:03:34+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:17+02:00","alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346W.jpg?v=1775513957","variant_ids":[57223417561471]},"available":true,"name":"Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1501,"weight":145,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4242003870525","featured_media":{"alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","id":70458850804095,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346W.jpg?v=1775513957"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":500,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"3.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet

15,01€ 12,61€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,00€ each
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Product use: Siemens EQ series automatic coffee machine
  • 3 pc/pack.
  • Warning
  • Hazard statements: Causes skin irritation. May cause an allergic skin reaction. Causes serious eye irritation. May cause respiratory irritation.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. Wash hands thoroughly after handling. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. Store locked up. Dispose of contents to hazardous waste.
Available for pickup at
Out of stock at
Makita® Laubsauger DUB187 Zubehör erforderlich
Image alt
{"id":57223249691007,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"481122500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391826887039,"product_id":15613233529215,"position":5,"created_at":"2026-04-01T11:36:08+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:13:40+02:00","alt":"Makita® Laubsauger DUB187 Zubehör erforderlich","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001516Y001516U.jpg?v=1775510020","variant_ids":[57223249691007]},"available":true,"name":"Makita® Blower\/Vacuum DUB187 Accessories required","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":20123,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"0088381776202","featured_media":{"alt":"Makita® Laubsauger DUB187 Zubehör erforderlich","id":70456895209855,"position":5,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001516Y001516U.jpg?v=1775510020"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Makita® Blower/Vacuum DUB187 Accessories required

201,23€ 169,10€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Suction power: 366 m³/h
  • Blowing speed: 230.4 km/h
  • max. idle speed: 13,500 rpm
  • Collection bag volume: 25 l
  • with shoulder strap
  • Power supply: Battery
  • without battery pack
  • Battery voltage: 18 V
  • required accessories: Makita battery BL1850B, battery charger DC18RC
  • incl. collection bag
Available for pickup at
Out of stock at
Kärcher Laubsauger BLV 18-200 Battery Zubehör erforderlich
Image alt
{"id":57223253950847,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"481129500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391923126655,"product_id":15613236511103,"position":1,"created_at":"2026-04-01T11:43:45+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:17:01+02:00","alt":"Kärcher Laubsauger BLV 18-200 Battery Zubehör erforderlich","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000812Y000812K.jpg?v=1775510221","variant_ids":[57223253950847]},"available":true,"name":"Kärcher Leaf Blower\/Vacuum BLV 18-200 Battery Accessories required","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":19052,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4054278548401","featured_media":{"alt":"Kärcher Laubsauger BLV 18-200 Battery Zubehör erforderlich","id":70456987517311,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000812Y000812K.jpg?v=1775510221"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kärcher Leaf Blower/Vacuum BLV 18-200 Battery Accessories required

190,52€ 160,10€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Suction power: 330 m³/h
  • Blowing speed: 200 km/h
  • Collection bag volume: 45 l
  • with shoulder strap
  • Power supply: Rechargeable battery
  • without battery pack
  • Battery voltage: 18 V
  • required accessories: Battery Power 18/50 2.445-035.0, Battery Power+ 18/30 2.445-042.0
  • incl. collection bag, detachable guide rollers
  • Color: black
Available for pickup at
Out of stock at

Clean your workstation: keep your keyboard, mouse, and screen clean

Hygiene Guide Cleaning your workspace: Keeping keyboard, mouse, and screen clean A clean workspace looks tidier, more pleasant, and more professional. Especially keyboards, mice, screens, and desk surfaces should be cleaned regularly. In the office, keyboards, mice, phones, desks, and screens are used daily. With suitable cleaning wipes, microfiber cloths, and clear routines, the workplace remains more hygienic and organized. View cleaning wipesView screen cleaners Short answer For a clean workplace, keyboards, mice, screens, telephones, and desk surfaces should be regularly maintained with suitable wipes and cleaning agents. It is important not to clean sensitive devices too wet. Why workplace hygiene in the office is important Workspaces are used daily and often touched by multiple people. Dust, crumbs, fingerprints, and stacks of paper accumulate faster than you think. A simple cleaning routine helps keep the workspace clean and ready for work. more pleasant working at the desk less dust and visible dirt better care of screen and input devices tidier appearance in the office easier preparation for desk sharing and substitutes What should be cleaned regularly? Area Typical contamination Tip Keyboard Dust, crumbs, fingerprints clean carefully and do not soak Mouse Hand contact, dust, abrasion wipe surface and underside regularly Screen Dust, streaks, fingerprints use suitable screen cleaners and soft cloths Desk Dust, paper, coffee stains clear first, then clean Cleaning keyboard and mouse Keyboards and mice are touched particularly often. Soft cloths, suitable cleaning wipes, and careful maintenance are suitable for cleaning, depending on the device. Liquid should not get directly into the keyboard or mouse. If possible, switch off or disconnect the device carefully remove loose crumbs wipe surfaces with a suitable cloth do not use dripping wet cloths let the workspace dry afterwards Also relevant: Using a laptop ergonomically Keeping the screen clean Screens should be cleaned carefully and with suitable products. Harsh cloths, aggressive agents, or too much liquid can damage sensitive surfaces. Soft microfiber cloths and cleaners suitable for displays are better. Important: Do not spray cleaner directly onto the screen, but apply it to a suitable cloth. Desk surface and accessories A clean desk starts with order. Old notes, empty packaging, and unnecessary documents should be removed before the surface is cleaned. Desk pads, mouse pads, telephones, and frequently used trays should also be considered. Also relevant: Workplace organization and Desk pad or mouse pad? Suitable products in the Wiepa Shop Cleaning WipesFor desks, devices, and frequently used surfaces.Screen CleanersFor monitors, laptop displays, and sensitive surfaces.Microfiber ClothsFor dust-free and gentle cleaning in the office.Hygiene ProductsFor workspace, kitchen, sanitary areas, and daily office life. Checklist: Keeping the workspace clean Clear desk surface regularly. Clean keyboard and mouse carefully. Maintain screen with suitable cloth and cleaner. Consider telephone, headset, and frequently touched surfaces. Regularly check mouse pad or desk pad. Store cleaning wipes handy, but tidy. Place waste bin and garbage bags appropriately. More on this: Hygiene products in the office, Setting up your desk correctly and Waste bin, trash can, and waste separation Frequently asked questions How often should you clean your workspace? That depends on usage and environment. Frequently touched surfaces like keyboards, mice, and desks should be cleaned regularly. How do you clean a screen correctly? With a soft cloth and suitable screen cleaner. Liquid should not be sprayed directly onto the display. What do you need for workplace hygiene? Cleaning wipes, microfiber cloths, screen cleaners, garbage bags, and a clear routine for your desk, keyboard, and mouse are practical. Sources and Guidance This article serves as practical guidance for office hygiene and workplace organization. Key factors are device type, material surface, frequency of use, desk sharing, and existing cleaning routines. Relevant pages: Hygiene, Office Supplies, Office Needs and Cleaning Supplies in the Shop Keeping workplaces clean and well-supplied Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with cleaning wipes, screen cleaners, hygiene products, office supplies, and complete office provisions. Request a consultation

Organizing Cleaning Supplies in the Office: Kitchen, Restrooms, and Workstations

Hygiene Guide Properly organizing cleaning supplies in the office: kitchen, sanitary area and workstation Cleaning supplies are part of ongoing office provisions. If kitchens, sanitary facilities, meeting rooms, and workstations are to remain clean, clear standards and available stock are needed. Surface cleaners, cleaning cloths, dish soap, sponges, paper towels, and trash bags are regularly needed in the office. Without fixed storage locations and minimum stock levels, they are missing exactly when they are needed. View cleaning suppliesView hygiene products Short answer Office cleaning requires surface cleaners, cleaning cloths, dish soap, sponges, paper towels, trash bags, microfiber cloths, and, if necessary, disinfectants. Why cleaning supplies should be planned Cleaning in the office often happens incidentally: in the kitchen after a break, in the meeting room after an appointment, or at the workstation for shared areas. If the right items are missing, the task is left undone or improvised. clean work surfaces and kitchen areas fewer spontaneous emergency purchases better availability for employees clear storage locations for supplies easy reordering via minimum stock levels Related: Hygiene supplies for businesses Which cleaning items are regularly needed Area Typical items Why useful? Office kitchen Dish soap, sponges, paper towels, trash bags Dishes, work surfaces, and waste disposal Workstation Cleaning cloths, screen cleaner, microfiber cloths Keyboard, mouse, screen, and desk Meeting room Surface cleaner, cloths, trash bags Keep tables clean after appointments Sanitary area Cleaner, trash bags, paper towels Ongoing hygiene and replenishment Store cleaning supplies by area A central stock is useful, but frequently used items should be stored where they are needed. Dish soap belongs in the kitchen, cleaning cloths in shared work areas, and refills for sanitary facilities in storage. Plan kitchen, sanitary area, and workstation separately Label supplies Separate opened and unopened goods Make minimum stock levels visible Clarify responsibility for reordering More on this: Planning storage space for office supplies Suitable products in the Wiepa Shop Surface CleanerFor tables, kitchen surfaces, meeting rooms, and shared areas.Cleaning clothsFor workstation, keyboard, mouse, screen, and quick cleaning in between.Dish soap and spongesFor office kitchens, dishes, cups, and work surfaces.Trash bags and paper towelsFor kitchen, sanitary area, wastebasket, and storage rooms. Don't forget workstation cleaning Desks, keyboards, mice, and screens are used daily. Especially for desk sharing or shared workstations, cleaning cloths and screen cleaner should be easily accessible. Related: Clean your workstation and Organize desk sharing in the office Checklist: Organizing cleaning supplies in the office Identify areas: kitchen, sanitary, workstation, meeting room Define standard items per area Label storage locations Define minimum stock levels for frequently used items Clarify responsibility for control and reordering Store cleaning cloths and paper towels within easy reach Bundle cleaning needs with hygiene and office supplies More on this: Planning sanitary supplies in the company and Equipping the office kitchen in the company Frequently asked questions What cleaning supplies does an office need? Typically, surface cleaners, cleaning cloths, dish soap, sponges, paper towels, trash bags, microfiber cloths, and screen cleaner. Where should cleaning items be stored? Frequently used items should be stored where they are needed: dish soap in the kitchen, cleaning cloths at the workstation, and refills in storage. Why minimum stock levels for cleaning supplies? Because cleaning items are consumed regularly, and missing supplies can quickly lead to disorganization or spontaneous emergency purchases in everyday life. Organize cleaning supplies and hygiene in a planned way Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with cleaning supplies, hygiene products, office kitchens, sanitary needs, and ongoing office provisions. Request consultation

Showing 32/1002

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen