Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung & Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
1002

Search results

Hygieneartikel

Search results

BUNDLE-DEAL: 3x Satino Handtuchpapier + 1x Seifencreme GRATIS!
Image alt
{"id":57789723148671,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":null,"requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"Hygiene Bundle Satino Paper Towels with Cream Soap","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":13800,"weight":0,"compare_at_price":15541,"inventory_management":"shopify","barcode":null,"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Hygiene Bundle Satino Paper Towels with Cream Soap
138,00€ 115,96€ 155,41€ 130,59€
-11%
Unit price
  • Set for washrooms and facilities
  • Satino paper towels for regular consumption
  • Soap cream as a suitable addition
  • Practical for facility management and stock
Available for pickup at
Out of stock at
Scott® Handtuchrolle Control™
Image alt
{"id":57223195165055,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446208600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391135580543,"product_id":15613200630143,"position":2,"created_at":"2026-04-01T10:49:42+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:53:04+02:00","alt":"Scott® Handtuchrolle Control™","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012870A012870X.jpg?v=1775508784","variant_ids":[57223195165055]},"available":true,"name":"Scott® Hand Towel Rolls Control™ Slimroll™ – Maximum hygiene in minimal space","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":9840,"weight":6085,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5027375052149","featured_media":{"alt":"Scott® Handtuchrolle Control™","id":70456236245375,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012870A012870X.jpg?v=1775508784"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":10,"unit_price_measurement":{"measured_type":"length","quantity_value":"990.0","quantity_unit":"m","reference_value":1,"reference_unit":"m"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Scott® Hand Towel Rolls Control™ Slimroll™ – Maximum hygiene in minimal space

98,40€ 82,68€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,10€/m
  • Product use: Aquarius™ Slimroll™ Towel Dispenser 7955, 7956
  • Dimensions: 19.8 cm x 165 m (W x L)
  • Core diameter: 4.4 cm
  • 1-ply
  • suitable for food contact
  • Paper towel material: Airflex™
  • Colour: White (with brand embossing)
  • Packaging unit: 6 rolls per pack
  • Number of sheets: 660 sheets per roll
Available for pickup at
Out of stock at
Weißer klassischer Badezimmerschrank von VASAGLE, 30x30x170 cm, mit Türen und Stauraum, Nahaufnahme der Frontansicht
Image alt
{"id":56929526841727,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"291199","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"Classic white bathroom cabinet – 30 x 30 x 170 cm","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":13689,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":null,"barcode":null,"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Classic white bathroom cabinet – 30 x 30 x 170 cm

136,89€ 115,03€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Product Type: Bathroom cabinet / Tall cabinet
  • Material: MDF board
  • Colour: White (front & body)
  • Surface: Gloss
  • Dimensions (W x D x H): 30.0 x 30.0 x 170.0 cm
  • Weight: 22.3 kg
  • Doors: 2
  • Drawers: 1
  • Shelves: 3
  • Load capacity per shelf: 10 kg
  • Delivery condition: Disassembled (easy assembly)
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Reinigungstücher Hygiene Fresh
Image alt
{"id":58502804865407,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495111700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":87388651487615,"product_id":15904235192703,"position":1,"created_at":"2026-09-23T16:30:15+02:00","updated_at":"2026-09-30T23:55:46+02:00","alt":"Sagrotan Reinigungstücher Hygiene Fresh","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002211B.jpg?v=1790805346","variant_ids":[58502804865407]},"available":true,"name":"Sagrotan Reinigungstücher Hygiene Fresh","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":512,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4251758444585","featured_media":{"alt":"Sagrotan Reinigungstücher Hygiene Fresh","id":72690935497087,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002211B.jpg?v=1790805346"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan Reinigungstücher Hygiene Fresh

5,12€ 4,30€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
Available for pickup at
Out of stock at
Fripa Papierhandtücher Ideal
Image alt
{"id":57223186809215,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446021200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391055135103,"product_id":15613194961279,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:43:28+02:00","updated_at":"2026-05-04T12:40:34+02:00","alt":"Fripa Papierhandtücher Ideal","width":1081,"height":721,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013744A013744T.jpg?v=1777891234","variant_ids":[57223186809215]},"available":true,"name":"Fripa Paper Towels Ideal (C-fold) – Hygienic, efficient, and sustainable","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":7722,"weight":12078,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4000883101227","featured_media":{"alt":"Fripa Papierhandtücher Ideal","id":70456163860863,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.499,"height":721,"width":1081,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013744A013744T.jpg?v=1777891234"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Fripa Paper Towels Ideal (C-fold) – Hygienic, efficient, and sustainable

77,22€ 64,89€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Content: 20 x 180 sheets (3,600 towels/pack)
  • Dimensions: 25 x 33 cm (W x L)
  • Folded dimensions: 25 x 9.5 cm (W x L)
  • 1-ply
  • C-fold
  • Paper towel material: Cellulose mix
  • Paper towel color: High-white
  • Certification: PEFC
Available for pickup at
Out of stock at
Papernet Papierhandtücher - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223202079103,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446231301","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391202886015,"product_id":15613205643647,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:54:57+02:00","updated_at":"2026-04-24T13:17:54+02:00","alt":"Papernet Papierhandtücher - Wiepa Bürofachpartner","width":559,"height":373,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000225Y000225E.jpg?v=1777029474","variant_ids":[57223202079103]},"available":true,"name":"Papernet Paper Towels – Hygienic Efficiency for the Highest Demands","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":5434,"weight":7456,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8024929009939","featured_media":{"alt":"Papernet Papierhandtücher - Wiepa Bürofachpartner","id":70456299291007,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.499,"height":373,"width":559,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000225Y000225E.jpg?v=1777029474"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Papernet Paper Towels – Hygienic Efficiency for the Highest Demands

54,34€ 45,66€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 24 x 23 cm (W x L)
  • Folded dimensions: 24 x 11.5 cm (W x L)
  • 2-ply
  • Fold: C/Z-fold / V-fold
  • Paper towel material: Cellulose
  • Paper towel color: white
  • Packaging unit: 15 bundles of 250 sheets each (3,750 sheets/pack)
  • Certification: EU Ecolabel
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Desinfektionstücher
Image alt
{"id":57223390790015,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495039700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393166639487,"product_id":15613323051391,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:43:11+02:00","updated_at":"2026-04-01T13:43:11+02:00","alt":"Elix Clean Desinfektionstücher - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012990A012990E.jpg?v=1775043791","variant_ids":[57223390790015]},"available":true,"name":"Elix Clean Disinfectant Wipes – Alcohol-Free Hygiene for Sensitive Surfaces","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":631,"weight":218,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478914834","featured_media":{"alt":"Elix Clean Desinfektionstücher - Wiepa Bürofachpartner","id":70458110738815,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012990A012990E.jpg?v=1775043791"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":6,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Elix Clean Disinfectant Wipes – Alcohol-Free Hygiene for Sensitive Surfaces

6,31€ 5,30€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,06€ each
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Area of application of the disinfectant or cleaning preparation: Surface
  • Dimensions: 13 x 15 cm (W x H)
  • Characteristic: Alcohol-free (pH value 6-8)
  • Microbiological efficacy: bactericidal, levurocidal, limited virucidal
  • pH value: 6-8
  • Packaging: Dispenser can (plastic)
  • Contents: 100 pieces per can
  • Spectrum of activity: Bactericidal, levurocidal, limited virucidal
Available for pickup at
Out of stock at
SC Johnson PROFESSIONAL Schaumseife Clear Foam PURE Kartusche
Image alt
{"id":57223367688575,"title":"1","option1":"1","option2":null,"option3":null,"sku":"494004800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393007255935,"product_id":15613309550975,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:27:15+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:04:03+02:00","alt":"SC Johnson PROFESSIONAL Schaumseife Clear Foam PURE Kartusche","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000162Y000162N.jpg?v=1775513043","variant_ids":[57223367688575]},"available":true,"name":"SC Johnson PROFESSIONAL Clear Foam PURE Foam Soap – Gentle and Highly Effective Hygiene - 1","public_title":"1","options":["1"],"price":1280,"weight":1062,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5010424014588","featured_media":{"alt":"SC Johnson PROFESSIONAL Schaumseife Clear Foam PURE Kartusche","id":70457971278207,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000162Y000162N.jpg?v=1775513043"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1280,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
SC Johnson PROFESSIONAL Clear Foam PURE Foam Soap – Gentle and Highly Effective Hygiene

From 12,80€ From 10,75€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 12,80€/L
  • dermatologically tested
  • pH value: 5.5-6.5
  • microbiological spectrum of activity: bacteria
  • container design: cartridge
  • container material: plastic
Available for pickup at
Out of stock at
Papernet Papierhandtücher Special
Image alt
{"id":57223198900607,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446223501","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391167332735,"product_id":15613203349887,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:52:22+02:00","updated_at":"2026-05-04T13:12:50+02:00","alt":"Papernet Papierhandtücher Special","width":685,"height":457,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012150A012150Z.jpg?v=1777893170","variant_ids":[57223198900607]},"available":true,"name":"Papernet Paper Towels Special (Z-fold) – Reliable Hygiene for Every Washroom","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":6098,"weight":8198,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8024929520090","featured_media":{"alt":"Papernet Papierhandtücher Special","id":70456265703807,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.499,"height":457,"width":685,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012150A012150Z.jpg?v=1777893170"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Papernet Paper Towels Special (Z-fold) – Reliable Hygiene for Every Washroom

60,98€ 51,24€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Pack quantity: 20 x 200 sheets (4,000 towels/pack)
  • Dimensions: 22 x 24 cm (W x L)
  • Folded dimensions: 22 x 8 cm (W x L)
  • 2-ply
  • Z-fold
  • Paper towel material: Cellulose
  • Paper towel color: white
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Hygienespüler Himmelsfrische
Image alt
{"id":57223402848639,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495064200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393247543679,"product_id":15613329768831,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:50:12+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:14:15+02:00","alt":"Sagrotan Hygienespüler Himmelsfrische","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001582Y001582P.jpg?v=1775513655","variant_ids":[57223402848639]},"available":true,"name":"Sagrotan Laundry Cleanser Heavenly Fresh 1.5L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":392,"weight":1575,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002448112488","featured_media":{"alt":"Sagrotan Hygienespüler Himmelsfrische","id":70458185744767,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001582Y001582P.jpg?v=1775513655"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":261,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan Laundry Cleanser Heavenly Fresh 1.5L

3,92€ 3,29€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,61€/L
  • Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use.
  • Sky Fresh
  • Contents: 1.5 l
  • Danger
  • Hazard statements: Causes skin irritation. Causes serious eye damage. Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a POISON CENTER/doctor. IF ON SKIN: Wash with plenty of water. If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention. Dispose of contents/container in accordance with local/regional regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
HYGIENE DEAL: 4-pack jumbo toilet paper + 1x REINEX Air Freshener FREE!
{"id":57641963323775,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"WIEPA-Bundle-2","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"HYGIENE DEAL: 4-pack jumbo toilet paper + 1x REINEX Air Freshener FREE!","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2080,"weight":0,"compare_at_price":2310,"inventory_management":"shopify","barcode":null,"requires_selling_plan":false,"unit_price":65,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"32.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
HYGIENE DEAL: 4-pack jumbo toilet paper + 1x REINEX Air Freshener FREE!
20,80€ 17,47€ 23,10€ 19,41€
-10%
Unit price 0,65€ each
  • Number of sheets: 250 sh./roll
  • Number of plies: 2-ply
  • Colour: white
  • Compatible with: MT1 system
  • Brand: Satino by WEPA
  • Material: Paper, 100% recycled
  • Pack quantity: 4 packs of 8 rolls per pack (32 rolls)
  • Certificate/Approval: Blue Angel and EU Ecolabel
Available for pickup at
Out of stock at
Fripa Papierhandtücher Comfort 25 x 33 cm (B x L)
{"id":57223198671231,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446223101","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391165530495,"product_id":15613203251583,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:52:17+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:54:21+02:00","alt":"Fripa Papierhandtücher Comfort 25 x 33 cm (B x L)","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014227A014227Q.jpg?v=1775508861","variant_ids":[57223198671231]},"available":true,"name":"Fripa Comfort Paper Towels – High-White Hygiene for the Highest Demands","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":8391,"weight":10605,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4000883000551","featured_media":{"alt":"Fripa Papierhandtücher Comfort 25 x 33 cm (B x L)","id":70456264819071,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014227A014227Q.jpg?v=1775508861"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Fripa Comfort Paper Towels – High-White Hygiene for the Highest Demands

83,91€ 70,51€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Sheet dimensions: (unfolded) 25 x 33 cm (W x L)
  • Folded dimensions: 25 x 9.5 cm (W x L)
  • 2-ply
  • C-fold
  • Material: 100% cellulose (high-white)
  • Package contents: 24 x 128 sheets (3,072 towels)
  • Certification: PEFC
Available for pickup at
Out of stock at
HYGIENE DEAL: 4-Pack Toilet Paper + 1x REINEX Air Freshener FREE!
{"id":57789515956607,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":null,"requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"HYGIENE DEAL: 4-Pack Toilet Paper + 1x REINEX Air Freshener FREE!","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2080,"weight":0,"compare_at_price":2310,"inventory_management":"shopify","barcode":null,"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
HYGIENE DEAL: 4-Pack Toilet Paper + 1x REINEX Air Freshener FREE!
20,80€ 17,47€ 23,10€ 19,41€
-10%
Unit price
  • Set for well-maintained washrooms
  • Toilet paper as a bulk pack
  • REINEX air freshener as an addition
  • For offices, practices, and administration
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Reinigungstücher WC & Bad
Image alt
{"id":57223401243007,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495060300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393201701247,"product_id":15613328589183,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:48:21+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:13:23+02:00","alt":"Sagrotan Reinigungstücher WC \u0026 Bad","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001591Y001591I.jpg?v=1775513603","variant_ids":[57223401243007]},"available":true,"name":"Sagrotan Disinfecting Wipes Toilet \u0026 Bathroom","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":339,"weight":311,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002448140368","featured_media":{"alt":"Sagrotan Reinigungstücher WC \u0026 Bad","id":70458141245823,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001591Y001591I.jpg?v=1775513603"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":6,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"60.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan Disinfecting Wipes Toilet & Bathroom

3,39€ 2,84€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,06€ each
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Scent type designation: Ocean Fresh
  • Product use: Sink, tile, bathtub, faucet, toilet seat, glass surface, sealed wood surface, trash can, floor
  • biodegradable
  • 60 pcs./pack.
  • Safety instructions: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. Wash hands thoroughly after handling. Dispose of contents/container in accordance with local/regional regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
Papernet Papierhandtücher
Image alt
{"id":57223198081407,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446221401","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391161074047,"product_id":15613202825599,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:51:51+02:00","updated_at":"2026-04-30T15:40:27+02:00","alt":"Papernet Papierhandtücher","width":843,"height":562,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010749A010749Y.jpg?v=1777556427","variant_ids":[57223198081407]},"available":true,"name":"Papernet Paper Towels – Hygienic Perfection for Your Washroom","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":4592,"weight":5290,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8024929975524","featured_media":{"alt":"Papernet Papierhandtücher","id":70456260100479,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.5,"height":562,"width":843,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010749A010749Y.jpg?v=1777556427"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Papernet Paper Towels – Hygienic Perfection for Your Washroom

45,92€ 38,58€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 20.3 x 32 cm (W x L)
  • Folded dimensions: 20.3 x 8 cm (W x L)
  • Plies: 2-ply
  • Fold: Interfold / W-fold
  • Material: 100% cellulose
  • Paper towel color: white
  • Packaging unit: 20 x 100 sheets per pack
Available for pickup at
Out of stock at
Hygienebeutel
{"id":57223183630719,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446017500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391035605375,"product_id":15613193716095,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:42:04+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:49:30+02:00","alt":"Hygienebeutel","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012955A012955L.jpg?v=1775508570","variant_ids":[57223183630719]},"available":true,"name":"Hygiene Bags Paper 120+50x280 100 pcs.\/pack","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":239,"weight":404,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969104570","featured_media":{"alt":"Hygienebeutel","id":70456152883583,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012955A012955L.jpg?v=1775508570"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Hygiene Bags Paper 120+50x280 100 pcs./pack

2,39€ 2,00€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 12+5 x 28 cm (W x L)
  • Material of hygiene bag: Paper, 100% recycled
  • Color: white
  • 100 pcs./pack.
Available for pickup at
Out of stock at
HYGOSTAR Shampoo 2in1 - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223375847807,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494039100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393053262207,"product_id":15613314400639,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:33:17+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:06:19+02:00","alt":"HYGOSTAR Shampoo 2in1","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000481Y000481H.jpg?v=1775513179","variant_ids":[57223375847807]},"available":true,"name":"Hygostar Shower Gel Shampoo 2in1 Pump Dispenser 400ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":371,"weight":447,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015544725810","featured_media":{"alt":"HYGOSTAR Shampoo 2in1","id":70458012107135,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000481Y000481H.jpg?v=1775513179"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":928,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.4","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Hygostar Shower Gel Shampoo 2in1 Pump Dispenser 400ml

3,71€ 3,11€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 9,28€/L
  • Use for product: HYGOSTAR wall bracket 556309, 556308, 556307, 556306
  • Aloe Vera
  • Container design: pump bottle
  • Container material: plastic
  • Capacity: 0.4 l
Available for pickup at
Out of stock at
Papernet Papierhandtücher
{"id":57223202144639,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446231401","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391203541375,"product_id":15613205709183,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:55:00+02:00","updated_at":"2026-04-09T11:29:12+02:00","alt":"Papernet Papierhandtücher","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000231Y000231I.jpg?v=1775726952","variant_ids":[57223202144639]},"available":true,"name":"Papernet Paper Towels – C\/Z-fold, 2-ply, Extra White","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":4561,"weight":7645,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8024929009496","featured_media":{"alt":"Papernet Papierhandtücher","id":70456300110207,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000231Y000231I.jpg?v=1775726952"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Papernet Paper Towels – C/Z-fold, 2-ply, Extra White

45,61€ 38,32€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Efficient Consumption: Thanks to the 2-ply quality and optimal sheet size of 24 x 23 cm, often only one sheet is needed per drying process
  • Hygienic Single-Sheet Dispensing: The V-fold ensures that the user only touches the sheet they are actually using – ideal for infection prevention
  • Efficient Consumption: Thanks to the 2-ply quality and optimal sheet size of 24 x 23 cm, often only one sheet is needed per drying process
  • Certified Sustainability: Awarded the EU Ecolabel – made from environmentally friendly recycled material to reduce ecological impact
  • Extra White & Embossed: The high-quality appearance and functional embossing ensure a pleasant feel and accelerated moisture absorption
  • Bulk Pack: One pack contains 3,990 sheets (15 bundles of 266 sheets each), extending refilling intervals and optimizing storage
Available for pickup at
Out of stock at
Hygienebeutel UNIVERSAL - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223183729023,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446017600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391036064127,"product_id":15613193748863,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:42:07+02:00","updated_at":"2026-04-01T10:42:07+02:00","alt":"Hygienebeutel UNIVERSAL - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001181Y001181B.jpg?v=1775032927","variant_ids":[57223183729023]},"available":true,"name":"Hygiene Bags HDPE 80+70x250mm 30 pcs\/pack","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":77,"weight":37,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969104587","featured_media":{"alt":"Hygienebeutel UNIVERSAL - Wiepa Bürofachpartner","id":70456152916351,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001181Y001181B.jpg?v=1775032927"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Hygiene Bags HDPE 80+70x250mm 30 pcs/pack

0,77€ 0,64€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Suitable for: Dispenser size 8.7 x 12.7 x 1.9 cm (W x H x D)
  • Dimensions: 8.7 x 25 cm (W x L)
  • Hygiene bag material: HD polyethylene
  • Colour: white
  • 30 pcs./pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Flächendesinfektion Hygiene Spray
Image alt
{"id":57223386726783,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495020400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393143341439,"product_id":15613320298879,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:40:24+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:09:43+02:00","alt":"Sagrotan Flächendesinfektion Hygiene Spray","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001666Y001666Z.jpg?v=1775513383","variant_ids":[57223386726783]},"available":true,"name":"Sagrotan Hygiene Spray – Fast Disinfection for Maximum Safety","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":477,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4053700260218","featured_media":{"alt":"Sagrotan Flächendesinfektion Hygiene Spray","id":70458088784255,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001666Y001666Z.jpg?v=1775513383"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1908,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan Hygiene Spray – Fast Disinfection for Maximum Safety

4,77€ 4,00€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 19,08€/L
  • Content: 0.25 l (250 ml)
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • dermatologically tested
  • microbiological spectrum of activity: bacteria, fungi, specific viruses
  • pH value: 3.2-3.8
  • Container type: spray bottle
  • Container material: plastic
  • Caution
  • Hazard statements: Flammable liquid and vapor. Causes serious eye irritation.
  • Safety instructions: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames, and other ignition sources. No smoking. Wash hands thoroughly after handling. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. Store in a well-ventilated place. Keep cool. Dispose of contents/container in accordance with local/regional regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
Kleenex® Shampoo
Image alt
{"id":57223367328127,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494004000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393011974527,"product_id":15613309321599,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:27:57+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:04:02+02:00","alt":"Kleenex® Shampoo","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013745A013745I.jpg?v=1775513042","variant_ids":[57223367328127]},"available":true,"name":"Kleenex Hair \u0026 Body Shampoo 1L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2134,"weight":1069,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5033848002238","featured_media":{"alt":"Kleenex® Shampoo","id":70457975275903,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013745A013745I.jpg?v=1775513042"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2134,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kleenex Hair & Body Shampoo 1L

21,34€ 17,93€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 21,34€/L
  • Product Use: AQUARIUS* Dispenser 6955
  • floral
  • Cartridge Type: Cartridge
  • Cartridge Material: Plastic
  • Capacity: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Fripa Toilettenpapier Select 4-lagig
Image alt
{"id":57223176421759,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446004901","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391022170495,"product_id":15613191127423,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:39:53+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:48:26+02:00","alt":"Fripa Toilettenpapier Select 4-lagig","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012646A012646C.jpg?v=1775508506","variant_ids":[57223176421759]},"available":true,"name":"Fripa Toilet Paper Select 4-Ply – soft, absorbent \u0026 hygienic","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":976,"weight":1116,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4000883005709","featured_media":{"alt":"Fripa Toilettenpapier Select 4-lagig","id":70456139809151,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012646A012646C.jpg?v=1775508506"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Fripa Toilet Paper Select 4-Ply – soft, absorbent & hygienic

9,76€ 8,20€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Layers: 4-ply (extra soft & tear-resistant)
  • Colour: high-white
  • Sheets per roll: 160 sheets per roll
  • Packaging unit: 1 pack (8 rolls)
  • Special feature: Stylish floral embossing, perforated
  • Certification: PEFC (Sustainable Forestry)
Available for pickup at
Out of stock at
Sanomat Waschmittel
{"id":57223396131199,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495055000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393184891263,"product_id":15613326328191,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:45:58+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:12:20+02:00","alt":"Sanomat Waschmittel","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014572A014572S.jpg?v=1775513540","variant_ids":[57223396131199]},"available":true,"name":"Sanomat Disinfection Detergent Hygiene 20kg","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":9497,"weight":20061,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"9002023003892","featured_media":{"alt":"Sanomat Waschmittel","id":70458126500223,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014572A014572S.jpg?v=1775513540"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":475,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"20.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sanomat Disinfection Detergent Hygiene 20kg

94,97€ 79,80€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,75€/kg
  • Temperature range: +60 °C
  • Material consistency: Powder
  • 20 kg/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Papernet Toilettenpapier Special
Image alt
{"id":57223201948031,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446231001","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391201706367,"product_id":15613205578111,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:54:52+02:00","updated_at":"2026-04-20T12:22:06+02:00","alt":"Papernet Toilettenpapier Special","width":449,"height":449,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000177Y000177M.jpg?v=1776680526","variant_ids":[57223201948031]},"available":true,"name":"Papernet Special Toilet Paper – Sustainable Hygiene with EU Ecolabel","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":650,"weight":996,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8024929009861","featured_media":{"alt":"Papernet Toilettenpapier Special","id":70456297816447,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":449,"width":449,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000177Y000177M.jpg?v=1776680526"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Papernet Special Toilet Paper – Sustainable Hygiene with EU Ecolabel

6,50€ 5,46€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Plies / Sheets: 3-ply / 250 sheets per roll
  • Material: De-inked paper (white, embossed, perforated)
  • Packaging unit: 1 pack (8 rolls)
  • The subtle embossing provides additional grip and a pleasant feel on the skin.
  • Certification: EU Ecolabel
Available for pickup at
Out of stock at
Fripa Toilettenpapier Select 3-lagig
Image alt
{"id":57223177830783,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"446006401","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391024300415,"product_id":15613191651711,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:40:20+02:00","updated_at":"2026-04-30T14:35:27+02:00","alt":"Fripa Toilettenpapier Select 3-lagig","width":596,"height":596,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000F021003F021003A.jpg?v=1777552527","variant_ids":[57223177830783]},"available":true,"name":"Fripa Toilet Paper Select – First-Class Comfort for Your Washrooms","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1063,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4000883005723","featured_media":{"alt":"Fripa Toilettenpapier Select 3-lagig","id":70456142037375,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":596,"width":596,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000F021003F021003A.jpg?v=1777552527"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Fripa Toilet Paper Select – First-Class Comfort for Your Washrooms

10,63€ 8,93€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Packaging unit: 8 rolls per pack
  • Number of sheets: 250 sheets per roll
  • Quality: 3-ply (Select)
  • Colour: high-white
  • Certification: PEFC
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan WC-Reiniger
Image alt
{"id":57223399833983,"title":"Floral freshness","option1":"Floral freshness","option2":null,"option3":null,"sku":"495059900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393199440255,"product_id":15613328490879,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:48:05+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:13:19+02:00","alt":"Sagrotan WC-Reiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001668Y001668S.jpg?v=1775513599","variant_ids":[57223399833983]},"available":true,"name":"Sagrotan Toilet Cleaner - Floral freshness","public_title":"Floral freshness","options":["Floral freshness"],"price":344,"weight":836,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4251758404145","featured_media":{"alt":"Sagrotan WC-Reiniger","id":70458139115903,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001668Y001668S.jpg?v=1775513599"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":459,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.75","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan Toilet Cleaner

3,44€ 2,89€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,59€/L
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • pH value: 1.5-1.9
  • Bottle
  • Container material: plastic
  • Contents: 0.75 l
  • Danger
  • Hazard statements: May be corrosive to metals. Causes severe skin burns and eye damage. Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Safety instructions: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. Wash hands thoroughly after handling. Do not breathe vapor. Wear protective gloves, protective clothing and eye or face protection. If swallowed: Immediately call a Poison Center or doctor. Rinse mouth. Do NOT induce vomiting. If on skin (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Store locked up. Store only in original container. Dispose of contents/container in accordance with local/regional regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Allzweckreiniger
Image alt
{"id":57223395869055,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495054200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393182957951,"product_id":15613326164351,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:45:40+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:12:22+02:00","alt":"Sagrotan Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001667Y001667O.jpg?v=1775513542","variant_ids":[57223395869055]},"available":true,"name":"Sagrotan All-Purpose Cleaner Disinfectant 600ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":334,"weight":768,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4251758405807","featured_media":{"alt":"Sagrotan Allzweckreiniger","id":70458124697983,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001667Y001667O.jpg?v=1775513542"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":557,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.6","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan All-Purpose Cleaner Disinfectant 600ml

3,34€ 2,80€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,57€/L
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Product use: hard, non-porous surfaces such as door handles, fittings, bins, or bathroom surfaces
  • Fragrance type designation: Lemon
  • Spray bottle
  • Container material: plastic
  • Content: 0.6 l
  • Hazard statements: Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand.
Available for pickup at
Out of stock at
PRAXIS-DEAL: Mega-Vorrats-Bundle Ärztekrepp (27 Rollen) + 1 Box HYGOSTAR Mundschutz GRATIS!
Image alt
{"id":57789756047743,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":null,"requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"Practice Bundle Medical Crepe with HYGOSTAR Face Mask","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":16300,"weight":0,"compare_at_price":18293,"inventory_management":null,"barcode":null,"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Practice Bundle Medical Crepe with HYGOSTAR Face Mask
163,00€ 136,97€ 182,93€ 153,72€
-11%
Unit price
  • Supply bundle for practice and treatment
  • With 27 rolls of medical crepe paper
  • HYGOSTAR face masks as an addition
  • For medical facilities and care areas
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Allzweckreiniger
Image alt
{"id":57223401308543,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495060400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393202192767,"product_id":15613328687487,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:48:26+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:13:25+02:00","alt":"Sagrotan Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001667Y001667X.jpg?v=1775513605","variant_ids":[57223401308543]},"available":true,"name":"Sagrotan All-Purpose Cleaner Floral Fresh 1500ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":344,"weight":1581,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4251758404206","featured_media":{"alt":"Sagrotan Allzweckreiniger","id":70458141606271,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001667Y001667X.jpg?v=1775513605"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":229,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan All-Purpose Cleaner Floral Fresh 1500ml

3,44€ 2,89€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,29€/L
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Product use: Surfaces
  • Fragrance type name: Floral Freshness
  • Bottle
  • Container material: Plastic
  • Contents: 1.5 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation. Causes skin irritation. Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. If on skin: Wash with plenty of water and soap. If skin irritation occurs: Get medical advice/attention. Dispose of contents/container in accordance with local/regional regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
FRIPA Medizinalrollen Duo Line – Maximale Hygiene und Zuverlässigkeit
Image alt
{"id":57642291855743,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"263539","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"FRIPA Medical Rolls Duo Line – Maximum Hygiene and Reliability","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":5998,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":null,"barcode":"4000883000834","requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
FRIPA Medical Rolls Duo Line – Maximum Hygiene and Reliability

59,98€ 50,40€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
Available for pickup at
Out of stock at

Hygiene products in the company: Planning soap, paper towels, and sanitary supplies

Hygiene products in the company: Planning soap, paper towels and sanitary supplies In a Nutshell Missing soap or empty paper towel dispensers are immediately noticeable and appear unprofessional, which is why a fixed minimum stock is particularly worthwhile here. Heavily used sanitary areas should be checked more regularly than other consumables. Hygiene products are part of the basic supplies of every company. If soap, paper towels or toilet paper are missing, it is immediately noticeable and appears unprofessional. What's included? Soap, hand cleaner and dispenser systems Paper towels and towel dispensers Toilet paper and sanitary supplies Garbage bags and waste bins Cleaning agents and wipes Kitchen rolls and surface cleaners Planning consumption For heavily used sanitary areas, a minimum stock is worthwhile. This avoids bottlenecks and makes reordering easier. Suitable product In the Wiepa Shop you will find, for example, Wiepa own-brand paper towels. Frequently asked questions How often should sanitary areas be checked for stock? Ideally daily for heavy use, for smaller offices a regular weekly check is often sufficient. Is a minimum stock also worthwhile for small teams? Yes, even with just a few employees, a small stock avoids unpleasant bottlenecks in the sanitary area. Who should be responsible for checking? Preferably a fixed person or the janitorial service, so that responsibility is clearly assigned. Further Wiepa guides Office supplies for companies: What's included?More sustainable hygiene and cleaning in the company Conclusion Hygiene articles should be planned as a fixed part of office supplies. More information: Office supplies.

Hygiene products in the office: What should always be available?

Hygiene Guide Hygiene products in the office: What should always be available? The basic hygiene equipment in the office includes toilet paper, paper towels, soap, trash bags, cleaning supplies, and appropriate provisions for the kitchen, sanitary areas, and meeting rooms. Hygiene products in the office are only noticed when they are missing. With a clear basic stock and regular reordering, sanitary areas, kitchens, and workstations remain reliably supplied. View hygiene productsView cleaning supplies Short Answer In the office, toilet paper, paper towels, liquid soap, trash bags, cleaning supplies, kitchen towels, and appropriate dispensers or storage spaces should always be available. Why hygiene products are part of office supplies Hygiene is not a special topic, but part of daily office supplies. If supplies are missing, it looks unprofessional and causes unnecessary effort. It is better to have a fixed list of standard items, minimum stock, and reordering cycle. clean sanitary areas more pleasant office kitchen better prepared meeting rooms fewer spontaneous emergency purchases clearer responsibilities for reorders Basic hygiene equipment by area Area What should be available? Tip Sanitary area Toilet paper, soap, paper towels, hygiene bags Coordinate dispensers and refills Office kitchen Dish soap, sponges, cloths, trash bags Plan kitchen and catering together Meeting room Napkins, tissues, small waste solution Check briefly after appointments Work areas Cleaning wipes, wastebasket, trash bags Central supplies instead of many individual stocks Sanitary supplies: Coordinate dispensers and refills For toilet paper, paper towels, and soap, not only the item itself should be considered. It is important that refills, dispensers, and consumption match. This avoids incorrect purchases and empty dispensers. Choose toilet paper according to needs Coordinate paper towels and dispensers Stock liquid soap or foam soap suitable for the system Define minimum stock Clearly label storage space Office kitchen: Think about cleaning and catering together In the kitchen, hygiene, coffee supply, and catering come together. Therefore, dish soap, trash bags, kitchen towels, napkins, and coffee accessories should be planned together. Related: Coffee and catering in the office Don't forget trash bags and waste containers Hygiene only works if disposal is also considered. Trash bags should fit the container size and be stored where they are needed. Different sizes may be useful for the kitchen, sanitary areas, and office areas. Related: Wastebasket, trash can, and waste separation in the office Matching products in the Wiepa Shop Hygiene productsFor sanitary areas, kitchen, meeting rooms, and office everyday.Paper towelsFor washrooms, sanitary areas, and matching dispenser systems.SoapFor regular hand hygiene in the office.Trash bagsSuitable for kitchen, sanitary area, and waste containers. Checklist: Hygiene products in the office Equip sanitary areas with toilet paper, soap, and paper towels. Coordinate dispensers and refill items. Supply the kitchen with dish soap, cloths, and trash bags. Supplement meeting rooms with napkins and small tissues. Define minimum stock levels. Clearly label storage locations. Regularly check reorders. More on this: Setting up your desk correctly and Coffee and catering in the office Frequent questions What hygiene products does an office need? Typically, these include toilet paper, paper towels, soap, trash bags, cleaning supplies, kitchen towels, and appropriate dispensers or storage spaces. How to avoid empty dispensers in the office? Through suitable refills, clear minimum stock levels, fixed storage locations, and regular inspection of sanitary areas. What belongs in the office kitchen? The office kitchen should include dish soap, sponges, cloths, trash bags, napkins, and, depending on usage, coffee and catering items. Sources and Orientation This article serves as a practical guide for office hygiene and office supplies. Crucial factors are the number of employees, visitor frequency, room structure, dispenser systems, consumption, and internal cleaning procedures. Relevant pages: Hygiene, Office supplies, Office supplies and Cleaning supplies in the shop Reliably reorder hygiene and office supplies Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein-Main with hygiene products, cleaning supplies, sanitary supplies, coffee, and complete office supplies. Request a consultation

Showing 32/1002

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen