Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
1002

Search results

Reinigungsbedarf

Search results

DURABLE Reinigungstuch SUPERCLEAN BOX
Image alt
{"id":57222847005055,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187207400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332923294079,"product_id":15612970008959,"position":3,"created_at":"2026-03-30T20:55:24+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:03:15+02:00","alt":"DURABLE Reinigungstuch SUPERCLEAN BOX","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013214A013214C.jpg?v=1775498595","variant_ids":[57222847005055]},"available":true,"name":"Durable Cleaning Cloth SUPERCLEAN BOX 100 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":465,"weight":248,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4005546570020","featured_media":{"alt":"DURABLE Reinigungstuch SUPERCLEAN BOX","id":70432160514431,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013214A013214C.jpg?v=1775498595"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":5,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Durable Cleaning Cloth SUPERCLEAN BOX 100 pcs.

4,65€ 3,90€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,05€ each
  • Product Use: Computers, Printers, Phones, Office Equipment
  • moist
  • anti-static
  • biodegradable
  • 100 pcs/pack
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Reinigungstuch
Image alt
{"id":57222843531647,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187038400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332776395135,"product_id":15612967682431,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:52:00+02:00","updated_at":"2026-05-04T12:30:14+02:00","alt":"Soennecken Reinigungstuch","width":685,"height":685,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010637A010637P.jpg?v=1777890614","variant_ids":[57222843531647]},"available":true,"name":"Soennecken Universal Cleaning Wipes (100 pieces) – For hygienic cleanliness at the workplace","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":406,"weight":242,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630014221","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungstuch","id":70432058409343,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":685,"width":685,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010637A010637P.jpg?v=1777890614"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":4,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Universal Cleaning Wipes (100 pieces) – For hygienic cleanliness at the workplace

4,06€ 3,41€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,04€ each
  • Product Use: Plastic parts, painted surfaces, keyboards
  • Features: Moist, Antistatic
  • Contents: 100 pcs. / pack
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read carefully and follow all instructions.
  • Container: Dispenser can (plastic)
Available for pickup at
Out of stock at
Meister Proper Allzweckreiniger
Image alt
{"id":57223418151295,"title":"Spring Awakening","option1":"Spring Awakening","option2":null,"option3":null,"sku":"495091800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393813676415,"product_id":15613339304319,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:01:25+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:37+02:00","alt":"Meister Proper Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001361Y001361R.jpg?v=1775513977","variant_ids":[57223418151295]},"available":true,"name":"Mr. Clean All-Purpose Cleaner - Spring Awakening","public_title":"Spring Awakening","options":["Spring Awakening"],"price":376,"weight":1071,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8700216624688","featured_media":{"alt":"Meister Proper Allzweckreiniger","id":70458747748735,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001361Y001361R.jpg?v=1775513977"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":376,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mr. Clean All-Purpose Cleaner

3,76€ 3,15€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,76€/L
  • Product use: all smooth surfaces
  • Bottle
  • Container material: plastic
  • recyclable
  • Content: 1 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Safety instructions: Keep out of reach of children. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Wash hands after use.
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Reinigungstuch ElixClean trocken
{"id":57222832030079,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"185001200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83331852075391,"product_id":15612960178559,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:35:23+02:00","updated_at":"2026-04-06T19:50:24+02:00","alt":"Elix Clean Reinigungstuch ElixClean trocken","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014471A014471H.jpg?v=1775497824","variant_ids":[57222832030079]},"available":true,"name":"ElixClean Cleaning Cloth 34x33cm Dry 50 Pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1163,"weight":377,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478914490","featured_media":{"alt":"Elix Clean Reinigungstuch ElixClean trocken","id":70431131992447,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014471A014471H.jpg?v=1775497824"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":23,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"50.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ElixClean Cleaning Cloth 34x33cm Dry 50 Pcs

11,63€ 9,77€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,23€ each
  • Product Use: Automated systems, displays, optics, microelectronics, fiber optics, chemistry, pharmaceuticals
  • dry
  • antistatic
  • Material: Non-woven fabric
  • 50 pcs./pack.
Available for pickup at
Out of stock at
ecover Allzweckreiniger
{"id":57223412777343,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495083500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393625850239,"product_id":15613335634303,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:57:26+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:17:19+02:00","alt":"ecover Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953L.jpg?v=1775513839","variant_ids":[57223412777343]},"available":true,"name":"ecover All-Purpose Cleaner Spray 500ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":400,"weight":556,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5412533421798","featured_media":{"alt":"ecover Allzweckreiniger","id":70458562281855,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953L.jpg?v=1775513839"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":800,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ecover All-Purpose Cleaner Spray 500ml

4,00€ 3,36€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 8,00€/L
  • Product use: Hobs, sinks, tiles, worktops
  • Fragrance type designation: Lemongrass & Orange
  • biodegradable
  • Spray bottle
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • Contents: 0.5 l
  • Safety instructions: Keep out of reach of children.
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Reinigungstuch
{"id":57222848512383,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187217500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83333086937471,"product_id":15612971090303,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:57:07+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:03:58+02:00","alt":"Soennecken Reinigungstuch","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012892A012892D.jpg?v=1775498638","variant_ids":[57222848512383]},"available":true,"name":"Soennecken Cleaning Cloth, 10 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":292,"weight":55,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630132062","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungstuch","id":70432168477055,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012892A012892D.jpg?v=1775498638"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":29,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Cleaning Cloth, 10 pcs.

2,92€ 2,45€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,29€ each
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Product use: telephone surfaces, headsets
  • moist, dry
  • 10 pcs/pack.
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read carefully and follow all instructions.
Available for pickup at
Out of stock at
zack Allzweckreiniger - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223277314431,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490247700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392285245823,"product_id":15613251486079,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:19:14+02:00","updated_at":"2026-04-01T12:19:14+02:00","alt":"zack Allzweckreiniger - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014495A014495I.jpg?v=1775038754","variant_ids":[57223277314431]},"available":true,"name":"Zack All-Purpose Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":450,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015094447040","featured_media":{"alt":"zack Allzweckreiniger - Wiepa Bürofachpartner","id":70457322504575,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014495A014495I.jpg?v=1775038754"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":450,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Zack All-Purpose Cleaner

4,50€ 3,78€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,50€/L
  • Product use: water-resistant surfaces
  • Bottle
  • Container material: Plastic
  • Volume: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Reinigungsschwamm
Image alt
{"id":57223278231935,"title":"7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)","option1":"7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)","option2":null,"option3":null,"sku":"490265005","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392288620927,"product_id":15613252075903,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:19:44+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:32:29+02:00","alt":"Reinigungsschwamm","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000K023112K023112J.jpg?v=1775511149","variant_ids":[57223278231935]},"available":true,"name":"Cleaning sponge - 7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)","public_title":"7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)","options":["7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)"],"price":30,"weight":10,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969959958","featured_media":{"alt":"Reinigungsschwamm","id":70457326076287,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000K023112K023112J.jpg?v=1775511149"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Cleaning sponge

From 0,30€ From 0,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Material: polyurethane/polyether/nylon/polyester
  • Colour: yellow/green
Available for pickup at
Out of stock at
Meister Proper Allzweckreiniger Professional
Image alt
{"id":57973540159871,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495109000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":86442257973631,"product_id":15787929633151,"position":1,"created_at":"2026-07-15T09:53:00+02:00","updated_at":"2026-07-15T11:25:04+02:00","alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Professional","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002118H.jpg?v=1784107504","variant_ids":[57973540159871]},"available":true,"name":"Mr. Clean All-Purpose Cleaner Professional","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1591,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8006540616710","featured_media":{"alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Professional","id":71798764306815,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002118H.jpg?v=1784107504"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":318,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mr. Clean All-Purpose Cleaner Professional

15,91€ 13,36€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,18€/L
  • Type of fragrance: Ocean
  • Bottle
  • Container material: Plastic
  • Volume: 5 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes.
Available for pickup at
Out of stock at
Meister Proper Allzweckreiniger Lemon
{"id":57223411728767,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495080900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393588986239,"product_id":15613334815103,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:56:43+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:17:02+02:00","alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Lemon","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000853Y000853A.jpg?v=1775513822","variant_ids":[57223411728767]},"available":true,"name":"Mr. Clean All-Purpose Cleaner Lemon 5L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1591,"weight":5204,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8006540616680","featured_media":{"alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Lemon","id":70458525548927,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000853Y000853A.jpg?v=1775513822"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":318,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mr. Clean All-Purpose Cleaner Lemon 5L

15,91€ 13,36€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,18€/L
  • Fragrance type: Lemon
  • Canister
  • Container material: Plastic
  • Volume: 5 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes.
Available for pickup at
Out of stock at
Pronto Allzweckreiniger Multi
{"id":57223390331263,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495037100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393162903935,"product_id":15613322723711,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:42:44+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:10:43+02:00","alt":"Pronto Allzweckreiniger Multi","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012929A012929U.jpg?v=1775513443","variant_ids":[57223390331263]},"available":true,"name":"Pronto Multi-Surface Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":691,"weight":515,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5000204151503","featured_media":{"alt":"Pronto Allzweckreiniger Multi","id":70458107265407,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012929A012929U.jpg?v=1775513443"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1728,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.4","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Pronto Multi-Surface Cleaner

6,91€ 5,80€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 17,28€/L
  • Product Use: Surfaces
  • Fragrance Type: rain shower
  • Aerosol can
  • Content: 0.4 l
  • Warning
  • Hazard statements: Pressurised container: May burst if heated. May cause an allergic skin reaction.
  • Precautionary statements: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. IF ON SKIN: Wash with plenty of soap and water. Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C. Dispose of container only when completely empty for recycling. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. Do not pierce or burn, even after use. Wear protective gloves.
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Reinigungstuch
{"id":57222855328127,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187290500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83333480382847,"product_id":15612975513983,"position":1,"created_at":"2026-03-30T21:05:36+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:08:48+02:00","alt":"Soennecken Reinigungstuch","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012892A012892C.jpg?v=1775498928","variant_ids":[57222855328127]},"available":true,"name":"Soennecken Cleaning Cloth for all Surfaces, 100 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":524,"weight":274,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630142702","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungstuch","id":70432557465983,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012892A012892C.jpg?v=1775498928"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":5,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Cleaning Cloth for all Surfaces, 100 pcs.

5,24€ 4,40€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,05€ each
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Product use: telephone surfaces, headsets
  • moist
  • 100 pcs/pack.
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read carefully and follow all instructions.
Available for pickup at
Out of stock at
FRANKEN Reinigungsspray
Image alt
{"id":57222326026623,"title":"250","option1":"250","option2":null,"option3":null,"sku":"154212701","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328839876991,"product_id":15612811936127,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:25:08+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:11:09+02:00","alt":"FRANKEN Reinigungsspray","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A006891A006891X.jpg?v=1775491869","variant_ids":[57222326026623]},"available":true,"name":"FRANKEN Cleaning Spray - 250","public_title":"250","options":["250"],"price":884,"weight":279,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4016946019156","featured_media":{"alt":"FRANKEN Reinigungsspray","id":70428455240063,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A006891A006891X.jpg?v=1775491869"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3536,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
FRANKEN Cleaning Spray

From 7,69€ From 6,46€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 35,36€/L
  • quick-drying
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Reinigungstuch
{"id":57222843433343,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187038200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332769612159,"product_id":15612967649663,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:51:58+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:00:27+02:00","alt":"Soennecken Reinigungstuch","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011491A011491E.jpg?v=1775498427","variant_ids":[57222843433343]},"available":true,"name":"Soennecken Dry Cleaning Cloth 34x32cm 25 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":343,"weight":150,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630015310","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungstuch","id":70432053723519,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011491A011491E.jpg?v=1775498427"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":14,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"25.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Dry Cleaning Cloth 34x32cm 25 pcs.

3,43€ 2,88€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,14€ each
  • dry
  • Material: non-woven fabric
  • Color: white
  • 25 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Kiehl Allzweckreiniger Keradet-Aktiv
{"id":57223392690559,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495045600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393175421311,"product_id":15613324263807,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:44:09+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:11:30+02:00","alt":"Kiehl Allzweckreiniger Keradet-Aktiv","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013203A013203K.jpg?v=1775513490","variant_ids":[57223392690559]},"available":true,"name":"Kiehl Universal Cleaner Keradet Aktiv 1L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":784,"weight":1057,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4031255000213","featured_media":{"alt":"Kiehl Allzweckreiniger Keradet-Aktiv","id":70458117652863,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013203A013203K.jpg?v=1775513490"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":784,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kiehl Universal Cleaner Keradet Aktiv 1L

7,84€ 6,58€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 7,84€/L
  • Bottle
  • Container material: Plastic
  • recyclable
  • Volume: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Meister Proper Allzweckreiniger Sprühen Wischen Fertig
Image alt
{"id":57223421198719,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495094300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393890877823,"product_id":15613340516735,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:03:05+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:20:19+02:00","alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Sprühen Wischen Fertig","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001554Y001554I.jpg?v=1775514019","variant_ids":[57223421198719]},"available":true,"name":"Mr. Clean All-Purpose Cleaner Spray Wipe Done","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":381,"weight":867,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8700216663762","featured_media":{"alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Sprühen Wischen Fertig","id":70458824065407,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001554Y001554I.jpg?v=1775514019"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":476,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.8","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mr. Clean All-Purpose Cleaner Spray Wipe Done

3,81€ 3,20€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,76€/L
  • Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use.
  • Product use: Surfaces with food contact
  • Type name of the fragrance: Apple Blossom
  • Spray bottle
  • Container material: Plastic
  • Content: 0.8 l
  • Caution
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation
  • Safety instructions: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. Do not inhale aerosol. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Only dispose of empty containers in accordance with local regulations for waste collection / disposal. Wash hands after use.
Available for pickup at
Out of stock at
zack Allzweckreiniger
{"id":57223388004735,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495027400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393150517631,"product_id":15613321347455,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:41:08+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:09:58+02:00","alt":"zack Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012137A012137A.jpg?v=1775513398","variant_ids":[57223388004735]},"available":true,"name":"zack All-Purpose Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3011,"weight":10310,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015094447019","featured_media":{"alt":"zack Allzweckreiniger","id":70458095567231,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012137A012137A.jpg?v=1775513398"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":301,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
zack All-Purpose Cleaner

30,11€ 25,30€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,01€/L
  • Canister
  • Container material: Plastic
  • Volume: 10 l
Available for pickup at
Out of stock at
Siemens Reinigungstablette 2 in 1
{"id":57223417561471,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495090800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393918697855,"product_id":15613338845567,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:03:34+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:17+02:00","alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346W.jpg?v=1775513957","variant_ids":[57223417561471]},"available":true,"name":"Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1501,"weight":145,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4242003870525","featured_media":{"alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","id":70458850804095,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346W.jpg?v=1775513957"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":500,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"3.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet

15,01€ 12,61€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,00€ each
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Product use: Siemens EQ series automatic coffee machine
  • 3 pc/pack.
  • Warning
  • Hazard statements: Causes skin irritation. May cause an allergic skin reaction. Causes serious eye irritation. May cause respiratory irritation.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. Wash hands thoroughly after handling. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. Store locked up. Dispose of contents to hazardous waste.
Available for pickup at
Out of stock at
Meister Proper Allzweckreiniger Sprühen Wischen Fertig
Image alt
{"id":57223421264255,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495094400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393895399807,"product_id":15613340549503,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:03:11+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:20:24+02:00","alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Sprühen Wischen Fertig","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001554Y001554R.jpg?v=1775514024","variant_ids":[57223421264255]},"available":true,"name":"Mr. Clean All-Purpose Cleaner Spray Wipe Done","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":381,"weight":868,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8700216663823","featured_media":{"alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Sprühen Wischen Fertig","id":70458829341055,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001554Y001554R.jpg?v=1775514024"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":476,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.8","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mr. Clean All-Purpose Cleaner Spray Wipe Done

3,81€ 3,20€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,76€/L
  • Product Use: Food Contact Surfaces
  • Fragrance Type: Citrus Fresh
  • Spray Bottle
  • Container Material: Plastic
  • Content: 0.8 l
  • Warning
  • Hazard Statements: Causes serious eye irritation
  • Precautionary Statements: Keep out of reach of children. Do not breathe aerosol. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Wash hands after handling.
Available for pickup at
Out of stock at
Frosch Allzweckreiniger Soda
Image alt
{"id":57223416709503,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495088500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393782022527,"product_id":15613338157439,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:00:31+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:06+02:00","alt":"Frosch Allzweckreiniger Soda","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001474Y001474K.jpg?v=1775513946","variant_ids":[57223416709503]},"available":true,"name":"Frosch Soda All-Purpose Cleaner 500ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":331,"weight":559,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001499961502","featured_media":{"alt":"Frosch Allzweckreiniger Soda","id":70458716422527,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001474Y001474K.jpg?v=1775513946"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":662,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Frosch Soda All-Purpose Cleaner 500ml

3,31€ 2,78€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 6,62€/L
  • Product use: Kitchen surface
  • biodegradable
  • free from microplastics
  • Spray bottle
  • Container material: 100% recycled plastic
  • recyclable
  • Volume: 0.5 l
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Desinfektionstücher
Image alt
{"id":57223390790015,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495039700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393166639487,"product_id":15613323051391,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:43:11+02:00","updated_at":"2026-04-01T13:43:11+02:00","alt":"Elix Clean Desinfektionstücher - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012990A012990E.jpg?v=1775043791","variant_ids":[57223390790015]},"available":true,"name":"Elix Clean Disinfectant Wipes – Alcohol-Free Hygiene for Sensitive Surfaces","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":631,"weight":218,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478914834","featured_media":{"alt":"Elix Clean Desinfektionstücher - Wiepa Bürofachpartner","id":70458110738815,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012990A012990E.jpg?v=1775043791"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":6,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Elix Clean Disinfectant Wipes – Alcohol-Free Hygiene for Sensitive Surfaces

6,31€ 5,30€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,06€ each
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Area of application of the disinfectant or cleaning preparation: Surface
  • Dimensions: 13 x 15 cm (W x H)
  • Characteristic: Alcohol-free (pH value 6-8)
  • Microbiological efficacy: bactericidal, levurocidal, limited virucidal
  • pH value: 6-8
  • Packaging: Dispenser can (plastic)
  • Contents: 100 pieces per can
  • Spectrum of activity: Bactericidal, levurocidal, limited virucidal
Available for pickup at
Out of stock at
zack Allzweckreiniger
{"id":57223387840895,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495027300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393149075839,"product_id":15613321183615,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:41:05+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:09:57+02:00","alt":"zack Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012136A012136Z.jpg?v=1775513397","variant_ids":[57223387840895]},"available":true,"name":"Zack All-Purpose Cleaner Citro 10L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2660,"weight":10671,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015094147094","featured_media":{"alt":"zack Allzweckreiniger","id":70458094616959,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012136A012136Z.jpg?v=1775513397"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":266,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Zack All-Purpose Cleaner Citro 10L

26,60€ 22,35€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,66€/L
  • Scent type: Lemon
  • Canister
  • Container material: Plastic
  • Capacity: 10 l
Available for pickup at
Out of stock at
ecover Glasreiniger
{"id":57223412744575,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495083400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393624179071,"product_id":15613335601535,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:57:23+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:17:16+02:00","alt":"ecover Glasreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953N.jpg?v=1775513836","variant_ids":[57223412744575]},"available":true,"name":"ecover Glass Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":414,"weight":3406,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5412533421927","featured_media":{"alt":"ecover Glasreiniger","id":70458560053631,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953N.jpg?v=1775513836"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":828,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ecover Glass Cleaner

4,14€ 3,47€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 8,28€/L
  • Fragrance type: Green Tea & Grapefruit
  • biodegradable
  • pH value: 6.7-7
  • Container design: Spray bottle
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • Content: 0.5 l
  • Safety instructions Keep out of reach of children.
Available for pickup at
Out of stock at
FILMOP Reinigungswagen Fred
{"id":57223276560767,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490202700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392281706879,"product_id":15613250929023,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:18:50+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:32:04+02:00","alt":"FILMOP Reinigungswagen Fred","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014377A014377N.jpg?v=1775511124","variant_ids":[57223276560767]},"available":true,"name":"Filmop Cleaning Trolley Fred 2x15l Press","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":19560,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8016728069399","featured_media":{"alt":"FILMOP Reinigungswagen Fred","id":70457319096703,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014377A014377N.jpg?v=1775511124"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Filmop Cleaning Trolley Fred 2x15l Press

195,60€ 164,36€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 41 x 90 x 65 cm (W x H x L)
  • Water tank capacity: 2 x 15 l
  • incl. 2 x 15 l buckets with press, drawbar
  • Material: Plastic/Rilsan
  • Colour: blue/red
Available for pickup at
Out of stock at
Frosch Allzweckreiniger
Image alt
{"id":57223394132351,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495049200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393180008831,"product_id":15613325148543,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:45:00+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:12:00+02:00","alt":"Frosch Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001362Y001362Z.jpg?v=1775513520","variant_ids":[57223394132351]},"available":true,"name":"Frog All-Purpose Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":324,"weight":1090,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001499960161","featured_media":{"alt":"Frosch Allzweckreiniger","id":70458122109311,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001362Y001362Z.jpg?v=1775513520"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":324,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Frog All-Purpose Cleaner

3,24€ 2,72€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,24€/L
  • Fragrance type: neutral
  • biodegradable
  • microplastic-free
  • bottle
  • Container material: plastic, 100% recycled
  • Volume: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Reinigungstuch Refill
{"id":57222833144191,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"185002300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83331858891135,"product_id":15612960637311,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:35:45+02:00","updated_at":"2026-04-06T19:50:41+02:00","alt":"Elix Clean Reinigungstuch Refill","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001057Y001057J.jpg?v=1775497841","variant_ids":[57222833144191]},"available":true,"name":"Elix Clean Cleaning Cloth Refill 100pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":441,"weight":149,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478948914","featured_media":{"alt":"Elix Clean Reinigungstuch Refill","id":70431139103103,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001057Y001057J.jpg?v=1775497841"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":4,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Elix Clean Cleaning Cloth Refill 100pcs

4,41€ 3,70€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,04€ each
  • Product use: Screens, surfaces, keyboards, telephone, copier, mouse, printer, mobile phone
  • wet
  • Material: Non-woven fabric
  • Colour: white
  • 100 pcs/pack.
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read carefully and follow all instructions.
Available for pickup at
Out of stock at
DURABLE Reinigungstuch SCREENCLEAN® BOX
Image alt
{"id":57222846939519,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"187207200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83332922900863,"product_id":15612969943423,"position":2,"created_at":"2026-03-30T20:55:16+02:00","updated_at":"2026-04-06T20:03:04+02:00","alt":"DURABLE Reinigungstuch SCREENCLEAN® BOX","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014104A014104X.jpg?v=1775498584","variant_ids":[57222846939519]},"available":true,"name":"Durable Cleaning Cloth SCREENCLEAN BOX 100 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":451,"weight":212,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4005546570990","featured_media":{"alt":"DURABLE Reinigungstuch SCREENCLEAN® BOX","id":70432160055679,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014104A014104X.jpg?v=1775498584"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":5,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Durable Cleaning Cloth SCREENCLEAN BOX 100 pcs.

4,51€ 3,78€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,05€ each
  • Product use: CRT monitors, TFT monitors, laptops, screen filters, glass surfaces of copiers, glass surfaces of scanners
  • moist
  • anti-static
  • alcohol-free
  • biodegradable
  • 100 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
FILMOP Reinigungswagen Alpha 68 x 111 x 133 cm (B x H x L)
{"id":57223276527999,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490202500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392281477503,"product_id":15613250896255,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:18:48+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:31:58+02:00","alt":"FILMOP Reinigungswagen Alpha 68 x 111 x 133 cm (B x H x L)","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014377A014377P.jpg?v=1775511118","variant_ids":[57223276527999]},"available":true,"name":"FILMOP Cleaning Trolley Alpha 68 x 111 x 133 cm (W x H x L)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":84434,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8016728155368","featured_media":{"alt":"FILMOP Reinigungswagen Alpha 68 x 111 x 133 cm (B x H x L)","id":70457318572415,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014377A014377P.jpg?v=1775511118"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
FILMOP Cleaning Trolley Alpha 68 x 111 x 133 cm (W x H x L)

844,34€ 709,52€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 68 x 111 x 133 cm (W x H x L)
  • Water tank capacity: 4.15 l
  • Incl. 4 x 4 l buckets, 2 x 15 l buckets, cabinet, with press, holder frame for 120 l bag
  • Material: Plastic
  • Color: blue, red, gray
Available for pickup at
Out of stock at
Soennecken Reinigungstuch
{"id":57222357713279,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154424600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328891257215,"product_id":15612818686335,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:32:21+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:14:20+02:00","alt":"Soennecken Reinigungstuch","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011651A011651J.jpg?v=1775492060","variant_ids":[57222357713279]},"available":true,"name":"Soennecken Whiteboard Cleaning Cloths 100 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":488,"weight":198,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630138910","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungstuch","id":70428490563967,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011651A011651J.jpg?v=1775492060"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":5,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Whiteboard Cleaning Cloths 100 pcs.

4,88€ 4,10€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,05€ each
  • Product Use: Whiteboards
  • Refillable
  • 100 pcs/pack
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read all instructions carefully and follow them.
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Reinigungstuch - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57222833275263,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"185002500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83331859841407,"product_id":15612960768383,"position":1,"created_at":"2026-03-30T20:35:50+02:00","updated_at":"2026-03-30T20:35:50+02:00","alt":"Elix Clean Reinigungstuch - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001664Y001664U.jpg?v=1774895750","variant_ids":[57222833275263]},"available":true,"name":"Elix Cleaning Cloth ElixClean EDP Dispenser Can 100 pcs","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":518,"weight":191,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478914896","featured_media":{"alt":"Elix Clean Reinigungstuch - Wiepa Bürofachpartner","id":70431139529087,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001664Y001664U.jpg?v=1774895750"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":5,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"100.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Elix Cleaning Cloth ElixClean EDP Dispenser Can 100 pcs

5,18€ 4,35€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 0,05€ each
  • Product Use: Screens, Surfaces
  • 100 pcs./pack
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read carefully and follow all instructions.
Available for pickup at
Out of stock at

Properly planning cleaning supplies and waste solutions in the office

Planning Cleaning Supplies and Waste Solutions in the Office In a Nutshell Cleaning supplies are often only reordered when they are already missing. However, consumption can be planned by area, just like office supplies. Kitchenettes, sanitary areas, and reception have different requirements and should be considered separately. Cleaning supplies and waste solutions are often underestimated in daily office life. Yet, bin bags, waste containers, cleaning cloths, and surface cleaners are important consumables. Typical Items Bin bags and refuse sacks Waste containers and waste paper bins Kitchen rolls and wipes Surface cleaners Sanitary cleaners and all-purpose cleaners Gloves and cleaning accessories Planning by Area Kitchenettes, sanitary areas, reception, workshops, and office spaces have different requirements. Therefore, cleaning supplies should be planned by area. Suitable Product In the Wiepa Shop, you can find, for example, Hailo waste bins and other items via the search. Frequently Asked Questions Should cleaning supplies be stored centrally or by area? Mostly by area, as kitchenettes, sanitary facilities, and reception require different products and quantities. How high should the stock of bin bags be? Based on actual consumption over the last few weeks, plus a small safety buffer. Who should be responsible for cleaning supplies? Preferably a dedicated person or the facility management service, so that reorders are not forgotten. Further Wiepa Guides Planning hygiene products in the company: Soap, paper towels, and sanitary suppliesMore sustainable hygiene and cleaning in the company Conclusion Cleaning supplies are part of a complete office provision and should not only be reordered when something is missing.

Hygiene in schools: Planning paper towels, soap, and cleaning supplies

School & Hygiene Hygiene in Schools: Planning Paper Towels, Soap, and Cleaning Supplies Schools require reliable hygiene supplies for washrooms, classrooms, staff rooms, kitchens, and administrative areas. Crucial aspects include suitable dispenser systems, clear responsibilities, and timely availability of refill items. View Hygiene SuppliesRequest Consultation Brief Answer For reliable hygiene in schools, soap, paper towels, toilet paper, trash bags, and cleaning supplies should be planned by area, dispensers documented, and minimum stock levels established. Which areas need to be supplied? Area Typical Needs What to look out for? Washrooms Soap, paper towels, toilet paper Coordinate dispensers and refills Classrooms Wipes, trash bags, surface cleaner Quick availability Staff room and kitchen Dish soap, sponges, paper towels Fixed storage locations Coordinate dispensers and refills Fold type, roll format, cartridge, and manufacturer must match the existing dispenser. A simple dispenser list with location, model, and corresponding item number prevents incorrect orders. Minimum stock levels for everyday school life Consumption fluctuates based on student numbers, event calendar, and season. Therefore, schools should define a reorder point for each item and check it additionally before the end of holidays and before events. Checklist Record all washrooms and dispensers Document matching refill items Establish minimum stock levels for each item Clearly label storage locations Define control rhythm and substitutes Bundle hygiene articles in one order list Suitable Product Groups Paper towels · Soap · Toilet paper · Cleaning agents Frequently Asked Questions How to prevent empty dispensers? Through documented refill items, regular checks, fixed minimum stock levels, and clear responsibilities. Can every school receive its own core assortment? Yes. Items and quantities can be adapted to the building, student numbers, dispenser systems, and cleaning procedures. Organize school hygiene reliably Wiepa supports schools in Wiesbaden and Rhein-Main with hygiene articles, refills, cleaning, and ongoing supplies. Coordinate Needs

Showing 32/1002

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen