Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
752

Search results

Seife

Search results

SOFT & GENTLE Flüssigseife Sensitive
Image alt
{"id":57223370310015,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494019800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393031078271,"product_id":15613311025535,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:30:25+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:04:46+02:00","alt":"SOFT \u0026 GENTLE Flüssigseife Sensitive","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012873A012873G.jpg?v=1775513086","variant_ids":[57223370310015]},"available":true,"name":"SOFT \u0026 GENTLE Liquid Soap Sensitive – Gentle Cleansing for Your Office Routine","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":226,"weight":558,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4009737201946","featured_media":{"alt":"SOFT \u0026 GENTLE Flüssigseife Sensitive","id":70457992839551,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012873A012873G.jpg?v=1775513086"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":452,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
SOFT & GENTLE Liquid Soap Sensitive – Gentle Cleansing for Your Office Routine

2,26€ 1,89€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,52€/L
  • Container design: Pump bottle
  • Contents: 0.5 litres
  • Special feature: Gentle on skin (suitable for sensitive skin)
  • Variant: Sensitive
Available for pickup at
Out of stock at
Kleenex® Schaumseife Botanics™ Fresh Luxus
{"id":57223376175487,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494039700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393056670079,"product_id":15613314630015,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:33:36+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:06:27+02:00","alt":"Kleenex® Schaumseife Botanics™ Fresh Luxus","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000533Y000533P.jpg?v=1775513187","variant_ids":[57223376175487]},"available":true,"name":"Kleenex® Botanics™ Fresh Luxury Foam Soap","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":12649,"weight":5525,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5027375052163","featured_media":{"alt":"Kleenex® Schaumseife Botanics™ Fresh Luxus","id":70458015383935,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000533Y000533P.jpg?v=1775513187"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2635,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"4.8","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kleenex® Botanics™ Fresh Luxury Foam Soap

126,49€ 106,29€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 26,35€/L
  • Use for product: 53694, 53944
  • Type designation of fragrance: Fresh Luxus
  • Container design: Cartridge
  • Container material: Plastic
  • 4 x 1.2 l/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Scott® Schaumseife Control™
{"id":57223206601087,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449011600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391312724351,"product_id":15613208789375,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:58:26+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:57:41+02:00","alt":"Scott® Schaumseife Control™","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011935A011935X.jpg?v=1775509061","variant_ids":[57223206601087]},"available":true,"name":"Scott Liquid Soap 1.2L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3468,"weight":1307,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5033848027071","featured_media":{"alt":"Scott® Schaumseife Control™","id":70456407622015,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011935A011935X.jpg?v=1775509061"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2890,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.2","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Scott Liquid Soap 1.2L

34,68€ 29,14€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 28,90€/L
  • Use for product: Kimberly Clark Soap Dispenser Sensor
  • Container design: Bottle
  • Container material: Plastic
  • Capacity: 1.2 l
Available for pickup at
Out of stock at
Kleenex® Flüssigseife
Image alt
{"id":57223205749119,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449006132","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391275860351,"product_id":15613208166783,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:57:32+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:57:15+02:00","alt":"Kleenex® Flüssigseife","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009563A009563C.jpg?v=1775509035","variant_ids":[57223205749119]},"available":true,"name":"Kleenex Soap 1L Perfumed","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1451,"weight":1067,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5033848004164","featured_media":{"alt":"Kleenex® Flüssigseife","id":70456373346687,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009563A009563C.jpg?v=1775509035"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1451,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kleenex Soap 1L Perfumed

14,51€ 12,19€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 14,51€/L
  • Use for product: Aquarius Soap Dispenser 6948, 7173, KIMBERLY-CLARK PROFESSIONAL Soap Dispenser 8973
  • perfumed
  • Container design: Cartridge
  • Content: 1 l
  • Sustainability: Cartridge recyclable (with pump removed)
Available for pickup at
Out of stock at
Fripa Flüssigseife 10 l
{"id":57223204438399,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449000700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391260754303,"product_id":15613207380351,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:56:40+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:56:52+02:00","alt":"Fripa Flüssigseife 10 l","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000F021002F021002Z.jpg?v=1775509012","variant_ids":[57223204438399]},"available":true,"name":"Fripa Liquid Soap 10 l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2523,"weight":10860,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4000883909021","featured_media":{"alt":"Fripa Flüssigseife 10 l","id":70456358601087,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000F021002F021002Z.jpg?v=1775509012"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":252,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Fripa Liquid Soap 10 l

25,23€ 21,20€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,52€/L
  • perfumed
  • Container design: Canister
  • Capacity: 10 l
Available for pickup at
Out of stock at
Medination Flüssigseife
Image alt
{"id":57223205683583,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449005800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391320424831,"product_id":15613208134015,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:58:51+02:00","updated_at":"2026-04-21T08:16:07+02:00","alt":"Medination Flüssigseife","width":616,"height":616,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010025A010025T.jpg?v=1776752167","variant_ids":[57223205683583]},"available":true,"name":"Medination Liquid Soap 500ml – Professional Hand Hygiene in a Pump Bottle","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":284,"weight":545,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260483080074","featured_media":{"alt":"Medination Flüssigseife","id":70456415551871,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":616,"width":616,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010025A010025T.jpg?v=1776752167"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":568,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Medination Liquid Soap 500ml – Professional Hand Hygiene in a Pump Bottle

2,84€ 2,38€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,68€/L
  • Features: Perfumed, re-fattening, dermatologically tested
  • pH value: 4.1-5.8
  • Container type: Pump bottle
  • Content: 0.5 litres (500 ml)
Available for pickup at
Out of stock at
Scott® Schaumseife Anti Bac Foam Soap
Image alt
{"id":57223370735999,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494022900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393034092927,"product_id":15613311353215,"position":3,"created_at":"2026-04-01T13:30:46+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:05:04+02:00","alt":"Scott® Schaumseife Anti Bac Foam Soap","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013745A013745G.jpg?v=1775513104","variant_ids":[57223370735999]},"available":true,"name":"Scott® Anti-Bac Foam Soap","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3050,"weight":1061,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5033848033140","featured_media":{"alt":"Scott® Schaumseife Anti Bac Foam Soap","id":70457995362687,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013745A013745G.jpg?v=1775513104"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3050,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Scott® Anti-Bac Foam Soap

30,50€ 25,63€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 30,50€/L
  • Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use.
  • Use for product: Soap dispenser 6948, 6955, 7173
  • antibacterial
  • pH value: 5.5
  • microbiological spectrum of activity: bacteria
  • Container type: Cartridge
  • Container material: Plastic
  • Content: 1 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation. Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Precautionary statements: Avoid release to the environment. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.
Available for pickup at
Out of stock at
NIVEA Seife Creme Soft
{"id":57223377584511,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494042000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393068204415,"product_id":15613315645823,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:34:34+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:07:06+02:00","alt":"NIVEA Seife Creme Soft","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001049Y001049X.jpg?v=1775513226","variant_ids":[57223377584511]},"available":true,"name":"Nivea Creme Soft Soap 100g","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":143,"weight":101,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4005900939616","featured_media":{"alt":"NIVEA Seife Creme Soft","id":70458024755583,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001049Y001049X.jpg?v=1775513226"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1430,"unit_price_measurement":{"measured_type":"weight","quantity_value":"0.1","quantity_unit":"kg","reference_value":1,"reference_unit":"kg"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Nivea Creme Soft Soap 100g

1,43€ 1,20€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 14,30€/kg
  • perfumed
  • dermatologically tested
  • 100 g
Available for pickup at
Out of stock at
LUX Flüssigseife Professional Hand-Wash
{"id":57223368737151,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494008300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393014399359,"product_id":15613310108031,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:28:18+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:04:20+02:00","alt":"LUX Flüssigseife Professional Hand-Wash","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011879A011879Q.jpg?v=1775513060","variant_ids":[57223368737151]},"available":true,"name":"LUX Liquid Soap Hand Wash 5l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2132,"weight":5285,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"7615400723713","featured_media":{"alt":"LUX Flüssigseife Professional Hand-Wash","id":70457977504127,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011879A011879Q.jpg?v=1775513060"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":426,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
LUX Liquid Soap Hand Wash 5l

21,32€ 17,91€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,26€/L
  • perfumed
  • Container type: Canister
  • Volume: 5 l
Available for pickup at
Out of stock at
Fripa Flüssigseife 1 l - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223204340095,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449000600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391259935103,"product_id":15613207282047,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:56:37+02:00","updated_at":"2026-04-01T10:56:37+02:00","alt":"Fripa Flüssigseife 1 l - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000F021062F021062Z.jpg?v=1775033797","variant_ids":[57223204340095]},"available":true,"name":"Fripa Liquid Soap 1 L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":527,"weight":1106,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4000883390904","featured_media":{"alt":"Fripa Flüssigseife 1 l - Wiepa Bürofachpartner","id":70456356569471,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000F021062F021062Z.jpg?v=1775033797"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":527,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Fripa Liquid Soap 1 L

5,27€ 4,42€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,27€/L
  • fragranced
  • Container type: Refill bottle
  • Volume: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Frosch Flüssigseife Panthenol
{"id":57223381877119,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494047900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393121911167,"product_id":15613318562175,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:38:26+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:08:49+02:00","alt":"Frosch Flüssigseife Panthenol","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001646Y001646G.jpg?v=1775513329","variant_ids":[57223381877119]},"available":true,"name":"Frosch Sensitive Soap Refill 500ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":327,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001499967429","featured_media":{"alt":"Frosch Flüssigseife Panthenol","id":70458070729087,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001646Y001646G.jpg?v=1775513329"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":654,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Frosch Sensitive Soap Refill 500ml

3,27€ 2,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 6,54€/L
  • Fragrance: Sensitive
  • perfumed
  • dermatologically tested
  • pH value: 5.2
  • Container type: refill pouch
  • Content: 0.5 l
Available for pickup at
Out of stock at
Palmolive Flüssigseife Hygiene Plus
{"id":57223366410623,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494000300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393006141823,"product_id":15613308633471,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:27:09+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:03:41+02:00","alt":"Palmolive Flüssigseife Hygiene Plus","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641M.jpg?v=1775513021","variant_ids":[57223366410623]},"available":true,"name":"Palmolive Liquid Soap Hygiene Plus","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":208,"weight":342,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8003520042705","featured_media":{"alt":"Palmolive Flüssigseife Hygiene Plus","id":70457970360703,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641M.jpg?v=1775513021"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":693,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.3","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Palmolive Liquid Soap Hygiene Plus

2,08€ 1,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 6,93€/L
  • Fragrance type designation: Citrus Lime
  • Fragrance family: Citrus
  • perfumed
  • dermatologically tested
  • antibacterial
  • refillable
  • Container design: Pump bottle
  • Volume: 0.3 l
Available for pickup at
Out of stock at
Frosch Flüssigseife sensitiv
{"id":57223381451135,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494047100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393119355263,"product_id":15613318267263,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:38:08+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:08:42+02:00","alt":"Frosch Flüssigseife sensitiv","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001371Y001371W.jpg?v=1775513322","variant_ids":[57223381451135]},"available":true,"name":"Frosch Kids Sensitive Soap 300ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":333,"weight":366,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001499967986","featured_media":{"alt":"Frosch Flüssigseife sensitiv","id":70458068500863,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001371Y001371W.jpg?v=1775513322"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1110,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.3","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Frosch Kids Sensitive Soap 300ml

3,33€ 2,79€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 11,10€/L
  • dermatologically tested
  • biodegradable
  • Container type: pump bottle
  • Volume: 0.3 l
Available for pickup at
Out of stock at
Kleenex® Flüssigseife
{"id":57223205847423,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449006203","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391278088575,"product_id":15613208265087,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:57:35+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:57:24+02:00","alt":"Kleenex® Flüssigseife","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000H027509H027509B.jpg?v=1775509044","variant_ids":[57223205847423]},"available":true,"name":"Kleenex® Liquid Soap (1 l Cartridge) – Gentle Cleansing for the Highest Standards","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1740,"weight":1083,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5033848002245","featured_media":{"alt":"Kleenex® Flüssigseife","id":70456376885631,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000H027509H027509B.jpg?v=1775509044"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1740,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kleenex® Liquid Soap (1 l Cartridge) – Gentle Cleansing for the Highest Standards

17,40€ 14,62€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 17,40€/L
  • Product Use: Aquarius soap dispenser 6948, 7173, KIMBERLY-CLARK PROFESSIONAL soap dispenser 8973
  • Container type: Cartridge
  • Contents: 1 liter cartridge
  • Certificate: EU Ecolabel
Available for pickup at
Out of stock at
Regina Flüssigseife
Image alt
{"id":57223380664703,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494046300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393115455871,"product_id":15613317775743,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:37:42+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:08:34+02:00","alt":"Regina Flüssigseife","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000367Y000367U.jpg?v=1775513314","variant_ids":[57223380664703]},"available":true,"name":"Regina Cream Soap Liquid Green Freshness 500ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":217,"weight":563,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4068400003386","featured_media":{"alt":"Regina Flüssigseife","id":70458064732543,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000367Y000367U.jpg?v=1775513314"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":434,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Regina Cream Soap Liquid Green Freshness 500ml

2,17€ 1,82€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,34€/L
  • Fragrance type: Green Freshness
  • perfumed
  • Container type: Pump bottle
  • Contents: 0.5 l
Available for pickup at
Out of stock at
Palmolive Flüssigseife Luxury Foam
Image alt
{"id":57223381713279,"title":"Lime\/Passion Fruit","option1":"Lime\/Passion Fruit","option2":null,"option3":null,"sku":"494047500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393120338303,"product_id":15613318463871,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:38:16+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:08:48+02:00","alt":"Palmolive Flüssigseife Luxury Foam","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641Q.jpg?v=1775513328","variant_ids":[57223381713279]},"available":true,"name":"Palmolive Liquid Soap Luxury Foam - Lime\/Passion Fruit","public_title":"Lime\/Passion Fruit","options":["Lime\/Passion Fruit"],"price":303,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8718951257818","featured_media":{"alt":"Palmolive Flüssigseife Luxury Foam","id":70458069713279,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641Q.jpg?v=1775513328"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1212,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Palmolive Liquid Soap Luxury Foam

3,03€ 2,54€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 12,12€/L
  • Fragrance: fruity
  • perfumed
  • antibacterial
  • refillable
  • Container type: pump bottle
  • Volume: 0.25 l
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Flüssigseife Manuka Honig
Image alt
{"id":57223376994687,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494041100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393065025919,"product_id":15613315187071,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:34:14+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:06:56+02:00","alt":"Sagrotan Flüssigseife Manuka Honig","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001668Y001668Z.jpg?v=1775513216","variant_ids":[57223376994687]},"available":true,"name":"Sagrotan Hygiene Soap Manuka Honey 250ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":363,"weight":300,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002448145257","featured_media":{"alt":"Sagrotan Flüssigseife Manuka Honig","id":70458022297983,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001668Y001668Z.jpg?v=1775513216"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1452,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan Hygiene Soap Manuka Honey 250ml

3,63€ 3,05€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 14,52€/L
  • Type of fragrance: Manuka Honey
  • Scented
  • Container design: Pump bottle
  • Volume: 0.25 l
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Seifenspender No-Touch Starter Set
{"id":57223216497023,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449046300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391580111231,"product_id":15613215506815,"position":1,"created_at":"2026-04-01T11:12:20+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:03:13+02:00","alt":"Sagrotan Seifenspender No-Touch Starter Set","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000705Y000705K.jpg?v=1775509393","variant_ids":[57223216497023]},"available":true,"name":"Sagrotan No-Touch Hand Soap Dispenser Starter Kit","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1121,"weight":518,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4251758434326","featured_media":{"alt":"Sagrotan Seifenspender No-Touch Starter Set","id":70456666620287,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000705Y000705K.jpg?v=1775509393"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan No-Touch Hand Soap Dispenser Starter Kit

11,21€ 9,42€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Use for product: Sagrotan Liquid Soap No-Touch Aloe Vera 3279975, Wild Berries 3279970, Rose & Shea 3279974, Citrus 3279961
  • Dimensions: 11.8 x 13.9 x 9.4 cm (W x H x D)
  • Capacity: 0.25 l
  • refillable
  • with motion sensor
  • Material: plastic
  • Color: white
Available for pickup at
Out of stock at
Katrin Flüssigseife Clean
{"id":57223371194751,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494030100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393036321151,"product_id":15613311680895,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:31:08+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:05:07+02:00","alt":"Katrin Flüssigseife Clean","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000377Y000377I.jpg?v=1775513107","variant_ids":[57223371194751]},"available":true,"name":"Katrin Liquid Soap NEUTRAL 1l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":794,"weight":1109,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"6414300088103","featured_media":{"alt":"Katrin Flüssigseife Clean","id":70457997689215,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000377Y000377I.jpg?v=1775513107"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":794,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Katrin Liquid Soap NEUTRAL 1l

7,94€ 6,67€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 7,94€/L
  • Use for product: Katrin Soap Dispenser Inclusive 77373, 77397
  • dermatologically tested
  • pH value: 4.5
  • Container design: cartridge
  • Content: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Palmolive Flüssigseife Hygiene-Plus Family
{"id":57223370473855,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494020400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393032356223,"product_id":15613311156607,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:30:33+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:04:47+02:00","alt":"Palmolive Flüssigseife Hygiene-Plus Family","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641N.jpg?v=1775513087","variant_ids":[57223370473855]},"available":true,"name":"Palmolive Liquid Soap Hygiene-Plus Family 300ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":208,"weight":349,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8003520012944","featured_media":{"alt":"Palmolive Flüssigseife Hygiene-Plus Family","id":70457994150271,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641N.jpg?v=1775513087"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":693,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.3","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Palmolive Liquid Soap Hygiene-Plus Family 300ml

2,08€ 1,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 6,93€/L
  • Fragrance type: Propolis
  • Fragrance family: aromatic, sweet
  • perfumed
  • dermatologically tested
  • antibacterial
  • refillable
  • Container design: Pump bottle
  • Volume: 0.3 l
Available for pickup at
Out of stock at
Scott® Schaumseife Control™
{"id":57223206338943,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449008903","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391302795647,"product_id":15613208592767,"position":1,"created_at":"2026-04-01T10:58:13+02:00","updated_at":"2026-04-06T22:57:36+02:00","alt":"Scott® Schaumseife Control™","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011228A011228U.jpg?v=1775509056","variant_ids":[57223206338943]},"available":true,"name":"Scott Foam Soap Gentle transp.perf. 1L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1317,"weight":1070,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5033848010059","featured_media":{"alt":"Scott® Schaumseife Control™","id":70456401756543,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011228A011228U.jpg?v=1775509056"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1317,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Scott Foam Soap Gentle transp.perf. 1L

13,17€ 11,06€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 13,17€/L
  • Product Use: Aquarius™ Soap Dispenser 6948, 6955
  • Container Type: Cartridge
  • Container Material: Plastic
  • Capacity: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
CWS Flüssigseife Best Cream
{"id":57223370506623,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494021100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393032749439,"product_id":15613311189375,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:30:36+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:04:46+02:00","alt":"CWS Flüssigseife Best Cream","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012129A012129I.jpg?v=1775513086","variant_ids":[57223370506623]},"available":true,"name":"CWS Soap Cream Best Cream 500ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1194,"weight":559,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4049657000311","featured_media":{"alt":"CWS Flüssigseife Best Cream","id":70457994346879,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012129A012129I.jpg?v=1775513086"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2388,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
CWS Soap Cream Best Cream 500ml

11,94€ 10,03€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 23,88€/L
  • Scent type: neutral
  • pH value: 4.9-5.4
  • Container type: refill bottle
  • Capacity: 0.5 l
Available for pickup at
Out of stock at
ecover Flüssigseife
{"id":57223377224063,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494041400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393066205567,"product_id":15613315350911,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:34:22+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:06:59+02:00","alt":"ecover Flüssigseife","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953S.jpg?v=1775513219","variant_ids":[57223377224063]},"available":true,"name":"Ecover Hand Soap Lavender Scent 5l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":5149,"weight":5348,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5412533000313","featured_media":{"alt":"ecover Flüssigseife","id":70458023379327,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953S.jpg?v=1775513219"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1030,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Ecover Hand Soap Lavender Scent 5l

51,49€ 43,26€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 10,30€/L
  • Type of fragrance: Lavender
  • perfumed
  • dermatologically tested
  • biodegradable
  • pH value: 5-5.5
  • Container design: Canister
  • Contents: 5 l
Available for pickup at
Out of stock at
Tork Flüssigseife Sensitive
{"id":57223369851263,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494010800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393020789119,"product_id":15613310665087,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:29:09+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:04:31+02:00","alt":"Tork Flüssigseife Sensitive","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014404A014404N.jpg?v=1775513071","variant_ids":[57223369851263]},"available":true,"name":"Tork Liquid Soap Extra Mild 1L 6 Pcs.\/Pack.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":9738,"weight":6673,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"7322540394375","featured_media":{"alt":"Tork Flüssigseife Sensitive","id":70457983336831,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014404A014404N.jpg?v=1775513071"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1623,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"6.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Tork Liquid Soap Extra Mild 1L 6 Pcs./Pack.

97,38€ 81,83€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 16,23€/L
  • Product use: Tork Soap Dispenser 560000, 560008, 511052, 560109
  • Fragrance name: neutral
  • dermatologically tested
  • Container type: Bottle
  • 6 x 1 l/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Seifenspender No-Touch Starter Set
Image alt
{"id":57223212532095,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449039100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391473484159,"product_id":15613212754303,"position":2,"created_at":"2026-04-01T11:06:02+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:01:27+02:00","alt":"Sagrotan Seifenspender No-Touch Starter Set","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001592Y001592D.jpg?v=1775509287","variant_ids":[57223212532095]},"available":true,"name":"Sagrotan No-Touch Hand Soap Dispenser Starter Set","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":832,"weight":519,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002448122883","featured_media":{"alt":"Sagrotan Seifenspender No-Touch Starter Set","id":70456562647423,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001592Y001592D.jpg?v=1775509287"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan No-Touch Hand Soap Dispenser Starter Set

8,32€ 6,99€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Use for product: Sagrotan No-Touch Liquid Soap Aloe Vera 3226269, Blackberry & Wild Berries 3226521, Cashmere & Rose 3226496, Citrus 3227014
  • Capacity: 0.25 l
  • refillable
  • with motion sensor
  • Material: plastic
  • Colour: white
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Flüssigseife No-Touch Kamille
Image alt
{"id":57223380468095,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494046000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393110278527,"product_id":15613317677439,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:37:32+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:08:25+02:00","alt":"Sagrotan Flüssigseife No-Touch Kamille","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001669Y001669H.jpg?v=1775513305","variant_ids":[57223380468095]},"available":true,"name":"Sagrotan No-Touch Liquid Soap Chamomile 250ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":434,"weight":297,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002448100065","featured_media":{"alt":"Sagrotan Flüssigseife No-Touch Kamille","id":70458063126911,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001669Y001669H.jpg?v=1775513305"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1736,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan No-Touch Liquid Soap Chamomile 250ml

4,34€ 3,64€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 17,36€/L
  • Use for product: Sagrotan Soap Dispenser 3268396
  • Fragrance type designation: Chamomile
  • dermatologically tested
  • Container type: Refill bottle
  • Content: 0.25 l
  • Safety instructions: For external use only. Keep out of reach of children, except under adult supervision. Do not use for children under 2 years of age. Avoid contact with eyes. In case of eye contact, rinse immediately with plenty of water. If irritation persists, seek medical advice.
Available for pickup at
Out of stock at
ecover Flüssigseife
{"id":57223377289599,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494041500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393066729855,"product_id":15613315416447,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:34:24+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:07:01+02:00","alt":"ecover Flüssigseife","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953Q.jpg?v=1775513221","variant_ids":[57223377289599]},"available":true,"name":"ecover Hand Soap Lavender Scent 250ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":588,"weight":290,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5412533030051","featured_media":{"alt":"ecover Flüssigseife","id":70458023510399,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953Q.jpg?v=1775513221"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2352,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ecover Hand Soap Lavender Scent 250ml

5,88€ 4,94€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 23,52€/L
  • Type of fragrance: Lavender
  • perfumed
  • dermatologically tested
  • biodegradable
  • pH value: 5-5.5
  • Container design: Bottle
  • Content: 0.25 l
Available for pickup at
Out of stock at
Palmolive Flüssigseife hygiene-plus sensitiv
{"id":57223366607231,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494000900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393017086335,"product_id":15613308797311,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:28:38+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:03:48+02:00","alt":"Palmolive Flüssigseife hygiene-plus sensitiv","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007881A007881D.jpg?v=1775513028","variant_ids":[57223366607231]},"available":true,"name":"Palmolive Liquid Hand Soap Pump Dispenser 300ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":208,"weight":342,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8714789673653","featured_media":{"alt":"Palmolive Flüssigseife hygiene-plus sensitiv","id":70457980125567,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007881A007881D.jpg?v=1775513028"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":693,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.3","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Palmolive Liquid Hand Soap Pump Dispenser 300ml

2,08€ 1,74€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 6,93€/L
  • Fragrance: Grassy Fresh
  • Dermatologically tested
  • Container type: Pump bottle
  • Volume: 0.3 l
Available for pickup at
Out of stock at
Tork Schaumseife Sensitive - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223378796927,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"494043800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393073938815,"product_id":15613316497791,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:35:20+02:00","updated_at":"2026-04-01T13:35:20+02:00","alt":"Tork Schaumseife Sensitive - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001057Y001057B.jpg?v=1775043320","variant_ids":[57223378796927]},"available":true,"name":"Tork Foam Soap Sensitive S4 1L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2491,"weight":1092,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"7322540507546","featured_media":{"alt":"Tork Schaumseife Sensitive - Wiepa Bürofachpartner","id":70458029670783,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001057Y001057B.jpg?v=1775043320"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2491,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Tork Foam Soap Sensitive S4 1L

24,91€ 20,93€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 24,91€/L
  • Product Use: Tork Soap Dispenser 561500, 561508, 561600, 561608, 460009, 460010, 564500, 564508, 564100, 564108
  • Fragrance type: neutral
  • dermatologically tested
  • Container design: bottle
  • Container material: plastic, 30% recycled
  • Capacity: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Tork Seifenspender - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57223209386367,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449025001","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391404769663,"product_id":15613210722687,"position":2,"created_at":"2026-04-01T11:02:42+02:00","updated_at":"2026-04-01T11:02:42+02:00","alt":"Tork Seifenspender - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011413A011413V.jpg?v=1775034162","variant_ids":[57223209386367]},"available":true,"name":"Tork Soap Dispenser 1L White","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":18969,"weight":932,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"7322540587012","featured_media":{"alt":"Tork Seifenspender - Wiepa Bürofachpartner","id":70456496357759,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011413A011413V.jpg?v=1775034162"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Tork Soap Dispenser 1L White

189,69€ 159,40€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 11.3 x 27.8 x 13 cm (W x H x D)
  • Capacity: 1 l
  • refillable
  • Material: Plastic
Available for pickup at
Out of stock at

Planning towel paper and soap in your company: Reliably supplying washrooms

Sanitary Supplies Guide Planning paper towels and soap in the company: reliably stocking washrooms Paper towels and soap are among the most important consumables in a company. If they are missing, it's immediately noticeable. Whether it's an office, practice, school, law firm or social institution: washrooms must be reliably supplied with refills. This requires suitable dispenser systems, clear storage locations and minimum stock levels. View Paper TowelsView Soap Short Answer Companies should organize paper towels, soap, appropriate dispensers, toilet paper, hygiene bags, and refills with fixed storage locations and minimum stock levels. Why paper towels and soap should be planned Many hygiene articles are consumed daily. Paper towels and soap, in particular, must always be available because they are needed directly in the washroom. If supplies run out, dissatisfaction immediately arises among employees, visitors, or customers. Washrooms remain reliably equipped Refills are ordered in time Dispensers and consumables match fewer spontaneous emergency purchases more overview in the sanitary and cleaning cabinet Related: Planning sanitary supplies in the company Which items are part of the basic washroom equipment? Item For what? What to look out for? Paper towels Drying hands in the washroom Check fold type, dispenser size and consumption Soap Hand hygiene Liquid soap, foam soap or refill cartridge matching the dispenser Toilet paper Sanitary area Roll format, plies and dispenser compatibility Trash bags Waste bin in the washroom matching size per container Dispensers and refills must match A common mistake: refills are ordered that don't fit the existing dispenser. Therefore, dispenser systems should be documented. Important details include brand, model, fill type, and corresponding item numbers. Record dispensers in the washroom Note matching refills Store item numbers in order lists Store reserve items centrally Avoid confusion by labeling More on this: Organizing the cleaning cabinet in the company Matching products in the Wiepa Shop Paper TowelsFor washrooms, sanitary areas, kitchen areas and heavily used washing facilities.SoapLiquid soap, foam soap and refills for suitable dispenser systems.Paper Towel DispensersFor a clean, structured dispensing of paper towels.Soap DispensersSuitable dispensers for washrooms, kitchens, and sanitary areas. Minimum stock levels for paper towels and soap Paper towels and soap should not be ordered only when the last box has been opened. A fixed minimum stock helps to avoid bottlenecks. A simple rule is practical: as soon as only a defined remaining quantity is available, reorder. For multiple locations or heavily frequented washrooms, a separate stock list is worthwhile. Related: Minimum stock levels in the office Checklist: Organizing washroom supplies record all washrooms in the company Document dispensers for soap, paper towels, and toilet paper define suitable refills for each dispenser define minimum stock levels Label storage location for reserve stock Clarify responsibility for control and reordering Bundle hygiene articles with office supplies Frequently asked questions What kind of paper towels do I need? That depends on the existing dispenser. The fold type, format, and pack size are important. Therefore, the matching refill must be documented. Which is better: liquid soap or foam soap? Both can be useful. The crucial factors are the existing dispenser system and how frequently the washroom is used. Why minimum stock levels for hygiene articles? Because paper towels and soap are consumed daily, and a lack of refills in the washroom is immediately noticeable. Reliably plan paper towels, soap and sanitary supplies Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with paper towels, soap, dispensers, sanitary supplies, hygiene articles, and ongoing office supplies. Request consultation

Hygiene products in the company: Planning soap, paper towels, and sanitary supplies

Hygiene products in the company: Planning soap, paper towels and sanitary supplies In a Nutshell Missing soap or empty paper towel dispensers are immediately noticeable and appear unprofessional, which is why a fixed minimum stock is particularly worthwhile here. Heavily used sanitary areas should be checked more regularly than other consumables. Hygiene products are part of the basic supplies of every company. If soap, paper towels or toilet paper are missing, it is immediately noticeable and appears unprofessional. What's included? Soap, hand cleaner and dispenser systems Paper towels and towel dispensers Toilet paper and sanitary supplies Garbage bags and waste bins Cleaning agents and wipes Kitchen rolls and surface cleaners Planning consumption For heavily used sanitary areas, a minimum stock is worthwhile. This avoids bottlenecks and makes reordering easier. Suitable product In the Wiepa Shop you will find, for example, Wiepa own-brand paper towels. Frequently asked questions How often should sanitary areas be checked for stock? Ideally daily for heavy use, for smaller offices a regular weekly check is often sufficient. Is a minimum stock also worthwhile for small teams? Yes, even with just a few employees, a small stock avoids unpleasant bottlenecks in the sanitary area. Who should be responsible for checking? Preferably a fixed person or the janitorial service, so that responsibility is clearly assigned. Further Wiepa guides Office supplies for companies: What's included?More sustainable hygiene and cleaning in the company Conclusion Hygiene articles should be planned as a fixed part of office supplies. More information: Office supplies.

Showing 32/752

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen