Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
1001

Search results

Kaffeebecher

Search results

BAUSCHER Kaffeebecher smart - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223140475263,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"439086500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390719656319,"product_id":15613170221439,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:08:27+02:00","updated_at":"2026-04-01T10:08:27+02:00","alt":"BAUSCHER Kaffeebecher smart - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000870Y000870B.jpg?v=1775030907","variant_ids":[57223140475263]},"available":true,"name":"Bauscher Coffee Mug Smart 0.28l White, 6 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3547,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4025068865251","featured_media":{"alt":"BAUSCHER Kaffeebecher smart - Wiepa Bürofachpartner","id":70455859085695,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000870Y000870B.jpg?v=1775030907"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bauscher Coffee Mug Smart 0.28l White, 6 pcs.

35,47€ 29,80€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Drinking vessel capacity: 280 ml
  • Material: Porcelain
  • Colour: white
  • 6 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
caterado Kaffeebecher HEIKE - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223144341887,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"439092900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390752883071,"product_id":15613172744575,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:11:35+02:00","updated_at":"2026-04-01T10:11:35+02:00","alt":"caterado Kaffeebecher HEIKE - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001090Y001090T.jpg?v=1775031095","variant_ids":[57223144341887]},"available":true,"name":"caterado Coffee Mug Heike 250ml 6pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":4008,"weight":1694,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4007796033768","featured_media":{"alt":"caterado Kaffeebecher HEIKE - Wiepa Bürofachpartner","id":70455887364479,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001090Y001090T.jpg?v=1775031095"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
caterado Coffee Mug Heike 250ml 6pcs

40,08€ 33,68€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 8.5 x 9.1 cm (Ø x H)
  • Capacity of drinking vessel: 250 ml
  • Material: Porcelain
  • Colour: white
  • 6 pcs/pack
Available for pickup at
Out of stock at
Esmeyer® Kaffeebecher DIANE
{"id":57223278985599,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490278601","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392294650239,"product_id":15613252632959,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:20:16+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:32:43+02:00","alt":"Esmeyer® Kaffeebecher DIANE","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000E047474E047474X.jpg?v=1775511163","variant_ids":[57223278985599]},"available":true,"name":"Esmeyer Coffee Mugs Diane 0.28l Porcelain white 6 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2461,"weight":1780,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4007796025848","featured_media":{"alt":"Esmeyer® Kaffeebecher DIANE","id":70457331548543,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000E047474E047474X.jpg?v=1775511163"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Esmeyer Coffee Mugs Diane 0.28l Porcelain white 6 pcs.

24,61€ 20,68€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 8.1 x 8.9 cm (Ø x H)
  • Capacity: 280 ml
  • Material: Porcelain
  • Colour: white
  • 6 pcs/pack
Available for pickup at
Out of stock at
Esmeyer® Kaffeebecher FAKT
{"id":57223119438207,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"439014000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390443028863,"product_id":15613157015935,"position":1,"created_at":"2026-04-01T09:50:13+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:28:00+02:00","alt":"Esmeyer® Kaffeebecher FAKT","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014137A014137Q.jpg?v=1775507280","variant_ids":[57223119438207]},"available":true,"name":"Esmeyer Coffee Mug FAKT 0.25l 6 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3978,"weight":1795,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4007796039081","featured_media":{"alt":"Esmeyer® Kaffeebecher FAKT","id":70455598645631,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014137A014137Q.jpg?v=1775507280"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Esmeyer Coffee Mug FAKT 0.25l 6 pcs.

39,78€ 33,42€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 8.8 x 9.8 cm (Ø x H)
  • Capacity of drinking vessel: 250 ml
  • Material: Porcelain
  • Colour: white/brown
  • Imprint text: Café Noir
  • 6 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Koziol Thermobecher SAFE TO GO Mehrweg
{"id":57223129956735,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"439070811","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390643536255,"product_id":15613163667839,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:00:50+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:32:40+02:00","alt":"Koziol Thermobecher SAFE TO GO Mehrweg","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000080Y000080G.jpg?v=1775507560","variant_ids":[57223129956735]},"available":true,"name":"Koziol SAFE TO GO Reusable Thermal Mug","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":844,"weight":163,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002942608739","featured_media":{"alt":"Koziol Thermobecher SAFE TO GO Mehrweg","id":70455792599423,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000080Y000080G.jpg?v=1775507560"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Koziol SAFE TO GO Reusable Thermal Mug

8,44€ 7,09€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 9.2 x 14.5 cm (Ø x H)
  • Capacity of drinking vessel: 400 ml
  • Type designation of special closure: Screw cap
  • Material: TPE plastic
  • Colour: natural ash grey
Available for pickup at
Out of stock at
contigo Thermobecher Byron 2.0
Image alt
{"id":57223147192703,"title":"matte pink","option1":"matte pink","option2":null,"option3":null,"sku":"439095141","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390770053503,"product_id":15613173924223,"position":2,"created_at":"2026-04-01T10:13:39+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:38:09+02:00","alt":"contigo Thermobecher Byron 2.0","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001371Y001371U.jpg?v=1775507889","variant_ids":[57223147192703]},"available":true,"name":"Contigo Byron 2.0 Thermal Mug - matte pink","public_title":"matte pink","options":["matte pink"],"price":2506,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"0840276163296","featured_media":{"alt":"contigo Thermobecher Byron 2.0","id":70455903748479,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001371Y001371U.jpg?v=1775507889"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Contigo Byron 2.0 Thermal Mug

25,06€ 21,05€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 7.5 x 17.6 cm (Ø x H)
  • Drinking vessel capacity: 470 ml
  • Material: stainless steel/plastic
Available for pickup at
Out of stock at
THERMOS Thermobecher LONGLIFE
Image alt
{"id":57223133364607,"title":"black","option1":"black","option2":null,"option3":null,"sku":"439078290","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390674534783,"product_id":15613165863295,"position":3,"created_at":"2026-04-01T10:03:54+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:34:20+02:00","alt":"THERMOS Thermobecher LONGLIFE","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000839Y000839T.jpg?v=1775507660","variant_ids":[57223133364607]},"available":true,"name":"THERMOS Travel Mug LONGLIFE - black","public_title":"black","options":["black"],"price":1852,"weight":232,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002458491627","featured_media":{"alt":"THERMOS Thermobecher LONGLIFE","id":70455818944895,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000839Y000839T.jpg?v=1775507660"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
THERMOS Travel Mug LONGLIFE

18,52€ 15,56€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 10.8 x 9.9 x 7.9 cm (W x H x D)
  • Drinking vessel capacity: 350 ml
  • Material: stainless steel/polypropylene
Available for pickup at
Out of stock at
THERMOCAFE BY THERMOS Thermobecher Desktop Mug - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223119831423,"title":"blue","option1":"blue","option2":null,"option3":null,"sku":"439016150","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390463803775,"product_id":15613157245311,"position":4,"created_at":"2026-04-01T09:50:44+02:00","updated_at":"2026-04-01T09:50:44+02:00","alt":"THERMOCAFE BY THERMOS Thermobecher Desktop Mug - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000372Y000372W.jpg?v=1775029844","variant_ids":[57223119831423]},"available":true,"name":"THERMOCAFE BY THERMOS Desktop Mug - blue","public_title":"blue","options":["blue"],"price":944,"weight":265,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5010576922908","featured_media":{"alt":"THERMOCAFE BY THERMOS Thermobecher Desktop Mug - Wiepa Bürofachpartner","id":70455619223935,"position":4,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000372Y000372W.jpg?v=1775029844"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
THERMOCAFE BY THERMOS Desktop Mug

9,44€ 7,93€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 8.8 x 12.1 x 13.3 cm (W x H x D)
  • Drinking vessel capacity: 350 ml
  • Material: Stainless steel/Plastic
Available for pickup at
Out of stock at
caterado Kaffeebecher Arcadia
Image alt
{"id":57223144210815,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"439092700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390752358783,"product_id":15613172646271,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:11:27+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:37:25+02:00","alt":"caterado Kaffeebecher Arcadia","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001074Y001074X.jpg?v=1775507845","variant_ids":[57223144210815]},"available":true,"name":"caterado Henkelbecher Arcadia 300ml white 6 pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3100,"weight":1883,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4007796060207","featured_media":{"alt":"caterado Kaffeebecher Arcadia","id":70455886741887,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001074Y001074X.jpg?v=1775507845"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
caterado Henkelbecher Arcadia 300ml white 6 pcs

31,00€ 26,05€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Height: 8.5 cm
  • Capacity of drinking vessel: 300 ml
  • Material: Porcelain
  • Colour: white
  • 6 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Esmeyer® Untertasse Heike - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223279509887,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490291501","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392298287487,"product_id":15613252993407,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:20:39+02:00","updated_at":"2026-04-01T12:20:39+02:00","alt":"Esmeyer® Untertasse Heike - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A006908A006908U.jpg?v=1775038839","variant_ids":[57223279509887]},"available":true,"name":"Esmeyer Heike Porcelain Coffee Saucer white 6 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2605,"weight":1514,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4007796027958","featured_media":{"alt":"Esmeyer® Untertasse Heike - Wiepa Bürofachpartner","id":70457334792575,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A006908A006908U.jpg?v=1775038839"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Esmeyer Heike Porcelain Coffee Saucer white 6 pcs.

26,05€ 21,89€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Product Use: Coffee mug
  • Diameter: 150 mm
  • Material: Porcelain
  • Colour: white
  • 6 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Sechser-Set Libbey Tapered Tee- und Kaffeegläser, 458 ml, klare Gläser mit schlanker Form, ideal für heiße Getränke.
Image alt
{"id":56929727349119,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"645399","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"Tea and Coffee Glasses Tapered – 458 ml, Set of 6","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":4798,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":null,"barcode":null,"requires_selling_plan":false,"unit_price":800,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"6.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Tea and Coffee Glasses Tapered – 458 ml, Set of 6

47,98€ 40,31€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 8,00€ each
  • Product Type: Tapered Coffee Glass
  • Packaging: 6 pieces per set
  • Material: Glass
  • Color: Transparent
  • Capacity: 458 ml
  • Height: 10.5 cm
  • Diameter: 10.0 cm
  • Dishwasher Safe: Yes
  • Suitable for: Coffee, Cappuccino, Tea, Hot Chocolate
Available for pickup at
Out of stock at
Esmeyer® Kaffeeservice - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223131922815,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"439074900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83390654218623,"product_id":15613164847487,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:01:54+02:00","updated_at":"2026-04-01T10:01:54+02:00","alt":"Esmeyer® Kaffeeservice - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000612Y000612J.jpg?v=1775030514","variant_ids":[57223131922815]},"available":true,"name":"Esmeyer Coffee Service Heike Set 20pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":13277,"weight":5310,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4007796043583","featured_media":{"alt":"Esmeyer® Kaffeeservice - Wiepa Bürofachpartner","id":70455801643391,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000612Y000612J.jpg?v=1775030514"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Esmeyer Coffee Service Heike Set 20pcs

132,77€ 111,57€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • 6 x cups, saucers, dessert plates, 1 x sugar bowl, 1 x milk jug
  • Material: Porcelain
  • Color: white
Available for pickup at
Out of stock at
KRÜGER FAMILY Kaffee 2in1 Classic
{"id":57223334756735,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492190400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392781877631,"product_id":15613287039359,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:04:35+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:52:50+02:00","alt":"KRÜGER FAMILY Kaffee 2in1 Classic","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000816Y000816P.jpg?v=1775512370","variant_ids":[57223334756735]},"available":true,"name":"KRÜGER FAMILY Coffee 2in1 Classic","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":371,"weight":169,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4052700093437","featured_media":{"alt":"KRÜGER FAMILY Kaffee 2in1 Classic","id":70457776210303,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000816Y000816P.jpg?v=1775512370"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2650,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.14","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
KRÜGER FAMILY Coffee 2in1 Classic

3,71€ 3,46€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 26,50€/kg
  • 2in1
  • soluble
  • 10 x 14 g/pack
Available for pickup at
Out of stock at
Seltmann Weiden Kaffeeservice Compact
{"id":57223279280511,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490288401","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392297304447,"product_id":15613252829567,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:20:30+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:32:48+02:00","alt":"Seltmann Weiden Kaffeeservice Compact","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009191A009191A.jpg?v=1775511168","variant_ids":[57223279280511]},"available":true,"name":"Seltmann Weiden Compact Uni Coffee Service 20 pcs white","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":14948,"weight":5485,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003106338493","featured_media":{"alt":"Seltmann Weiden Kaffeeservice Compact","id":70457333809535,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009191A009191A.jpg?v=1775511168"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Seltmann Weiden Compact Uni Coffee Service 20 pcs white

149,48€ 125,61€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • 6 x Cups, Saucers, Cake Plates, 1 x Sugar Bowl, 1 x Creamer
  • Material: Porcelain
  • Colour: White
  • 20 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Esmeyer® Kaffeetasse Heike
{"id":57223279411583,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490291301","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392298058111,"product_id":15613252895103,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:20:35+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:32:51+02:00","alt":"Esmeyer® Kaffeetasse Heike","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A006908A006908V.jpg?v=1775511171","variant_ids":[57223279411583]},"available":true,"name":"Esmeyer Coffee Cup Heike 0.2l Porcelain white 6 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2862,"weight":1117,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4007796027941","featured_media":{"alt":"Esmeyer® Kaffeetasse Heike","id":70457334399359,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A006908A006908V.jpg?v=1775511171"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Esmeyer Coffee Cup Heike 0.2l Porcelain white 6 pcs.

28,62€ 24,05€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 7.8 x 5.8 cm (Ø x H)
  • Drinking vessel capacity: 200 ml
  • Material: Porcelain
  • Color: white
  • 6 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
KRÜGER FAMILY Kaffee 3in1 Schoko
{"id":57223334592895,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492190100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392768082303,"product_id":15613286875519,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:03:09+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:52:44+02:00","alt":"KRÜGER FAMILY Kaffee 3in1 Schoko","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000816Y000816S.jpg?v=1775512364","variant_ids":[57223334592895]},"available":true,"name":"KRÜGER FAMILY Coffee 3in1 Chocolate","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":371,"weight":214,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4052700086224","featured_media":{"alt":"KRÜGER FAMILY Kaffee 3in1 Schoko","id":70457763758463,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000816Y000816S.jpg?v=1775512364"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2061,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.18","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
KRÜGER FAMILY Coffee 3in1 Chocolate

3,71€ 3,46€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 20,61€/kg
  • 3in1 Chocolate
  • instant
  • 10 x 18 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Philips Kaffeemaschine Café Gaia
Image alt
{"id":57223477068159,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"680028390","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394958066047,"product_id":15613372105087,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:50:37+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:57:05+02:00","alt":"Philips Kaffeemaschine Café Gaia","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000337Y000337G.jpg?v=1775516225","variant_ids":[57223477068159]},"available":true,"name":"Philips Coffee Machine Café Gaia sw","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":11335,"weight":2755,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8710103879978","featured_media":{"alt":"Philips Kaffeemaschine Café Gaia","id":70459869200767,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000337Y000337G.jpg?v=1775516225"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Philips Coffee Machine Café Gaia sw

113,35€ 95,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 25.5 x 37 x 22.1 cm (W x H x D)
  • Coffee brewing system: filter system
  • Thermal carafe
  • Max. capacity: 15 cups
  • Filter type: 1x4
  • Housing material: stainless steel/plastic
  • Colour: black/metal
Available for pickup at
Out of stock at
KRÜGER FAMILY Kaffee 3in1 Classic
{"id":57223334199679,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492189600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392767066495,"product_id":15613286580607,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:02:55+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:52:36+02:00","alt":"KRÜGER FAMILY Kaffee 3in1 Classic","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000816Y000816Q.jpg?v=1775512356","variant_ids":[57223334199679]},"available":true,"name":"KRÜGER FAMILY Coffee 3in1 Classic","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":371,"weight":213,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4052700093444","featured_media":{"alt":"KRÜGER FAMILY Kaffee 3in1 Classic","id":70457762644351,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000816Y000816Q.jpg?v=1775512356"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2061,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.18","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
KRÜGER FAMILY Coffee 3in1 Classic

3,71€ 3,46€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 20,61€/kg
  • 3in1
  • soluble
  • 10 x 18 g/pack
Available for pickup at
Out of stock at
Bartscher Kaffeemaschine PRO II 40
Image alt
{"id":57223482605951,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"680036000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83395311698303,"product_id":15613375611263,"position":3,"created_at":"2026-04-01T14:59:16+02:00","updated_at":"2026-04-07T01:05:30+02:00","alt":"Bartscher Kaffeemaschine PRO II 40","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001544Y001544I.jpg?v=1775516730","variant_ids":[57223482605951]},"available":true,"name":"Bartscher Coffee Machine PRO II 40","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":17401,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015613670515","featured_media":{"alt":"Bartscher Kaffeemaschine PRO II 40","id":70460062073215,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001544Y001544I.jpg?v=1775516730"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bartscher Coffee Machine PRO II 40

174,01€ 146,22€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 31 x 48 x 32 cm (W x H x D)
  • max. capacity: 40-48 cups
  • Housing material: stainless steel/plastic
  • Color: silver/black
Available for pickup at
Out of stock at
Bartscher Kaffeemaschine PRO II 100 - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223482540415,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"680035900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83395309175167,"product_id":15613375578495,"position":4,"created_at":"2026-04-01T14:59:09+02:00","updated_at":"2026-04-07T01:05:27+02:00","alt":"Bartscher Kaffeemaschine PRO II 100","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001544Y001544N.jpg?v=1775516727","variant_ids":[57223482540415]},"available":true,"name":"Bartscher Coffee Machine PRO II 100","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":25486,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015613670539","featured_media":{"alt":"Bartscher Kaffeemaschine PRO II 100","id":70460059517311,"position":4,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001544Y001544N.jpg?v=1775516727"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bartscher Coffee Machine PRO II 100

254,86€ 214,16€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 35 x 54 x 37.5 cm (W x H x D)
  • Max. capacity: 90-100 cups
  • Housing material: Stainless steel/Plastic
  • Colour: silver/black
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffee Classic
{"id":57223296811391,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492043200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392463470975,"product_id":15613263217023,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:36:09+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:39:57+02:00","alt":"Dallmayr Kaffee Classic","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000534Y000534X.jpg?v=1775511597","variant_ids":[57223296811391]},"available":true,"name":"Dallmayr Classic Ground Coffee 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1072,"weight":518,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167023609","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffee Classic","id":70457485525375,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000534Y000534X.jpg?v=1775511597"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2144,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Classic Ground Coffee 500g

10,72€ 10,01€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 21,44€/kg
  • strong
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
MÖVENPICK Kaffee Der Himmlische
{"id":57223310705023,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492132400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392549683583,"product_id":15613271966079,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:45:51+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:45:14+02:00","alt":"MÖVENPICK Kaffee Der Himmlische","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013857A013857S.jpg?v=1775511914","variant_ids":[57223310705023]},"available":true,"name":"Mövenpick Coffee The Heavenly Ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1519,"weight":526,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581001777","featured_media":{"alt":"MÖVENPICK Kaffee Der Himmlische","id":70457565086079,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013857A013857S.jpg?v=1775511914"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3038,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mövenpick Coffee The Heavenly Ground 500g

15,19€ 14,19€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 30,38€/kg
  • 100% Arabica
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Melitta Kaffeemaschine 170 MT
{"id":57223475265919,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"680014100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394875916671,"product_id":15613370761599,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:47:19+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:53:57+02:00","alt":"Melitta Kaffeemaschine 170 MT","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007718A007718E.jpg?v=1775516037","variant_ids":[57223475265919]},"available":true,"name":"Melitta Coffee Machine 170 MT","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":27906,"weight":9060,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4021172203477","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffeemaschine 170 MT","id":70459794325887,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007718A007718E.jpg?v=1775516037"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta Coffee Machine 170 MT

279,06€ 234,50€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 21 x 60.1 x 42 cm (W x H x D)
  • max. capacity: 14 cups
  • Filter type: 202S
  • Colour: chrome/black
Available for pickup at
Out of stock at
Kaffee Caféclub Klassisch
{"id":57451570102655,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492224400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275417383295,"product_id":15661422641535,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:49:57+02:00","updated_at":"2026-05-04T00:06:06+02:00","alt":"Kaffee Caféclub Klassisch","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011365J.jpg?v=1777845966","variant_ids":[57451570102655]},"available":true,"name":"Coffee Cafeclub Classic ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":920,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8712500012101","featured_media":{"alt":"Kaffee Caféclub Klassisch","id":70860278137215,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011365J.jpg?v=1777845966"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1840,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"500.0","quantity_unit":"g","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Coffee Cafeclub Classic ground 500g

9,20€ 7,73€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 18,40€/kg
  • Classic
  • ground
  • 500g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Melitta Kaffee Gastronomie
{"id":57223306150271,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492116300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392528515455,"product_id":15613268853119,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:43:26+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:43:22+02:00","alt":"Melitta Kaffee Gastronomie","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014124A014124C.jpg?v=1775511802","variant_ids":[57223306150271]},"available":true,"name":"Melitta Coffee Foodservice Spicy+Yielding Ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":939,"weight":517,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4024472006021","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffee Gastronomie","id":70457545654655,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014124A014124C.jpg?v=1775511802"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1878,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta Coffee Foodservice Spicy+Yielding Ground 500g

9,39€ 8,77€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 18,78€/kg
  • spicy & economical
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Melitta Kaffee Harmonie® naturmild
Image alt
{"id":57223294321023,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492021800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392443974015,"product_id":15613261611391,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:33:24+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:38:48+02:00","alt":"Melitta Kaffee Harmonie® naturmild","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000M039195M039195P.jpg?v=1775511528","variant_ids":[57223294321023]},"available":true,"name":"Melitta Coffee Harmonie® Naturally Mild (500g) – Wholesome Enjoyment for the Office","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1127,"weight":518,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002720002285","featured_media":{"alt":"Melitta Kaffee Harmonie® naturmild","id":70457470321023,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000M039195M039195P.jpg?v=1775511528"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2254,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Melitta Coffee Harmonie® Naturally Mild (500g) – Wholesome Enjoyment for the Office

11,27€ 10,53€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 22,54€/kg
  • mild
  • Grind: Ground
  • Contents: 500 g per pack
  • Certification: Sustainable cultivation (LMIV compliant)
  • Intensity: 2 of 5
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffee Classic Gold löslich
{"id":57451572265343,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492244600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275431342463,"product_id":15661424312703,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:53:28+02:00","updated_at":"2026-05-04T00:26:43+02:00","alt":"Dallmayr Kaffee Classic Gold löslich","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001891K.jpg?v=1777847203","variant_ids":[57451572265343]},"available":true,"name":"Dallmayr Classic Gold Instant Coffee","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3303,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167571704","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffee Classic Gold löslich","id":70860289573247,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001891K.jpg?v=1777847203"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":6606,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"500.0","quantity_unit":"g","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Classic Gold Instant Coffee

33,03€ 27,75€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 66,06€/kg
  • Spicy, intense
  • Soluble
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
MÖVENPICK Kaffee Caffè Crema Gusto Italiano
{"id":57451572167039,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492243800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275428262271,"product_id":15661424214399,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:52:55+02:00","updated_at":"2026-05-04T00:26:32+02:00","alt":"MÖVENPICK Kaffee Caffè Crema Gusto Italiano","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001863S.jpg?v=1777847192","variant_ids":[57451572167039]},"available":true,"name":"MÖVENPICK Coffee Caffè Crema Gusto Italiano","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3106,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581017815","featured_media":{"alt":"MÖVENPICK Kaffee Caffè Crema Gusto Italiano","id":70860286230911,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001863S.jpg?v=1777847192"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3106,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
MÖVENPICK Coffee Caffè Crema Gusto Italiano

31,06€ 26,10€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 31,06€/kg
  • strong, intense
  • whole bean
  • 1,000 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
MÖVENPICK Kaffee Der Milde
{"id":57451572232575,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492244100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275429802367,"product_id":15661424279935,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:53:17+02:00","updated_at":"2026-05-04T00:26:37+02:00","alt":"MÖVENPICK Kaffee Der Milde","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001863T.jpg?v=1777847197","variant_ids":[57451572232575]},"available":true,"name":"MÖVENPICK Coffee The Mild Ground 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1519,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581017303","featured_media":{"alt":"MÖVENPICK Kaffee Der Milde","id":70860287902079,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001863T.jpg?v=1777847197"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3038,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"500.0","quantity_unit":"g","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
MÖVENPICK Coffee The Mild Ground 500g

15,19€ 12,76€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 30,38€/kg
  • mild, harmonious
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
IDEE Kaffee
{"id":57223309820287,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492129800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392575832447,"product_id":15613271343487,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:48:12+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:44:58+02:00","alt":"IDEE Kaffee","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000207Y000207T.jpg?v=1775511898","variant_ids":[57223309820287]},"available":true,"name":"Idea Ground Coffee 500g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1097,"weight":522,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4006581071466","featured_media":{"alt":"IDEE Kaffee","id":70457588515199,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000207Y000207T.jpg?v=1775511898"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2194,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Idea Ground Coffee 500g

10,97€ 10,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 21,94€/kg
  • Arabica/Robusta Blend
  • ground
  • 500 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
y002112k
Image alt
{"id":57579123442047,"title":"20.1 x 12 x 38.5 cm (W x H x D)","option1":"20.1 x 12 x 38.5 cm (W x H x D)","option2":null,"option3":null,"sku":"127217890","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84594510791039,"product_id":15685579506047,"position":1,"created_at":"2026-05-21T12:13:43+02:00","updated_at":"2026-05-21T12:13:47+02:00","alt":"y002112k","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002112K.jpg?v=1779358427","variant_ids":[57579123442047]},"available":true,"name":"Deflecto® Coffee Station 7 Compartments - 20.1 x 12 x 38.5 cm (W x H x D)","public_title":"20.1 x 12 x 38.5 cm (W x H x D)","options":["20.1 x 12 x 38.5 cm (W x H x D)"],"price":4299,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5055425915083","featured_media":{"alt":"y002112k","id":71090088903039,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002112K.jpg?v=1779358427"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Deflecto® Coffee Station 7 Compartments

From 42,99€ From 36,12€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 44 x 28 x 13 cm (W x H x D)
  • 10 compartments
  • Material: Polystyrene
  • Color: black
Available for pickup at
Out of stock at

Waste Bins, Trash Cans, and Recycling in the Office

Office Organization Guide Waste Baskets, Bins, and Recycling in the Office In the office, a single waste basket is often not enough. Separate containers for paper, general waste, packaging, and sensitive areas like the kitchen or restrooms are practical. Waste is generated daily in every company: paper, packaging, coffee cups, shipping materials, hygiene waste, and general waste. With suitable containers and clear locations, the office remains cleaner and more organized. View Waste BasketsView Bins Short Answer Waste baskets are suitable for office workspaces. Closed bins, recycling collectors, and appropriate bin liners are more suitable for kitchens, restrooms, copy rooms, and common areas. Why Waste Organization in the Office is Important A good waste structure saves effort, reduces clutter, and facilitates cleaning and refilling of bin liners. Especially in larger offices, it makes sense not to equip every workspace identically, but to consider the usage of the rooms. cleaner workspaces better separation of paper and general waste fewer overflowing individual waste baskets more organized common areas easier cleaning and emptying Which Containers Fit Where? Area Typical Waste Sensible Solution Desk Paper, notes, small scraps Waste basket Copy room Paper, packaging, toner packaging Paper container and recycling bin Kitchen General waste, packaging, coffee grounds Closed bin Reception Small general waste Discrete waste container Restroom Hygiene waste Closed hygiene container Waste Basket at the Workspace The classic waste basket is primarily intended for paper and small office waste. In modern offices, it may be useful to reduce the number of waste baskets at individual workstations and instead set up central collection points. This facilitates separation and cleaning. Bins for Kitchen and Common Areas In kitchens and common areas, closed bins are more practical. They appear cleaner, retain odors better, and can be used more hygienically with appropriate bin liners. Making Recycling Easy Recycling in the office only works if it is easy to understand. Bins should be clearly labeled and placed where the respective waste is generated: paper near the printer, packaging in the shipping area, general waste in the kitchen and common room. use clear labeling place containers where waste is generated choose bin liners appropriate for container size organize regular emptying handle special cases like batteries or toner separately Matching Products in the Wiepa Shop Waste BasketsFor desks, office workspaces, and administrative areas.BinsFor kitchens, common rooms, and shared areas.Waste ContainersFor recycling and central collection points.Bin LinersMatching container size, usage, and cleaning schedule. How Companies Plan Their Waste Stations Go through all areas in the office. Note typical waste types per area. Select container size based on usage. Choose visible and logical locations. Ensure consistent labeling. Plan for bin liners and cleaning supplies. Regularly check if containers are overflowing. More on this: Setting up your desk correctly and Cable management at the desk Frequently Asked Questions Does every workspace need its own waste basket? Not necessarily. In many offices, central collection points are sufficient, especially if paper and general waste are to be cleanly separated. Which bins are suitable for the office kitchen? Closed bins with appropriate bin liners are suitable for kitchens. Depending on usage, separate containers for general waste and packaging may be useful. How can recycling in the office be improved? Through clear labeling, logical locations, and containers placed where the respective waste is actually generated. Sources and Guidance This article serves as practical guidance for office organization, hygiene, and office supplies. Key factors include room size, usage, cleaning frequency, waste types, container size, and internal processes. Related Pages: Office Supplies, Office Provisioning, Hygiene and Cleaning Supplies in the Shop Organize Office Provisioning Cleanly Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with waste baskets, bins, bin liners, hygiene articles, and reliable office provisioning. Request Consultation

Showing 32/1001

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen