Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
819

Search results

Kaffee

Search results

Melitta Kaffee Auslese
{"id":57223308050815,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492125100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392540705151,"product_id":15613270098303,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:45:06+02:00","updated_at":"2026-04-14T11:43:32+02:00","alt":"Melitta Kaffee Auslese","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011263A011263O.jpg?v=1776159812","variant_ids":[57223308050815]},"available":true,"name":"Melitta Coffee Auslese Classic Mild ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1127,"weight":520,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002720002117","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffee Auslese","id":70457557713279,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011263A011263O.jpg?v=1776159812"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2254,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta Coffee Auslese Classic Mild ground 500g

11,27€ 10,53€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 22,54€/kg
  • Mild Character: Ideal for coffee lovers who prefer a gentle aroma
  • Perfect Grind: Optimally suited for preparation in classic drip coffee makers
  • Freshness Guarantee: Vacuum-packed in a 500 g package for long-lasting aroma
  • Sustainability: Certified cultivation for conscious consumption
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffee Classic
{"id":57223296811391,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492043200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392463470975,"product_id":15613263217023,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:36:09+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:39:57+02:00","alt":"Dallmayr Kaffee Classic","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000534Y000534X.jpg?v=1775511597","variant_ids":[57223296811391]},"available":true,"name":"Dallmayr Classic Ground Coffee 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1072,"weight":518,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167023609","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffee Classic","id":70457485525375,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000534Y000534X.jpg?v=1775511597"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2144,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Classic Ground Coffee 500g

10,72€ 10,01€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 21,44€/kg
  • strong
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Melitta Kaffee Gastronomie
{"id":57223305888127,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492116100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392528155007,"product_id":15613268722047,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:43:21+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:43:23+02:00","alt":"Melitta Kaffee Gastronomie","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014124A014124B.jpg?v=1775511803","variant_ids":[57223305888127]},"available":true,"name":"Melitta Coffee Food Service Aromatic+Mild Ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1017,"weight":525,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4024472006069","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffee Gastronomie","id":70457545392511,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014124A014124B.jpg?v=1775511803"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2034,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta Coffee Food Service Aromatic+Mild Ground 500g

10,17€ 9,50€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 20,34€/kg
  • aromatic & mild
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Melitta Kaffee Auslese – gemahlen, anregend aromatisch, 500 g
{"id":57223292420479,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492008700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392428573055,"product_id":15613260202367,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:31:34+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:38:08+02:00","alt":"Melitta Kaffee Auslese – gemahlen, anregend aromatisch, 500 g","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009296A009296D.jpg?v=1775511488","variant_ids":[57223292420479]},"available":true,"name":"Melitta Coffee Auslese – ground, stimulatingly aromatic, 500 g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1127,"weight":523,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002720002261","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffee Auslese – gemahlen, anregend aromatisch, 500 g","id":70457456689535,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009296A009296D.jpg?v=1775511488"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2254,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta Coffee Auslese – ground, stimulatingly aromatic, 500 g

11,27€ 10,53€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 22,54€/kg
  • stimulating aromatic
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
SINFONIE Kaffee Classic
{"id":57223299989887,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492055800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392477856127,"product_id":15613264822655,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:38:04+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:41:10+02:00","alt":"SINFONIE Kaffee Classic","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010199A010199W.jpg?v=1775511670","variant_ids":[57223299989887]},"available":true,"name":"Sinfonie Coffee Classic ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1274,"weight":517,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8711000508480","featured_media":{"alt":"SINFONIE Kaffee Classic","id":70457498730879,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010199A010199W.jpg?v=1775511670"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2548,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sinfonie Coffee Classic ground 500g

12,74€ 11,90€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 25,48€/kg
  • Classic
  • ground
  • 500 g/pack
Available for pickup at
Out of stock at
JACOBS Kaffee Krönung
{"id":57223314801023,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492146700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392616595839,"product_id":15613274980735,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:51:01+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:47:07+02:00","alt":"JACOBS Kaffee Krönung","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000039Y000039K.jpg?v=1775512027","variant_ids":[57223314801023]},"available":true,"name":"Jacobs Kaffee Krönung Whole Bean 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1158,"weight":514,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4000508059087","featured_media":{"alt":"JACOBS Kaffee Krönung","id":70457625018751,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000039Y000039K.jpg?v=1775512027"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2316,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Jacobs Kaffee Krönung Whole Bean 500g

11,58€ 10,82€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 23,16€/kg
  • Flavor
  • whole bean
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffee Via Verde
{"id":57223315882367,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492148600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392622690687,"product_id":15613275668863,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:51:36+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:47:27+02:00","alt":"Dallmayr Kaffee Via Verde","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000054Y000054Y.jpg?v=1775512047","variant_ids":[57223315882367]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Via Verde Cafe Creme Beans 1kg","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2219,"weight":1010,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167049517","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffee Via Verde","id":70457630491007,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000054Y000054Y.jpg?v=1775512047"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2219,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Via Verde Cafe Creme Beans 1kg

22,19€ 20,73€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 22,19€/kg
  • Café Crème
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Melitta Kaffee Gastronomie Café Crème
Image alt
{"id":57223298679167,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492055100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392477364607,"product_id":15613264626047,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:37:59+02:00","updated_at":"2026-04-15T15:18:37+02:00","alt":"Melitta Kaffee Gastronomie Café Crème","width":792,"height":528,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014124A014124D.jpg?v=1776259117","variant_ids":[57223298679167]},"available":true,"name":"Melitta Coffee Foodservice Café Crème – 1,000g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2434,"weight":1017,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4024472006014","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffee Gastronomie Café Crème","id":70457497813375,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.5,"height":528,"width":792,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014124A014124D.jpg?v=1776259117"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2434,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta Coffee Foodservice Café Crème – 1,000g

24,34€ 22,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 24,34€/kg
  • The perfect crema: Look forward to a stable, golden-brown crema that visually and tastefully crowns every cup of coffee
  • "Made in Germany" quality: Melitta has stood for the highest roasting art and reliable standards for decades (LMIV certified)
  • full-bodied and harmonious
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
  • Optimized for automatic coffee machines: Thanks to its high yield and special roasting curve, this coffee is ideal for use in professional automatic coffee machines in offices, canteens, or restaurants
  • Excellent flavor profile: A medium roast (intensity 3 of 5) that develops an elegant and balanced aroma. Notes from Central and South America ensure a full-bodied and harmonious character
Available for pickup at
Out of stock at
IDEE Kaffee
{"id":57223309820287,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492129800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392575832447,"product_id":15613271343487,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:48:12+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:44:58+02:00","alt":"IDEE Kaffee","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000207Y000207T.jpg?v=1775511898","variant_ids":[57223309820287]},"available":true,"name":"Idea Ground Coffee 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1097,"weight":522,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581071466","featured_media":{"alt":"IDEE Kaffee","id":70457588515199,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000207Y000207T.jpg?v=1775511898"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2194,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Idea Ground Coffee 500g

10,97€ 10,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 21,94€/kg
  • Arabica/Robusta Blend
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Kaffee Caféclub Klassisch
{"id":57451570102655,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492224400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275417383295,"product_id":15661422641535,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:49:57+02:00","updated_at":"2026-05-04T00:06:06+02:00","alt":"Kaffee Caféclub Klassisch","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011365J.jpg?v=1777845966","variant_ids":[57451570102655]},"available":true,"name":"Coffee Cafeclub Classic ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":920,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8712500012101","featured_media":{"alt":"Kaffee Caféclub Klassisch","id":70860278137215,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011365J.jpg?v=1777845966"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1840,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"500.0","quantity_unit":"g","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Coffee Cafeclub Classic ground 500g

9,20€ 7,73€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 18,40€/kg
  • Classic
  • ground
  • 500g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Lavazza Kaffee Crema Dolce
Image alt
{"id":57223301661055,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492076100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392489193855,"product_id":15613265903999,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:39:31+02:00","updated_at":"2026-04-27T11:51:45+02:00","alt":"Lavazza Kaffee Crema Dolce","width":624,"height":624,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013389A013389T.jpg?v=1777283505","variant_ids":[57223301661055]},"available":true,"name":"Lavazza Coffee Crema Dolce Whole Bean 1kg","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2850,"weight":1027,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8000070027435","featured_media":{"alt":"Lavazza Kaffee Crema Dolce","id":70457509347711,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":624,"width":624,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013389A013389T.jpg?v=1777283505"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2850,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Lavazza Coffee Crema Dolce Whole Bean 1kg

28,50€ 26,63€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 28,50€/kg
  • Taste Profile: Mild & Velvety (Intensity: 5/10)
  • whole bean
  • Contents: 1,000 g (Whole Bean)
  • Bean Type: Arabica and Robusta Blend
  • Roast: Medium Roast
Available for pickup at
Out of stock at
Melitta Kaffee Harmonie® naturmild
Image alt
{"id":57223294321023,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492021800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392443974015,"product_id":15613261611391,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:33:24+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:38:48+02:00","alt":"Melitta Kaffee Harmonie® naturmild","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000M039195M039195P.jpg?v=1775511528","variant_ids":[57223294321023]},"available":true,"name":"Melitta Coffee Harmonie® Naturally Mild (500g) – Wholesome Enjoyment for the Office","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1127,"weight":518,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002720002285","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffee Harmonie® naturmild","id":70457470321023,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000M039195M039195P.jpg?v=1775511528"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2254,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta Coffee Harmonie® Naturally Mild (500g) – Wholesome Enjoyment for the Office

11,27€ 10,53€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 22,54€/kg
  • mild
  • Grind: Ground
  • Contents: 500 g per pack
  • Certification: Sustainable cultivation (LMIV compliant)
  • Intensity: 2 of 5
Available for pickup at
Out of stock at
Lavazza Kaffee Qualita Rossa
Image alt
{"id":57223292780927,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492010300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392433357183,"product_id":15613260497279,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:32:05+02:00","updated_at":"2026-04-22T13:40:22+02:00","alt":"Lavazza Kaffee Qualita Rossa","width":952,"height":952,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013390A013390B.jpg?v=1776858022","variant_ids":[57223292780927]},"available":true,"name":"Lavazza Coffee Qualità Rossa – The Italian Classic for Full-Bodied Enjoyment","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2830,"weight":1040,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8000070035898","featured_media":{"alt":"Lavazza Kaffee Qualita Rossa","id":70457461375359,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":952,"width":952,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013390A013390B.jpg?v=1776858022"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2830,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Lavazza Coffee Qualità Rossa – The Italian Classic for Full-Bodied Enjoyment

28,30€ 26,44€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 28,30€/kg
  • Strong
  • Whole Bean
  • 1,000 g/pack.
  • Blend: Arabica and Robusta
  • Intensity: 5 (Medium-strong)
  • Versatile preparation: Excellent for espresso, caffè crema (lungo), and milk-based specialties such as cappuccino or latte macchiato
Available for pickup at
Out of stock at
MÖVENPICK Kaffee Caffè Crema Schümli
{"id":57451572199807,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492243900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275428589951,"product_id":15661424247167,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:53:06+02:00","updated_at":"2026-05-04T00:26:35+02:00","alt":"MÖVENPICK Kaffee Caffè Crema Schümli","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001863U.jpg?v=1777847195","variant_ids":[57451572199807]},"available":true,"name":"MÖVENPICK Coffee Caffè Crema Schümli","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3106,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581170060","featured_media":{"alt":"MÖVENPICK Kaffee Caffè Crema Schümli","id":70860286558591,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001863U.jpg?v=1777847195"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3106,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
MÖVENPICK Coffee Caffè Crema Schümli

31,06€ 26,10€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 31,06€/kg
  • mild
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
MÖVENPICK Kaffee Caffè Crema Gusto Italiano
{"id":57451572167039,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492243800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275428262271,"product_id":15661424214399,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:52:55+02:00","updated_at":"2026-05-04T00:26:32+02:00","alt":"MÖVENPICK Kaffee Caffè Crema Gusto Italiano","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001863S.jpg?v=1777847192","variant_ids":[57451572167039]},"available":true,"name":"MÖVENPICK Coffee Caffè Crema Gusto Italiano","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3106,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581017815","featured_media":{"alt":"MÖVENPICK Kaffee Caffè Crema Gusto Italiano","id":70860286230911,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001863S.jpg?v=1777847192"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3106,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
MÖVENPICK Coffee Caffè Crema Gusto Italiano

31,06€ 26,10€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 31,06€/kg
  • strong, intense
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffee Cafe Creme Ticino
{"id":57223364804991,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492447800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392992444799,"product_id":15613307519359,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:25:50+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:03:10+02:00","alt":"Dallmayr Kaffee Cafe Creme Ticino","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007285A007285F.jpg?v=1775512990","variant_ids":[57223364804991]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Cafe Creme Ticino","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2039,"weight":1022,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167071563","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffee Cafe Creme Ticino","id":70457957417343,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007285A007285F.jpg?v=1775512990"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2039,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Cafe Creme Ticino

20,39€ 19,05€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 20,39€/kg
  • Cafe Creme Ticino
  • Whole Bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Lavazza Kaffee Crema e Gusto Classico, holzig
{"id":57223364510079,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492258000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392991199615,"product_id":15613307289983,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:25:40+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:03:05+02:00","alt":"Lavazza Kaffee Crema e Gusto Classico, holzig","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001677Y001677N.jpg?v=1775512985","variant_ids":[57223364510079]},"available":true,"name":"Lavazza Coffee Crema e Gusto Classico, woody","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2863,"weight":1024,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8000070051003","featured_media":{"alt":"Lavazza Kaffee Crema e Gusto Classico, holzig","id":70457956270463,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001677Y001677N.jpg?v=1775512985"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2863,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Lavazza Coffee Crema e Gusto Classico, woody

28,63€ 26,75€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 28,63€/kg
  • Classic, woody
  • whole bean
  • 1,000 g /pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Café Intención Kaffee CLÁSICO
{"id":57223309492607,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492129500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392557351295,"product_id":15613271179647,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:46:21+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:44:56+02:00","alt":"Café Intención Kaffee CLÁSICO","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013432A013432V.jpg?v=1775511896","variant_ids":[57223309492607]},"available":true,"name":"Café Intención Coffee FAIRTRADE Ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1349,"weight":519,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581002200","featured_media":{"alt":"Café Intención Kaffee CLÁSICO","id":70457572327807,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013432A013432V.jpg?v=1775511896"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2698,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Café Intención Coffee FAIRTRADE Ground 500g

13,49€ 12,60€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 26,98€/kg
  • Arabica, full-bodied
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
MÖVENPICK Kaffee
{"id":57223310737791,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492132500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392566034815,"product_id":15613271998847,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:47:11+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:45:16+02:00","alt":"MÖVENPICK Kaffee","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014420A014420D.jpg?v=1775511916","variant_ids":[57223310737791]},"available":true,"name":"Mövenpick Coffee Caffè Crema Whole Bean 1kg","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3106,"weight":1019,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581017716","featured_media":{"alt":"MÖVENPICK Kaffee","id":70457580061055,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014420A014420D.jpg?v=1775511916"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3106,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mövenpick Coffee Caffè Crema Whole Bean 1kg

31,06€ 29,02€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 31,06€/kg
  • Caffè Crema
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Melitta Kaffee Mondo Blu® Café Crème
{"id":57223306183039,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492116400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392528613759,"product_id":15613268885887,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:43:29+02:00","updated_at":"2026-04-10T15:54:03+02:00","alt":"Melitta Kaffee Mondo Blu® Café Crème","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014124A014124H.jpg?v=1775829243","variant_ids":[57223306183039]},"available":true,"name":"Melitta MONDO BLU Café Crème – Strong Coffee Enjoyment (1,000g Whole Bean)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2405,"weight":1023,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4024472004072","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffee Mondo Blu® Café Crème","id":70457545916799,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014124A014124H.jpg?v=1775829243"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2405,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta MONDO BLU Café Crème – Strong Coffee Enjoyment (1,000g Whole Bean)

24,05€ 22,47€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 24,05€/kg
  • Perfect Balance: The blend of 50% Arabica and 50% Robusta ensures a full-bodied experience and a particularly stable, fine crema.
  • whole bean
  • Freshness Guarantee: Whole beans in the 1,000 g aroma pack ensure long-lasting freshness and full aroma with every cup.
  • Versatile Use: Optimized for use in fully automatic coffee machines as well as for portafilter machines (after grinding).
  • Fair Enjoyment: Awarded the FAIRTRADE seal – for coffee enjoyment with a clear conscience and support for fair trade conditions.
  • Made in Germany: Melitta's quality tradition guarantees the highest care in roasting and processing.
Available for pickup at
Out of stock at
MÖVENPICK Kaffee Der Himmlische
{"id":57223310705023,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492132400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392549683583,"product_id":15613271966079,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:45:51+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:45:14+02:00","alt":"MÖVENPICK Kaffee Der Himmlische","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013857A013857S.jpg?v=1775511914","variant_ids":[57223310705023]},"available":true,"name":"Mövenpick Coffee The Heavenly Ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1519,"weight":526,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581001777","featured_media":{"alt":"MÖVENPICK Kaffee Der Himmlische","id":70457565086079,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013857A013857S.jpg?v=1775511914"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3038,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mövenpick Coffee The Heavenly Ground 500g

15,19€ 14,19€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 30,38€/kg
  • 100% Arabica
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
TEMPELMANN Kaffee Sapore Vero Cremoso
Image alt
{"id":57223351632255,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492217600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392927203711,"product_id":15613298311551,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:14:58+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:57:49+02:00","alt":"TEMPELMANN Kaffee Sapore Vero Cremoso","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001402Y001402X.jpg?v=1775512669","variant_ids":[57223351632255]},"available":true,"name":"TEMPELMANN Coffee Sapore Vero Cremoso","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1409,"weight":1017,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006406210254","featured_media":{"alt":"TEMPELMANN Kaffee Sapore Vero Cremoso","id":70457899745663,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001402Y001402X.jpg?v=1775512669"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1409,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
TEMPELMANN Coffee Sapore Vero Cremoso

14,09€ 13,16€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 14,09€/kg
  • Crema
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
EDUSCHO Kaffee Professional Forte
{"id":57223314637183,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492145700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392613810559,"product_id":15613274849663,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:50:52+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:46:59+02:00","alt":"EDUSCHO Kaffee Professional Forte","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014435A014435J.jpg?v=1775512019","variant_ids":[57223314637183]},"available":true,"name":"Eduscho Professional Forte Ground Coffee 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1160,"weight":512,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4061445283966","featured_media":{"alt":"EDUSCHO Kaffee Professional Forte","id":70457622200703,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014435A014435J.jpg?v=1775512019"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2320,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Eduscho Professional Forte Ground Coffee 500g

11,60€ 10,84€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 23,20€/kg
  • Forte
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffee Classic Gold löslich
{"id":57451572265343,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492244600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275431342463,"product_id":15661424312703,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:53:28+02:00","updated_at":"2026-05-04T00:26:43+02:00","alt":"Dallmayr Kaffee Classic Gold löslich","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001891K.jpg?v=1777847203","variant_ids":[57451572265343]},"available":true,"name":"Dallmayr Classic Gold Instant Coffee","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3303,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167571704","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffee Classic Gold löslich","id":70860289573247,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001891K.jpg?v=1777847203"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":6606,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"500.0","quantity_unit":"g","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Classic Gold Instant Coffee

33,03€ 27,75€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 66,06€/kg
  • Spicy, intense
  • Soluble
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
SPLENDID Kaffee 100 % Arabica, Aroma Caffè Crema
{"id":57223292387711,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492008200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392428212607,"product_id":15613260169599,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:31:31+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:37:49+02:00","alt":"SPLENDID Kaffee 100 % Arabica, Aroma Caffè Crema","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007323A007323M.jpg?v=1775511469","variant_ids":[57223292387711]},"available":true,"name":"SPLENDID Coffee 100% Arabica, Aroma Caffè Crema","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3341,"weight":1013,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8711000507094","featured_media":{"alt":"SPLENDID Kaffee 100 % Arabica, Aroma Caffè Crema","id":70457456394623,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007323A007323M.jpg?v=1775511469"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3341,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
SPLENDID Coffee 100% Arabica, Aroma Caffè Crema

33,41€ 31,22€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 33,41€/kg
  • 100% Arabica, Aroma Caffè Crema
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
GUT & GÜNSTIG Kaffee Mild
{"id":57223357858175,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492231100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392951189887,"product_id":15613302505855,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:19:41+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:59:57+02:00","alt":"GUT \u0026 GÜNSTIG Kaffee Mild","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001476Y001476M.jpg?v=1775512797","variant_ids":[57223357858175]},"available":true,"name":"Good \u0026 inexpensive ground coffee 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":813,"weight":522,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4311501045367","featured_media":{"alt":"GUT \u0026 GÜNSTIG Kaffee Mild","id":70457919930751,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001476Y001476M.jpg?v=1775512797"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1626,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Good & inexpensive ground coffee 500g

8,13€ 7,59€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 16,26€/kg
  • naturally mild, gentle
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffee Café Crème Speciale
{"id":57223347175807,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492208700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392889356671,"product_id":15613295395199,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:11:28+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:56:13+02:00","alt":"Dallmayr Kaffee Café Crème Speciale","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001056Y001056Q.jpg?v=1775512573","variant_ids":[57223347175807]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Café Crème Speciale","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3129,"weight":1018,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167054818","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffee Café Crème Speciale","id":70457868353919,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001056Y001056Q.jpg?v=1775512573"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3129,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Café Crème Speciale

31,29€ 29,24€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 31,29€/kg
  • Café Crème Speciale
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffee Café Crème Torino
{"id":57223347044735,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492208500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392888799615,"product_id":15613295264127,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:11:23+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:56:08+02:00","alt":"Dallmayr Kaffee Café Crème Torino","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001056Y001056R.jpg?v=1775512568","variant_ids":[57223347044735]},"available":true,"name":"Dallmayr Kaffee Café Crème Torino","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3000,"weight":1020,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167054917","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffee Café Crème Torino","id":70457868026239,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001056Y001056R.jpg?v=1775512568"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3000,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Kaffee Café Crème Torino

30,00€ 28,03€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 30,00€/kg
  • Café Crème Torino
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Kaffee Crema di Crema
{"id":57223314276735,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492145200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392610369919,"product_id":15613274554751,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:50:39+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:46:53+02:00","alt":"Kaffee Crema di Crema","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000223Y000223P.jpg?v=1775512013","variant_ids":[57223314276735]},"available":true,"name":"unbranded coffee cream","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2254,"weight":1012,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8712500012187","featured_media":{"alt":"Kaffee Crema di Crema","id":70457619251583,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000223Y000223P.jpg?v=1775512013"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2254,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
unbranded coffee cream

22,54€ 21,06€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 22,54€/kg
  • Arabica, Robusta blend
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Kaffee Caféclub Crema Schümli ganze Bohne
{"id":57223293600127,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492015900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392440992127,"product_id":15613261087103,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:32:54+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:38:27+02:00","alt":"Kaffee Caféclub Crema Schümli ganze Bohne","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011365A011365H.jpg?v=1775511507","variant_ids":[57223293600127]},"available":true,"name":"unbranded Coffee Caféclub Crema Schümli whole bean","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1980,"weight":1016,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8712500011500","featured_media":{"alt":"Kaffee Caféclub Crema Schümli ganze Bohne","id":70457467994495,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011365A011365H.jpg?v=1775511507"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1980,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
unbranded Coffee Caféclub Crema Schümli whole bean

19,80€ 18,50€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 19,80€/kg
  • Crema Schümli
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at

Retail Break Area: Coffee, Water, and Employee Provisions

Retail & Employees Break Room in Retail: Coffee, Water, and Employee Provisions In retail, breaks are short, teams rotate, and storage space is often limited. A well-organized break room must therefore be easy to restock, low-maintenance, and tailored to the actual consumption of the store. Short Answer For a functional break room, stores need coffee, tea, water, milk, sugar, cups or mugs, paper towels, dish soap and cleaning supplies, as well as suitable trash bags. Fixed minimum stock levels and clearly assigned responsibility prevent shortages. Which items are part of the basic equipment? Area Typical Needs Beverages Coffee, tea, water, milk and sugar Kitchen Cups, mugs, cutlery, napkins and paper towels Cleaning Dish soap, cloths, sponges and surface cleaner Disposal Waste bins, separation systems and trash bags Plan consumption by store and shift City center stores, specialized markets, and small sales outlets have different team sizes and opening hours. Therefore, stock levels should not be set uniformly for all locations. It makes sense to observe consumption over several weeks, including Saturdays and seasonal peaks. Make smart use of limited space Arrange items by frequency of use Use compact, stackable supplies Clearly label refills Separate private and business supplies Do not store unnecessary product variants Clearly define responsibilities A designated person per store or shift should monitor stock, cleanliness, and machine maintenance. A substitute prevents orders from being missed due to vacation or illness. Coordinate coffee machine and accessories Coffee type, filters, cleaning agents, and descaling must match the existing machine. In addition to the coffee itself, milk, sugar, stirrers, or cups should also be part of the core assortment. Typical mistakes Only coffee is ordered, but no cleaning and kitchen supplies Every store uses different products without reason Supplies are only reordered when completely used up No one is responsible for machine maintenance Overly large packaging units block limited storage space Checklist for stores Record team size and opening hours Define basic assortment Observe weekly consumption Determine minimum and maximum stock levels Designate responsibility and substitute Store order list per store Regularly check stock Frequently asked questions How much coffee should a store stock? The starting point is the actual weekly consumption. A reserve is added to match delivery time and available storage space. Can each store receive its own order list? Yes. A common basic assortment can be supplemented with site-specific items and quantities. What helps with limited storage space? Compact packaging units, regular delivery intervals, and a clearly defined core assortment. Are disposable cups necessary? That depends on washing facilities, hygiene, and workflow. Where cleaning is reliably possible, reusable options may be more sensible. Can the supply of multiple stores be managed centrally? Yes. Cost centers, separate delivery addresses, budgets, and approvals enable central transparency with local ordering. Bundle store supplies simply Wiepa supports retailers with coffee, kitchen supplies, hygiene, office supplies, and personalized order lists for single or multiple locations. Coordinate store needs

Reliably organizing coffee and breakroom supplies for your business

Reliably Organize Coffee and Breakroom Supplies in Your Company In a Nutshell Breakroom supplies are often repurchased spontaneously, even though their consumption is just as predictable as other office supplies. Fixed minimum stock levels for coffee, milk, and accessories prevent the most unpleasant of all shortages: an empty coffee machine in the morning. Coffee, tea, and breakroom supplies are part of the daily provisions in many companies. They are needed for employees, client meetings, conferences, and waiting areas. Typical Items Coffee, tea, and supplementary beverages Milk, sugar, and practical additions Cups, napkins, and kitchen supplies Glasses, mugs, and accessories Filters, stirrers, and pantry items Equipment for the kitchenette and breakroom Why Standards Help If breakroom supplies are needed regularly, they should not be ordered spontaneously. Fixed items and minimum stock levels ensure more peace of mind in daily operations. Matching Products In the Wiepa Shop, you will find, for example, tea and coffee glasses, milk and sugar sets, and fully automatic coffee machines. Frequently Asked Questions How high should the stock of coffee and accessories be? Ideally, based on the actual consumption of the last few weeks plus a small buffer for client meetings. Is a fully automatic coffee machine worthwhile for smaller teams? That depends on daily consumption; above a certain team size, the investment usually pays off compared to individual capsules. What else should be kept in stock for client meetings? Slightly higher quality tableware and sufficient milk and sugar varieties, so that spontaneous appointments do not become a problem. Further Wiepa Guides Office Supplies for Companies: What all is included?Hygiene Products in the Company: Planning soap, paper towels, and sanitary supplies Conclusion Breakroom supplies are an important part of office provisions and should be reliably organized.

Showing 32/819

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen