Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
1000

Search results

Spuelmittel Schwamm

Search results

A011415G
{"id":58502921879935,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496077099","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":87388770664831,"product_id":15904253313407,"position":1,"created_at":"2026-09-23T16:41:33+02:00","updated_at":"2026-09-23T16:41:36+02:00","alt":"A011415G","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011415G.jpg?v=1790174496","variant_ids":[58502921879935]},"available":true,"name":"GUT \u0026 GÜNSTIG Reinigungsschwamm","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":121,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4311536954078","featured_media":{"alt":"A011415G","id":72691048055167,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A011415G.jpg?v=1790174496"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
GUT & GÜNSTIG Reinigungsschwamm

1,21€ 1,01€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
Available for pickup at
Out of stock at
memo Reinigungsschwamm
Image alt
{"id":57223431258495,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496046799","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394276032895,"product_id":15613346054527,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:11:15+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:23:49+02:00","alt":"memo Reinigungsschwamm","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014136A014136K.jpg?v=1775514229","variant_ids":[57223431258495]},"available":true,"name":"memo Cleaning sponge","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":248,"weight":36,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4039468025504","featured_media":{"alt":"memo Reinigungsschwamm","id":70459205288319,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014136A014136K.jpg?v=1775514229"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
memo Cleaning sponge

2,48€ 2,08€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 6.5 x 1.8 x 9.8 cm (W x H x D)
  • Material: Cellulose/Agave/Recycled PET Fibers/Mineral Grains
  • Color: light green/beige
  • 2 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Kiehl Geschirrspülmittel Spül-Blitz green
{"id":57223392067967,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495045000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393173881215,"product_id":15613324001663,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:43:58+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:11:23+02:00","alt":"Kiehl Geschirrspülmittel Spül-Blitz green","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013199A013199V.jpg?v=1775513483","variant_ids":[57223392067967]},"available":true,"name":"Kiehl Dishwasher Detergent Spül- Blitz Rinse Aid 1l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":564,"weight":1105,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4031255048031","featured_media":{"alt":"Kiehl Geschirrspülmittel Spül-Blitz green","id":70458116964735,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013199A013199V.jpg?v=1775513483"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":564,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kiehl Dishwasher Detergent Spül- Blitz Rinse Aid 1l

5,64€ 4,73€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,64€/L
  • pH value: 7
  • Container material: plastic
  • Content: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Mellerud Schimmelentferner Aktivchlor
Image alt
{"id":57223421657471,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495095000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393921319295,"product_id":15613340877183,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:03:39+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:20:39+02:00","alt":"Mellerud Schimmelentferner Aktivchlor","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001560Y001560W.jpg?v=1775514039","variant_ids":[57223421657471]},"available":true,"name":"Mellerud Mould Remover Active Chlorine","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":854,"weight":641,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4004666000097","featured_media":{"alt":"Mellerud Schimmelentferner Aktivchlor","id":70458854146431,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001560Y001560W.jpg?v=1775514039"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1708,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mellerud Mould Remover Active Chlorine

8,54€ 7,17€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 17,08€/L
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Contents: 0.5 l
Available for pickup at
Out of stock at
Laurel® Ersatzschwamm PLEMIX
{"id":58028657312127,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"170055800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":86531839328639,"product_id":15800052580735,"position":1,"created_at":"2026-07-22T11:57:15+02:00","updated_at":"2026-07-23T12:07:29+02:00","alt":"Laurel® Ersatzschwamm PLEMIX","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A013770H.jpg?v=1784801249","variant_ids":[58028657312127]},"available":true,"name":"Laurel® Replacement Sponge PLEMIX","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":527,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001782130318","featured_media":{"alt":"Laurel® Ersatzschwamm PLEMIX","id":71882804494719,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A013770H.jpg?v=1784801249"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Laurel® Replacement Sponge PLEMIX

5,27€ 4,42€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 38 x 19 mm (Ø x H)
  • Diameter: 38 mm
  • Material: Natural rubber
  • Color: Assorted colors (free color selection not possible)
Available for pickup at
Out of stock at
Reinigungsschwamm
{"id":57223278330239,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490265100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"Sponge 15x10x5cm Plastic yellow","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":121,"weight":20,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969959972","requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sponge 15x10x5cm Plastic yellow

1,21€ 1,01€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Material: Plastic
  • Colour: yellow
Available for pickup at
Out of stock at
ARMOR ALL Reinigungsschwamm
{"id":57223437713791,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496057800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394309030271,"product_id":15613349953919,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:13:28+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:25:38+02:00","alt":"ARMOR ALL Reinigungsschwamm","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000450Y000450R.jpg?v=1775514338","variant_ids":[57223437713791]},"available":true,"name":"ARMOR ALL Cleaning Sponge","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":295,"weight":25,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5013879900604","featured_media":{"alt":"ARMOR ALL Reinigungsschwamm","id":70459234877823,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000450Y000450R.jpg?v=1775514338"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ARMOR ALL Cleaning Sponge

2,95€ 2,47€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 22.4 x 12.5 x 4.8 cm (W x H x D)
  • Color: yellow
Available for pickup at
Out of stock at
Spontex Reinigungsschwamm Duo Anti-Fett
Image alt
{"id":57223439122815,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496060400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394366898559,"product_id":15613350969727,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:17:20+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:26:22+02:00","alt":"Spontex Reinigungsschwamm Duo Anti-Fett","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000528Y000528L.jpg?v=1775514382","variant_ids":[57223439122815]},"available":true,"name":"Spontex Cleaning Sponge Duo Anti-Grease 6 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":407,"weight":69,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008600191544","featured_media":{"alt":"Spontex Reinigungsschwamm Duo Anti-Fett","id":70459291664767,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000528Y000528L.jpg?v=1775514382"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Spontex Cleaning Sponge Duo Anti-Grease 6 pcs.

4,07€ 3,42€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 9 x 27.5 x 9 cm (W x H x D)
  • Colour: assorted colours
  • 6 pcs/pack
Available for pickup at
Out of stock at
SONAX Reinigungsschwamm MultiSchwamm
{"id":57451589566847,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496073400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275543966079,"product_id":15661431456127,"position":1,"created_at":"2026-05-03T04:27:06+02:00","updated_at":"2026-05-04T03:55:23+02:00","alt":"SONAX Reinigungsschwamm MultiSchwamm","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001973W.jpg?v=1777859723","variant_ids":[57451589566847]},"available":true,"name":"SONAX Cleaning Sponge MultiSponge","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":353,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4064700428010","featured_media":{"alt":"SONAX Reinigungsschwamm MultiSchwamm","id":70860396265855,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001973W.jpg?v=1777859723"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
SONAX Cleaning Sponge MultiSponge

3,53€ 2,96€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 20 x 14 x 6 cm (W x H x D)
  • Material: Foam
  • Colour: grey/white
Available for pickup at
Out of stock at
Frosch Geschirrspülmittel Himbeere
Image alt
{"id":57223413924223,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495085100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393673101695,"product_id":15613336486271,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:58:20+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:17:53+02:00","alt":"Frosch Geschirrspülmittel Himbeere","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001474Y001474G.jpg?v=1775513873","variant_ids":[57223413924223]},"available":true,"name":"Frosch Raspberry Dishwashing Liquid 500ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":286,"weight":548,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001499964558","featured_media":{"alt":"Frosch Geschirrspülmittel Himbeere","id":70458608779647,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001474Y001474G.jpg?v=1775513873"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":572,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Frosch Raspberry Dishwashing Liquid 500ml

2,86€ 2,40€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,72€/L
  • Fragrance type: Raspberry
  • biodegradable
  • microplastic-free
  • pH value: 5.2
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • recyclable
  • Content: 0.5 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Precautionary statements: If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention.
Available for pickup at
Out of stock at
Vileda Reinigungsschwamm PUR Active
{"id":57223441613183,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496062810","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394385412479,"product_id":15613352444287,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:19:10+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:27:04+02:00","alt":"Vileda Reinigungsschwamm PUR Active","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000719Y000719J.jpg?v=1775514424","variant_ids":[57223441613183]},"available":true,"name":"Vileda Cleaning Sponge PUR Active ge","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":230,"weight":14,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4023103124776","featured_media":{"alt":"Vileda Reinigungsschwamm PUR Active","id":70459309687167,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000719Y000719J.jpg?v=1775514424"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Vileda Cleaning Sponge PUR Active ge

2,30€ 1,93€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 15 x 7 x 4.5 cm (W x H x D)
  • max. washing temperature: 60 °C
  • Material: polyurethane
  • Colour: yellow
Available for pickup at
Out of stock at
Reinigungsschwamm
Image alt
{"id":57223278231935,"title":"7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)","option1":"7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)","option2":null,"option3":null,"sku":"490265005","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392288620927,"product_id":15613252075903,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:19:44+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:32:29+02:00","alt":"Reinigungsschwamm","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000K023112K023112J.jpg?v=1775511149","variant_ids":[57223278231935]},"available":true,"name":"Cleaning sponge - 7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)","public_title":"7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)","options":["7 x 9.5 x 4 cm (W x H x D)"],"price":30,"weight":10,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969959958","featured_media":{"alt":"Reinigungsschwamm","id":70457326076287,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000K023112K023112J.jpg?v=1775511149"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Cleaning sponge

From 0,30€ From 0,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Material: polyurethane/polyether/nylon/polyester
  • Colour: yellow/green
Available for pickup at
Out of stock at
Pril Geschirrspülmittel Original
Image alt
{"id":57223420379519,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495093000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393847624063,"product_id":15613339926911,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:02:05+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:55+02:00","alt":"Pril Geschirrspülmittel Original","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001362Y001362L.jpg?v=1775513995","variant_ids":[57223420379519]},"available":true,"name":"Pril Dishwashing Liquid Original 675ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":186,"weight":743,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015200035567","featured_media":{"alt":"Pril Geschirrspülmittel Original","id":70458780287359,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001362Y001362L.jpg?v=1775513995"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":276,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.675","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Pril Dishwashing Liquid Original 675ml

1,86€ 1,56€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,76€/L
  • Fragrance type: Citrus
  • biodegradable
  • pH value: 7-8.2
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • recyclable
  • Content: 0.675 l
  • Warning
  • Hazard statements: May cause an allergic skin reaction. Causes serious eye irritation.
  • Precautionary statements: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. Dispose of contents/container in accordance with national regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
Spontex Schwammtücher ColorMix
Image alt
{"id":57223438500223,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496059399","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394357428607,"product_id":15613350543743,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:16:19+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:26:00+02:00","alt":"Spontex Schwammtücher ColorMix","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000528Y000528V.jpg?v=1775514360","variant_ids":[57223438500223]},"available":true,"name":"Spontex Sponge Cloth ColorMix assorted 3 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":190,"weight":50,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"3384120226876","featured_media":{"alt":"Spontex Schwammtücher ColorMix","id":70459281244543,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000528Y000528V.jpg?v=1775514360"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Spontex Sponge Cloth ColorMix assorted 3 pcs.

1,90€ 1,59€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 12 x 26 cm (W x L)
  • Material: 100% cellulose
  • Color: pink, green, blonde
  • 3 pcs/pack
Available for pickup at
Out of stock at
Spontex Schwammtücher Classic
Image alt
{"id":57223438795135,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496059900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394361819519,"product_id":15613350740351,"position":3,"created_at":"2026-04-01T14:16:42+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:26:13+02:00","alt":"Spontex Schwammtücher Classic","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000527Y000527J.jpg?v=1775514373","variant_ids":[57223438795135]},"available":true,"name":"Spontex Sponge Cloth Classic 5 Pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":223,"weight":137,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"3384122002164","featured_media":{"alt":"Spontex Schwammtücher Classic","id":70459286323583,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000527Y000527J.jpg?v=1775514373"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Spontex Sponge Cloth Classic 5 Pcs.

2,23€ 1,87€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 19 x 26 cm (W x L)
  • Material: 100% cellulose
  • Color: assorted colors
  • 5 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Spontex Reinigungsschwamm Mosaik
{"id":57223438369151,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496059099","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394350088575,"product_id":15613350412671,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:16:01+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:25:48+02:00","alt":"Spontex Reinigungsschwamm Mosaik","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000526Y000526P.jpg?v=1775514348","variant_ids":[57223438369151]},"available":true,"name":"Spontex Sponge Mosaik, assorted, 3 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":217,"weight":34,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"3384124110560","featured_media":{"alt":"Spontex Reinigungsschwamm Mosaik","id":70459274461567,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000526Y000526P.jpg?v=1775514348"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Spontex Sponge Mosaik, assorted, 3 pcs.

2,17€ 1,82€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 12 x 25 x 4 cm (W x H x D)
  • Material: polyurethane foam/polyester/polyamide/minerals
  • Color: green
  • 3 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Palmolive Geschirrspülmittel Kraftvoll Original
{"id":57451581800831,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495103400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275496976767,"product_id":15661428736383,"position":1,"created_at":"2026-05-03T04:11:49+02:00","updated_at":"2026-05-04T02:19:44+02:00","alt":"Palmolive Geschirrspülmittel Kraftvoll Original","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002084M.jpg?v=1777853984","variant_ids":[57451581800831]},"available":true,"name":"Palmolive Dishwashing Liquid Regular 750ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":221,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8718951786950","featured_media":{"alt":"Palmolive Geschirrspülmittel Kraftvoll Original","id":70860349833599,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002084M.jpg?v=1777853984"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":295,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"750.0","quantity_unit":"ml","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Palmolive Dishwashing Liquid Regular 750ml

2,21€ 1,85€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,95€/L
  • Biodegradable
  • pH: 2.21-3.21
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • Contents: 0.75 l
  • Danger
  • Hazard statements: Causes serious eye damage.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a POISON CENTER or doctor.
Available for pickup at
Out of stock at
GUT & GÜNSTIG Schwammtücher
Image alt
{"id":57223447085439,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496069999","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394464285055,"product_id":15613355917695,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:23:49+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:29:16+02:00","alt":"GUT \u0026 GÜNSTIG Schwammtücher","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001466Y001466M.jpg?v=1775514556","variant_ids":[57223447085439]},"available":true,"name":"GUT \u0026 GÜNSTIG Sponge Cloth 18x20cm assorted colours 5pcs\/pack","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":164,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4311501419519","featured_media":{"alt":"GUT \u0026 GÜNSTIG Schwammtücher","id":70459391672703,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001466Y001466M.jpg?v=1775514556"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
GUT & GÜNSTIG Sponge Cloth 18x20cm assorted colours 5pcs/pack

1,64€ 1,37€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 18 x 20 cm (W x L)
  • Material: Cellulose
  • Colour: assorted colours
  • 5 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Fleckenradierer - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223432831359,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496049500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"Dirt Eraser Sponge, 10 pcs\/pack.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":575,"weight":26,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969132528","requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Dirt Eraser Sponge, 10 pcs/pack.

5,75€ 4,83€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 12.5 x 6.5 x 3 cm (W x H x D)
  • Material: Schaumalin
  • Color: white
  • 10 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
Fairy Geschirrspülmittel Konzentrat Max Power
Image alt
{"id":57973539570047,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495108900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":86442256302463,"product_id":15787929043327,"position":1,"created_at":"2026-07-15T09:52:44+02:00","updated_at":"2026-07-15T11:25:05+02:00","alt":"Fairy Geschirrspülmittel Konzentrat Max Power","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002117O.jpg?v=1784107505","variant_ids":[57973539570047]},"available":true,"name":"Fairy Dishwashing Liquid Concentrate Max Power","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":393,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8006540422670","featured_media":{"alt":"Fairy Geschirrspülmittel Konzentrat Max Power","id":71798762733951,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002117O.jpg?v=1784107505"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":721,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"545.0","quantity_unit":"ml","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Fairy Dishwashing Liquid Concentrate Max Power

3,93€ 3,30€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 7,21€/L
  • Lemon
  • pH value: 8.4-9.4
  • Volume: 0.545 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation. Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Dispose of contents/container according to local regulations for disposal/recycling.
Available for pickup at
Out of stock at
SONAX Reinigungsschwamm
{"id":57451589009791,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496073200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275543146879,"product_id":15661431193983,"position":1,"created_at":"2026-05-03T04:26:45+02:00","updated_at":"2026-05-04T03:55:17+02:00","alt":"SONAX Reinigungsschwamm","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001973X.jpg?v=1777859717","variant_ids":[57451589009791]},"available":true,"name":"SONAX Cleaning Sponge","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":295,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4064700417304","featured_media":{"alt":"SONAX Reinigungsschwamm","id":70860395118975,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y001973X.jpg?v=1777859717"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
SONAX Cleaning Sponge

2,95€ 2,47€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 8.1 x 3.5 x 15.5 cm (W x H x D)
  • Material: Polyurethane foam/polyurethane
  • Color: white/yellow
Available for pickup at
Out of stock at
Spontex Reinigungsschwamm Sponrex 100
{"id":57223431815551,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496047800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394295595391,"product_id":15613346480511,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:11:54+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:24:00+02:00","alt":"Spontex Reinigungsschwamm Sponrex 100","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014517A014517Z.jpg?v=1775514240","variant_ids":[57223431815551]},"available":true,"name":"Spontex Cleaning Sponge Sponrex 100","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1628,"weight":297,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"3384129501165","featured_media":{"alt":"Spontex Reinigungsschwamm Sponrex 100","id":70459222163839,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014517A014517Z.jpg?v=1775514240"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Spontex Cleaning Sponge Sponrex 100

16,28€ 13,68€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 12.8 x 8.4 x 2.6 cm (W x H x D)
  • Material: Cellulose, 100 recycled fibers
  • Color: brown/white
  • 10 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
mr. ECO Reinigungsschwamm
{"id":57223440335231,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496061700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394377777535,"product_id":15613351821695,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:18:23+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:26:44+02:00","alt":"mr. ECO Reinigungsschwamm","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000602Y000602A.jpg?v=1775514404","variant_ids":[57223440335231]},"available":true,"name":"mr. ECO Cleaning Sponge","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":459,"weight":4,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8004925072243","featured_media":{"alt":"mr. ECO Reinigungsschwamm","id":70459302379903,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000602Y000602A.jpg?v=1775514404"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
mr. ECO Cleaning Sponge

4,59€ 3,85€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 11 x 7 x 1.5 cm (W x H x D)
  • max. washing temperature: 60 °C
  • dishwasher safe
  • Material: 100% Luffa
  • Color: beige
Available for pickup at
Out of stock at
Spontex Reinigungsschwamm Sponrex 79
{"id":57223431750015,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496047700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394295103871,"product_id":15613346414975,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:11:51+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:23:56+02:00","alt":"Spontex Reinigungsschwamm Sponrex 79","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014516A014516F.jpg?v=1775514236","variant_ids":[57223431750015]},"available":true,"name":"Spontex Cleaning Sponge Sponrex 79","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2154,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"0697482000798","featured_media":{"alt":"Spontex Reinigungsschwamm Sponrex 79","id":70459221836159,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014516A014516F.jpg?v=1775514236"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Spontex Cleaning Sponge Sponrex 79

21,54€ 18,10€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 13 x 8.4 x 2.8 cm (W x H x D)
  • max. washing temperature: 60 °C
  • Material: cellulose
  • Color: blue/white
  • 10 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
GREENSPEED Geschirrspülmittel Konzentrat Citronet 5 l
{"id":57223398130047,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495056800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393189413247,"product_id":15613327212927,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:46:43+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:12:39+02:00","alt":"GREENSPEED Geschirrspülmittel Konzentrat Citronet 5 l","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000596Y000596R.jpg?v=1775513559","variant_ids":[57223398130047]},"available":true,"name":"GREENSPEED Dishwashing Liquid Concentrate Citronet 5 L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2397,"weight":5336,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5407003310290","featured_media":{"alt":"GREENSPEED Geschirrspülmittel Konzentrat Citronet 5 l","id":70458130432383,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000596Y000596R.jpg?v=1775513559"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":479,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
GREENSPEED Dishwashing Liquid Concentrate Citronet 5 L

23,97€ 20,14€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,79€/L
  • Citrus
  • pH: 7
  • Contents: 5 l
  • Caution
  • Hazard statements: Contains (Lauryl Betaine). May produce an allergic reaction.
  • Precautionary statements: If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention.
Available for pickup at
Out of stock at
Fairy Geschirrspülmittel
{"id":57223409172863,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495077800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393482097023,"product_id":15613333275007,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:54:45+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:16:07+02:00","alt":"Fairy Geschirrspülmittel","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000611Y000611U.jpg?v=1775513767","variant_ids":[57223409172863]},"available":true,"name":"Fairy Lemon Dishwashing Liquid 450ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":238,"weight":489,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8001090510358","featured_media":{"alt":"Fairy Geschirrspülmittel","id":70458419675519,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000611Y000611U.jpg?v=1775513767"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":529,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.45","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Fairy Lemon Dishwashing Liquid 450ml

2,38€ 2,00€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,29€/L
  • Fragrance type: Lemon
  • pH value: 8.4-9.4
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • Volume: 0.45 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation. Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Dispose of contents/container in accordance with local recycling/disposal regulations only when completely empty.
Available for pickup at
Out of stock at
SONAX Universalöl MoS2OIL
{"id":57451579998591,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495102100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275484000639,"product_id":15661428146559,"position":1,"created_at":"2026-05-03T04:09:33+02:00","updated_at":"2026-05-04T02:06:56+02:00","alt":"SONAX Universalöl MoS2OIL","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002006A.jpg?v=1777853216","variant_ids":[57451579998591]},"available":true,"name":"Sonax Lubricant MoS2Oil 400ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":699,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4064700339408","featured_media":{"alt":"SONAX Universalöl MoS2OIL","id":70860341379455,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002006A.jpg?v=1777853216"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1748,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"400.0","quantity_unit":"ml","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sonax Lubricant MoS2Oil 400ml

6,99€ 5,87€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 17,48€/L
  • Contents: 400 ml
  • Danger
  • Hazard statements: Extremely flammable aerosol. Pressurised container: May burst if heated. Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. Do not spray on an open flame or other ignition source. Do not pierce or burn, even after use. Do not breathe aerosol. Use only outdoors or in a well-ventilated area. Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C. Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
GREENSPEED Geschirrspülmittel Konzentrat CITOP ZERO 5 l
{"id":57223396262271,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495055300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393185513855,"product_id":15613326393727,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:46:04+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:12:22+02:00","alt":"GREENSPEED Geschirrspülmittel Konzentrat CITOP ZERO 5 l","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014555A014555O.jpg?v=1775513542","variant_ids":[57223396262271]},"available":true,"name":"GREENSPEED Dishwashing Liquid Concentrate CITOP ZERO 5 L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":4691,"weight":5346,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5407003310566","featured_media":{"alt":"GREENSPEED Geschirrspülmittel Konzentrat CITOP ZERO 5 l","id":70458126729599,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014555A014555O.jpg?v=1775513542"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":938,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
GREENSPEED Dishwashing Liquid Concentrate CITOP ZERO 5 L

46,91€ 39,42€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 9,38€/L
  • Content: 5 l
  • Danger
  • Hazard statements: Causes serious eye damage.
  • Precautionary statements: Wear protective gloves, protective clothing, eye protection, face protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a Poison Center or doctor.
Available for pickup at
Out of stock at
BÜMAG Schwammtücher
{"id":57451590549887,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496076099","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84275552027007,"product_id":15661432144255,"position":1,"created_at":"2026-05-03T04:30:43+02:00","updated_at":"2026-05-04T04:21:44+02:00","alt":"BÜMAG Schwammtücher","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002081T.jpg?v=1777861304","variant_ids":[57451590549887]},"available":true,"name":"BÜMAG Sponge Cloth assorted 5 pieces","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":282,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4014529533204","featured_media":{"alt":"BÜMAG Schwammtücher","id":70860403081599,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002081T.jpg?v=1777861304"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
BÜMAG Sponge Cloth assorted 5 pieces

2,82€ 2,36€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 20 x 18 cm (W x L)
  • Material: 30% cotton, 70% cellulose
  • Colour: yellow
  • 5 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
IDEAL Wartungsöl - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223509868927,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"760028700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83412527645055,"product_id":15613394715007,"position":1,"created_at":"2026-04-01T19:27:08+02:00","updated_at":"2026-04-01T19:27:08+02:00","alt":"IDEAL Wartungsöl - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011429A011429L.jpg?v=1775064428","variant_ids":[57223509868927]},"available":true,"name":"Ideal Shredder Special Oil 200 ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1178,"weight":198,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4019364950810","featured_media":{"alt":"IDEAL Wartungsöl - Wiepa Bürofachpartner","id":70462911021439,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011429A011429L.jpg?v=1775064428"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":5890,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.2","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Ideal Shredder Special Oil 200 ml

11,78€ 9,89€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 58,90€/L
  • Bottle
  • Volume: 200 ml
Available for pickup at
Out of stock at
Fairy Geschirrspülmittel Konzentrat Max Power Original
Image alt
{"id":57973538095487,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495108600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":86442252239231,"product_id":15787927699839,"position":1,"created_at":"2026-07-15T09:52:12+02:00","updated_at":"2026-07-15T10:15:41+02:00","alt":"Fairy Geschirrspülmittel Konzentrat Max Power Original","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002117G.jpg?v=1784103341","variant_ids":[57973538095487]},"available":true,"name":"Fairy Dishwashing Liquid Concentrate Max Power Original","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":393,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8006540422731","featured_media":{"alt":"Fairy Geschirrspülmittel Konzentrat Max Power Original","id":71798758900095,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002117G.jpg?v=1784103341"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":721,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"545.0","quantity_unit":"ml","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Fairy Dishwashing Liquid Concentrate Max Power Original

3,93€ 3,30€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 7,21€/L
  • pH value: 8.4-9.4
  • Contents: 0.545 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation. Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Dispose of contents/container in accordance with local regulations for disposal/recycling.
Available for pickup at
Out of stock at
Spontex Reinigungsschwamm
Image alt
{"id":57223438729599,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"496059800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394360902015,"product_id":15613350707583,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:16:34+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:26:01+02:00","alt":"Spontex Reinigungsschwamm","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000527Y000527G.jpg?v=1775514361","variant_ids":[57223438729599]},"available":true,"name":"Spontex Cleaning Sponge","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":290,"weight":28,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008508463002","featured_media":{"alt":"Spontex Reinigungsschwamm","id":70459285242239,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000527Y000527G.jpg?v=1775514361"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Spontex Cleaning Sponge

2,90€ 2,43€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 21 x 11 x 2.5 cm (W x H x D)
  • max. washing temperature: 70 °C
  • Material: Cellulose/Recycled polyester fibers/Resin
  • Colour: yellow/blue
  • 2 pcs/pack
Available for pickup at
Out of stock at

Showing 32/1000

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen