Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
21

Search results

PSA

Search results

Y001921K
Image alt
{"id":57451528814975,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449049700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84274646614399,"product_id":15661406093695,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:18:30+02:00","updated_at":"2026-05-03T03:18:34+02:00","alt":"Y001921K","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001921K.jpg?v=1777771114","variant_ids":[57451528814975]},"available":true,"name":"Bartscher Soap Dispenser PS 0.9L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":6390,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015613588599","featured_media":{"alt":"Y001921K","id":70860106236287,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001921K.jpg?v=1777771114"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bartscher Soap Dispenser PS 0.9L

63,90€ 53,69€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 9.5 x 33 x 22.5 cm (W x H x D)
  • Capacity: 0.9 l
  • refillable
  • Material: Aluminum
  • Colour: silver
Available for pickup at
Out of stock at
Y001916J
Image alt
{"id":57451528520063,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449049600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84274644550015,"product_id":15661406028159,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:18:05+02:00","updated_at":"2026-05-03T03:18:09+02:00","alt":"Y001916J","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001916J.jpg?v=1777771089","variant_ids":[57451528520063]},"available":true,"name":"Bartscher Disinfectant Dispenser PS 0.9L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":6896,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015613704746","featured_media":{"alt":"Y001916J","id":70860105187711,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001916J.jpg?v=1777771089"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bartscher Disinfectant Dispenser PS 0.9L

68,96€ 57,94€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 9.5 x 33 x 22.5 cm (W x H x D)
  • Container capacity: 0.9 l
  • Product use: Euro bottle
  • Material: Aluminum/Polypropylene/ABS plastic
  • Color: silver/white
Available for pickup at
Out of stock at
QuickFix Pflasterspender detecable
{"id":57222902677887,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"195068600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83336255897983,"product_id":15613008511359,"position":1,"created_at":"2026-03-30T21:57:15+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:40:50+02:00","alt":"QuickFix Pflasterspender detecable","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013523A013523H.jpg?v=1775500850","variant_ids":[57222902677887]},"available":true,"name":"QuickFix Plaster Dispenser incl. detectable Plasters","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2866,"weight":358,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5715205550322","featured_media":{"alt":"QuickFix Pflasterspender detecable","id":70433918091647,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013523A013523H.jpg?v=1775500850"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
QuickFix Plaster Dispenser incl. detectable Plasters

28,66€ 24,08€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 13.5 x 23 x 3 cm (W x H x D)
  • filled
  • incl. 2 refill packs with 45 detectable plasters each
  • Material: Plastic
  • Colour: green
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Espressokapsel capsa BARISTA XXL
{"id":57223309164927,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492129000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392553091455,"product_id":15613270917503,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:46:07+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:44:48+02:00","alt":"Dallmayr Espressokapsel capsa BARISTA XXL","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733S.jpg?v=1775511888","variant_ids":[57223309164927]},"available":true,"name":"Dallmayr Espresso Capsule capsa BARISTA XXL","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1846,"weight":294,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167310198","featured_media":{"alt":"Dallmayr Espressokapsel capsa BARISTA XXL","id":70457568428415,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733S.jpg?v=1775511888"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":8468,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.218","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Espresso Capsule capsa BARISTA XXL

18,46€ 17,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 84,68€/kg
  • Use for product: Nespresso® machine
  • BARISTA XXL
  • Intensity: 8
  • 39 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Espressokapsel capsa BARISTA
{"id":57223297139071,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492044800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392465699199,"product_id":15613263479167,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:36:36+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:40:13+02:00","alt":"Dallmayr Espressokapsel capsa BARISTA","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733R.jpg?v=1775511613","variant_ids":[57223297139071]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Capsules capsa Barista 10-pack","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":401,"weight":80,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167010104","featured_media":{"alt":"Dallmayr Espressokapsel capsa BARISTA","id":70457487622527,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733R.jpg?v=1775511613"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":7161,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.056","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Capsules capsa Barista 10-pack

4,01€ 3,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 71,61€/kg
  • Use for product: Nespresso® machine
  • BARISTA
  • Intensity: 8
  • 10 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
JSA Koffergurt TSA
{"id":57451494932863,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"430227690","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84273727963519,"product_id":15661382140287,"position":1,"created_at":"2026-05-03T03:06:05+02:00","updated_at":"2026-05-03T18:25:40+02:00","alt":"JSA Koffergurt TSA","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011364T.jpg?v=1777825540","variant_ids":[57451494932863]},"available":true,"name":"JSA Luggage Strap TSA 3-Digit Plastic\/PES Black","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1389,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4021068705559","featured_media":{"alt":"JSA Koffergurt TSA","id":70859833508223,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011364T.jpg?v=1777825540"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
JSA Luggage Strap TSA 3-Digit Plastic/PES Black

13,89€ 11,67€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 5 x 180 cm (W x L)
  • Material: ABS plastic/polyester
Available for pickup at
Out of stock at
STABILA Wasserwaage 80 ASM - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223242908031,"title":"40","option1":"40","option2":null,"option3":null,"sku":"481110100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391729500543,"product_id":15613228646783,"position":1,"created_at":"2026-04-01T11:27:16+02:00","updated_at":"2026-04-01T11:27:16+02:00","alt":"STABILA Wasserwaage 80 ASM - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014086A014086F.jpg?v=1775035636","variant_ids":[57223242908031,57224983085439,57224983118207,57224983150975]},"available":true,"name":"STABILA Spirit Level 80 ASM - 40","public_title":"40","options":["40"],"price":7599,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4005069191771","featured_media":{"alt":"STABILA Wasserwaage 80 ASM - Wiepa Bürofachpartner","id":70456804573567,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014086A014086F.jpg?v=1775035636"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
STABILA Spirit Level 80 ASM

From 75,99€ From 63,85€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Spirit level accuracy: - 0.5 to +0.5 mm
  • 1 horizontal vial
  • 1 vertical vial
  • Material: Aluminium/Plastic
  • Color: yellow
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffeekapsel capsa prodomo
{"id":57223300678015,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492064300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392482083199,"product_id":15613265183103,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:38:26+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:41:20+02:00","alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa prodomo","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000732Y000732Z.jpg?v=1775511680","variant_ids":[57223300678015]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Capsules capsa Prodomo 10-count","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":401,"weight":81,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167011101","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa prodomo","id":70457502237055,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000732Y000732Z.jpg?v=1775511680"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":7161,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.056","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Capsules capsa Prodomo 10-count

4,01€ 3,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 71,61€/kg
  • Use for Product: Nespresso® machine
  • prodomo
  • Intensity: 6
  • 10 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Espressokapsel capsa RISTRETTO
Image alt
{"id":57223297171839,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492045000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392466715007,"product_id":15613263511935,"position":3,"created_at":"2026-04-01T12:36:43+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:40:34+02:00","alt":"Dallmayr Espressokapsel capsa RISTRETTO","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013507A013507C.jpg?v=1775511634","variant_ids":[57223297171839]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Capsule capsa Ristretto 10 pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":401,"weight":82,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167010302","featured_media":{"alt":"Dallmayr Espressokapsel capsa RISTRETTO","id":70457488376191,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013507A013507C.jpg?v=1775511634"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":7161,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.056","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Capsule capsa Ristretto 10 pcs

4,01€ 3,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 71,61€/kg
  • Use for product: Nespresso® machine
  • RISTRETTO
  • Intensity: 10
  • 10 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO MILD ROAST
{"id":57223297794431,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492049700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392471826815,"product_id":15613263937919,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:37:19+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:40:49+02:00","alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO MILD ROAST","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733J.jpg?v=1775511649","variant_ids":[57223297794431]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Capsule capsa LUNGO MILD ROAST","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":401,"weight":80,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167011002","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO MILD ROAST","id":70457492930943,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733J.jpg?v=1775511649"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":7161,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.056","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Capsule capsa LUNGO MILD ROAST

4,01€ 3,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 71,61€/kg
  • Use for product: Nespresso® machine
  • LUNGO MILD ROAST
  • Intensity: 4
  • 10 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
BRÜDER MANNESMANN Säge Klappsäge - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223245824383,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"481116600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391774261631,"product_id":15613230711167,"position":2,"created_at":"2026-04-01T11:31:29+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:11:19+02:00","alt":"BRÜDER MANNESMANN Säge Klappsäge","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000457Y000457U.jpg?v=1775509879","variant_ids":[57223245824383]},"available":true,"name":"Brüder Mannesmann Folding Saw M 180mm","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":609,"weight":361,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003315708124","featured_media":{"alt":"BRÜDER MANNESMANN Säge Klappsäge","id":70456846877055,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000457Y000457U.jpg?v=1775509879"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Brüder Mannesmann Folding Saw M 180mm

6,09€ 5,11€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Folding saw
  • Total length: 450 mm
  • Blade length: 180 mm
  • Material: Tool steel, hardened
  • Handle material: Plastic
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO AZZURRO XXL
{"id":57223309066623,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492128900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392552665471,"product_id":15613270851967,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:46:05+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:44:45+02:00","alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO AZZURRO XXL","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733Q.jpg?v=1775511885","variant_ids":[57223309066623]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Capsule capsa LUNGO AZZURRO XXL","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1846,"weight":309,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167310693","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO AZZURRO XXL","id":70457567871359,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733Q.jpg?v=1775511885"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":8468,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.218","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Capsule capsa LUNGO AZZURRO XXL

18,46€ 17,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 84,68€/kg
  • Usage for Product: Nespresso® Machine
  • LUNGO AZZURRO XXL
  • Intensity: 8
  • 39 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffeekapsel capsa Crema d´Oro
{"id":57223300776319,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492064400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392482247039,"product_id":15613265215871,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:38:29+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:41:21+02:00","alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa Crema d´Oro","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733K.jpg?v=1775511681","variant_ids":[57223300776319]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Capsule capsa Crema d´Oro","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":401,"weight":79,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167011200","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa Crema d´Oro","id":70457502761343,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733K.jpg?v=1775511681"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":7161,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.056","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Capsule capsa Crema d´Oro

4,01€ 3,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 71,61€/kg
  • Use for product: Nespresso® machine
  • Crema d´Oro
  • Intensity: 5
  • 10 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO AZZURRO
{"id":57223297270143,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492045100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392467009919,"product_id":15613263544703,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:36:46+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:40:26+02:00","alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO AZZURRO","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733I.jpg?v=1775511626","variant_ids":[57223297270143]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Capsule capsa LUNGO AZZURRO","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":401,"weight":82,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167010609","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO AZZURRO","id":70457488540031,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733I.jpg?v=1775511626"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":7161,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.056","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Capsule capsa LUNGO AZZURRO

4,01€ 3,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 71,61€/kg
  • Use for product: Nespresso® machine
  • LUNGO AZZURRO
  • Intensity: 8
  • 10 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO BELLUNO
{"id":57223297302911,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492045200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392467501439,"product_id":15613263577471,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:36:51+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:40:27+02:00","alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO BELLUNO","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733C.jpg?v=1775511627","variant_ids":[57223297302911]},"available":true,"name":"Dallmayr Coffee Capsule capsa LUNGO BELLUNO","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":401,"weight":76,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167010500","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa LUNGO BELLUNO","id":70457489228159,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733C.jpg?v=1775511627"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":7161,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.056","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Capsule capsa LUNGO BELLUNO

4,01€ 3,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 71,61€/kg
  • Use for product: Nespresso® machine
  • LUNGO BELLUNO
  • Intensity: 5
  • 10 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Kärcher Bodenstaubsauger T 10/1 Bp Adv HEPA Zubehör erforderlich
Image alt
{"id":57223451574655,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"497018900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394514059647,"product_id":15613358997887,"position":3,"created_at":"2026-04-01T14:29:31+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:31:48+02:00","alt":"Kärcher Bodenstaubsauger T 10\/1 Bp Adv HEPA Zubehör erforderlich","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000842Y000842M.jpg?v=1775514708","variant_ids":[57223451574655]},"available":true,"name":"Kärcher T 10\/1 Bp Adv HEPA Commercial Dry Vacuum Cleaner - accessories required","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":25493,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4054278994765","featured_media":{"alt":"Kärcher Bodenstaubsauger T 10\/1 Bp Adv HEPA Zubehör erforderlich","id":70459437220223,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000842Y000842M.jpg?v=1775514708"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kärcher T 10/1 Bp Adv HEPA Commercial Dry Vacuum Cleaner - accessories required

254,93€ 214,22€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • usable dust volume: 10 l
  • required accessories: Kärcher Battery Power+ 36/60 2.042-022.0, Battery Power+ 36/60 charger 2.445-045.0
  • incl. suction hose, elbow, telescopic suction tube, floor nozzle (300 mm), crevice nozzle (210 mm), filter basket, motor protection filter
  • Weight: 6.8 kg
  • Colour: grey
Available for pickup at
Out of stock at
easy absorb Warnweste
Image alt
{"id":57451418911103,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"195115110","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84271917597055,"product_id":15661362446719,"position":1,"created_at":"2026-05-03T02:15:24+02:00","updated_at":"2026-05-03T13:03:09+02:00","alt":"easy absorb Warnweste","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011380U.jpg?v=1777806189","variant_ids":[57451418911103]},"available":true,"name":"easy absorb Hi-Vis Vest One Size EN ISO 20471 ge","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":471,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4027521539532","featured_media":{"alt":"easy absorb Warnweste","id":70859489247615,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011380U.jpg?v=1777806189"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
easy absorb Hi-Vis Vest One Size EN ISO 20471 ge

4,71€ 3,95€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • One size
  • reflective
  • washable
  • Standard number: EN ISO 20471:2013
  • Material: 100 % polyester
Available for pickup at
Out of stock at
C+P Rollladenschrank Asisto 800 x 1.310 x 435 mm (B x H x T)
Image alt
{"id":57458980159871,"title":"800 x 1,310 x 435 mm (W x H x D)","option1":"800 x 1,310 x 435 mm (W x H x D)","option2":null,"option3":null,"sku":"820251701","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84296501166463,"product_id":15663608004991,"position":1,"created_at":"2026-05-04T15:57:38+02:00","updated_at":"2026-05-05T05:25:05+02:00","alt":"C+P Rollladenschrank Asisto 800 x 1.310 x 435 mm (B x H x T)","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001901U.jpg?v=1777951505","variant_ids":[57458980159871]},"available":true,"name":"C+P Asisto Roller Shutter Cabinet 800 x 1,310 x 435 mm (W x H x D) - 800 x 1,310 x 435 mm (W x H x D)","public_title":"800 x 1,310 x 435 mm (W x H x D)","options":["800 x 1,310 x 435 mm (W x H x D)"],"price":103528,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4060061851511","featured_media":{"alt":"C+P Rollladenschrank Asisto 800 x 1.310 x 435 mm (B x H x T)","id":70874996703615,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001901U.jpg?v=1777951505"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
C+P Asisto Roller Shutter Cabinet 800 x 1,310 x 435 mm (W x H x D)

From 1.035,28€ From 869,98€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Delivery note: Attention: Delivery by semi-trailer must be possible
  • Dimensions: 1,200 x 1,980 x 435 mm (W x H x D)
  • 4 shelves
  • with lock
  • Front color: traffic white
Available for pickup at
Out of stock at
Dallmayr Kaffeekapsel capsa prodomo XXL
{"id":57223310279039,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"492131900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392561578367,"product_id":15613271671167,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:46:49+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:45:07+02:00","alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa prodomo XXL","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733B.jpg?v=1775511907","variant_ids":[57223310279039]},"available":false,"name":"Dallmayr Coffee Capsule capsa prodomo XXL","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1846,"weight":307,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008167311195","featured_media":{"alt":"Dallmayr Kaffeekapsel capsa prodomo XXL","id":70457576456575,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000733Y000733B.jpg?v=1775511907"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":8452,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.2184","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dallmayr Coffee Capsule capsa prodomo XXL

18,46€ 17,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 84,52€/kg
  • Use for product: Nespresso® machine
  • prodomo XXL
  • Intensity: 6
  • 39 x 5.6 g/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Arbeitsschutz im Unternehmen: PSA, Ergonomie und Sicherheit
Arbeitsschutz im Unternehmen: PSA, Ergonomie und Sicherheit
Arbeitsschutz im Unternehmen: PSA, Ergonomie und Sicherheit

Occupational Safety and Health in the Workplace: PPE, Ergonomics, and Safety

WIEPA PRACTICAL GUIDE Systematically Implementing Occupational Safety and Health in Your Company Risk assessment, technical measures, organization, PPE, and ergonomic workstations go hand in hand. This guide shows how companies can turn these into a practical process. In short: Occupational safety and health begins with a risk assessment. Measures are then derived based on the TOP principle: technical solutions take precedence, followed by organizational measures, and only then personal protective measures. Responsibilities, training, inspections, and documentation ensure that protection exists not just on paper. What Does Occupational Safety and Health Encompass? Occupational safety and health protects employees from accidents, work-related illnesses, and health burdens. It doesn't just apply to production and workshops. Office workplaces, mobile work, warehouses, kitchens, cleaning, field service, and psychological stress also fall under consideration. Area Examples of Hazards Possible Measures Office Unfavorable posture, glare, tripping hazards, high workload Ergonomic furniture, lighting, cable management, work organization Warehouse and Logistics Crushing, lifting, industrial trucks, falling objects Traffic routes, shelf protection, lifting aids, training, PPE Cleaning Chemicals, skin contact, slip hazards Substitution, dosing, labeling, gloves, skin protection Outdoor Area Weather, machinery, traffic, noise Work planning, warning clothing, hearing protection, sun protection Home Office and Mobile Improvised workplaces, isolation, lack of separation Equipment, clear rules, communication, breaks and movement Risk Assessment as a Starting Point Employers must identify, assess, and define suitable measures for hazards. The assessment should specifically consider activities and work areas, rather than just filling out general forms. Changes such as new machines, renovations, new hazardous substances, mobile work, or accidents may necessitate an update. A Practical Structure Record work areas and activities. Identify hazards, including psychological stress. Assess risks and set priorities. Select measures according to the TOP principle. Define responsibilities and deadlines. Check effectiveness and document results. Update in case of changes or new insights. Why PPE Is Not the First Solution Personal protective equipment is important, but it is at the end of the protection measure hierarchy. For example, an exhaust system can be more effective than respiratory protection alone. A safe machine is better than exclusively cut-resistant gloves. Where residual risks remain, PPE must be selected according to the hazard, provided free of charge, maintained, and used correctly. PPE Selection Criteria Organizational Task Protective Gloves Mechanical, chemical, or thermal risks; fit; wearing duration Suitable sizes, changes, skin protection plan Eye and Face Protection Particles, liquids, radiation, fogging Cleaning, personal assignment, replacement Hearing Protection Noise exposure and necessary communication Training, wearing control, hygiene Foot Protection Impact, penetration, slipping, chemicals Suitable protection class and sizes Warning Clothing Visibility, traffic area, weather Cleanliness, reflective effect, replacement Ergonomics Is Part of Occupational Safety and Health Ergonomics not only reduces discomfort. Easily adjustable work equipment facilitates concentrated work and can prevent incorrect posture. The interaction of chair, table, screen, input devices, lighting, and work organization is crucial. An expensive chair alone does not solve a poorly set up workstation. Practical example: A height-adjustable desk only becomes useful when employees know how to sensibly alternate between sitting and standing phases and correctly position the screen and input devices. Connecting Training, Inspection, and Procurement Procurement should not check safety requirements only after purchase. Safety specialists, company doctors, purchasing, and users should collaborate on relevant products. Standardized approved assortments can reduce incorrect purchases and ensure that replacement products meet the same requirements. Typical Mistakes PPE is selected only by price or standard size. Risk assessments are not updated. Training sessions are general and not activity-specific. Inspection intervals are not bindingly assigned to anyone. Office and home office risks are underestimated. Accidents and near misses are not evaluated. Frequently Asked Questions Who is responsible for occupational safety and health?Overall responsibility lies with the employer. Tasks can be professionally delegated, but selection, organization, and control remain part of the responsibility.What does the TOP principle mean?It describes the hierarchy of technical, organizational, and personal protective measures. Personal protective equipment should cover remaining risks.Must psychological stress be assessed?Yes. The risk assessment also includes psychological stress, such as work intensity, interruptions, or unclear responsibilities.How often must training take place?Training takes place before starting work and thereafter regularly, but at least in accordance with the relevant regulations, and in the event of changes or special occasions.Can employees be charged for PPE?Required personal protective equipment must generally be provided by the employer. Selection and use must match the hazard.Relevant Wiepa Guides Also read First Aid in the Company, Health in the Office and Setting Up Your Home Office Correctly. Sources and Further Information Occupational Safety and Health Act BAuA: Risk Assessment DGUV: Personal Protective Equipment Ordinance on Occupational Medical Prevention Compile Your Occupational Safety and Health Needs Correctly Wiepa supports companies in Wiesbaden and the Rhine-Main area with PPE, first aid equipment, labeling, ergonomic work equipment, and standardized procurement lists. Request personal consultation
PSA einfach erklärt: Welche persönliche Schutzausrüstung braucht mein Unternehmen?
PSA einfach erklärt: Welche persönliche Schutzausrüstung braucht mein Unternehmen?
PSA einfach erklärt: Welche persönliche Schutzausrüstung braucht mein Unternehmen?

PPE simply explained: What personal protective equipment does my company need?

PPE explained simply: What personal protective equipment does my company need? In a nutshell PPE is not a general shopping list, but must fit the specific activity; otherwise, it simply won't be worn in everyday use. Comfort and appropriate sizing often determine actual usage more than the pure protective function. PPE stands for personal protective equipment. This refers to protective items that are worn or used directly by individuals to reduce specific risks at work. Examples include protective gloves, safety glasses, hearing protection, respiratory protection, safety shoes, or high-visibility clothing. Which PPE is sensible or necessary always depends on the specific activity. The DGUV provides information on personal protective equipment and offers specialist information on selecting and using various types of PPE. PPE is not a standard list for every company A common mistake is to treat PPE like a general purchasing item. However, the protective equipment must fit the activity, the risk, and the people who use it. Safety glasses are of little use if they constantly fog up. Gloves are not worn if they are too stiff. Hearing protection is left unused if it is uncomfortable. Protective gloves: for warehousing, cleaning, workshops, packaging, or hygiene. Safety glasses: for dust, splinters, liquids, or technical work. Hearing protection: for loud machinery, workshops, or specific operational areas. Respiratory protection: depending on dust, particles, or the working environment. High-visibility clothing: for company yards, delivery zones, warehouse traffic, or outdoor areas. How companies can better choose PPE When it comes to PPE, it's not just the individual price that matters. Fit, comfort, protective function, and availability are crucial. If several people use the same equipment, different sizes or versions should be planned for. Select PPE according to activity and application area Consider sizes and fit Take comfort seriously Reorder consumables in good time Store PPE where it is needed Inform employees about use and storage PPE in the office, warehouse, and operations Even companies without traditional production may require PPE. In warehouses, gloves and high-visibility vests can be useful. In caretaker areas, safety glasses, protective gloves, or hearing protection may become relevant. In social institutions, schools, or practices, hygiene and disposable items also play a role. Organizing PPE economically PPE is often ordered irregularly. Therefore, a small standard list is worthwhile: Which items are needed regularly? Which sizes? Where are they stored? Who checks the inventory? Especially recurring items like gloves, high-visibility vests, disposable items, or labeling should not be searched for anew each time. An order list can significantly simplify procurement. Relevant links in the Wiepa Shop For PPE topics, companies can specifically search for protective gloves, safety glasses, hearing protection, and high-visibility vests. For labeling and instructions, products such as the DURABLE magnetic frame DURAFRAME SECURITY or labeling solutions like the Brother tape cartridge Black on Yellow are also suitable. Frequently Asked Questions about PPE What does PPE mean? PPE stands for personal protective equipment. This includes protective items worn directly by people, such as gloves, safety glasses, hearing protection, or safety shoes. What PPE does my company need? That depends on the activities and potential risks. An administration department needs different equipment than a warehouse, workshop, production, or caretaker area. Why is PPE often not used? This is often due to poor fit, uncomfortable material, lack of availability, or unclear responsibilities. Therefore, PPE should not only be purchased but also practically organized. Conclusion PPE should always be suitable for the actual work. Companies benefit from clear standards, appropriate sizes, good availability, and regular reordering. You can find more about overall requirements on our page Occupational Safety and Security Needs for Businesses.

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen