Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
1002

Search results

Whiteboard Reiniger

Search results

Soennecken Reinigungsspray
Image alt
{"id":57222313181567,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154146600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328814252415,"product_id":15612809183615,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:22:11+02:00","updated_at":"2026-04-17T13:51:06+02:00","alt":"Soennecken Reinigungsspray","width":1024,"height":1024,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010716A010716P.jpg?v=1776426666","variant_ids":[57222313181567]},"available":true,"name":"Soennecken Whiteboard Cleaning Spray – Antistatic, 250 ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":333,"weight":278,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003630138934","featured_media":{"alt":"Soennecken Reinigungsspray","id":70428436791679,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":1024,"width":1024,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010716A010716P.jpg?v=1776426666"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1332,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Soennecken Whiteboard Cleaning Spray – Antistatic, 250 ml

3,33€ 2,79€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 13,32€/L
  • Whiteboard Cleaning Spray
  • Antistatic Effect: Actively protects against rapid re-soiling
  • Volume (Spray): 250 ml
  • Safety Instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read all instructions carefully and follow them.
  • Safety: Clear labeling and handy spray bottle for daily use
  • Easy Handling: Spray on, let sit briefly, and wipe with a dry cloth
  • Brand Quality at a Bargain Price: High-quality cleaning from the Soennecken house brand
Available for pickup at
Out of stock at
ECS Reinigungsspray - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57222316786047,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154206700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328820543871,"product_id":15612809740671,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:22:44+02:00","updated_at":"2026-03-30T17:22:44+02:00","alt":"ECS Reinigungsspray - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001646Y001646J.jpg?v=1774884164","variant_ids":[57222316786047]},"available":true,"name":"ECS Permanent Marker Remover 150ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":613,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478917132","featured_media":{"alt":"ECS Reinigungsspray - Wiepa Bürofachpartner","id":70428441411967,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001646Y001646J.jpg?v=1774884164"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":4087,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.15","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ECS Permanent Marker Remover 150ml

6,13€ 5,15€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 40,87€/L
  • Whiteboards
  • quick-drying
  • Content (spray): 150 ml
  • Danger
  • Hazard statements: Extremely flammable aerosol. Pressurised container: May burst if heated. Causes skin irritation. Causes serious eye irritation. May cause drowsiness or dizziness.
  • Precautionary statements: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read carefully and follow all instructions. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. Do not spray on an open flame or other ignition source. Do not pierce or burn, even after use. Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/122 °F.
Available for pickup at
Out of stock at
Nobo® Reinigungsspray
{"id":57222316458367,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154206400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328820281727,"product_id":15612809642367,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:22:40+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:09:30+02:00","alt":"Nobo® Reinigungsspray","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013520A013520H.jpg?v=1775491770","variant_ids":[57222316458367]},"available":true,"name":"Nobo Whiteboard Cleaning Spray 150ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1950,"weight":222,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5016812339431","featured_media":{"alt":"Nobo® Reinigungsspray","id":70428441280895,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013520A013520H.jpg?v=1775491770"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":9750,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.2","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Nobo Whiteboard Cleaning Spray 150ml

19,50€ 16,38€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 97,50€/L
  • quick-drying
  • Content (spray): 200 ml
  • Danger
  • Hazard statements: Extremely flammable aerosol. Pressurized container: may burst if heated. Causes serious eye irritation. May cause drowsiness or dizziness.
  • Precautionary statements: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. Do not spray on an open flame or other ignition source. Pressurised container: Do not pierce or burn, even after use. Avoid breathing mist. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C.
Available for pickup at
Out of stock at
Elix Clean Reinigungsspray
{"id":57222316491135,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154206500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328820412799,"product_id":15612809675135,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:22:42+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:09:33+02:00","alt":"Elix Clean Reinigungsspray","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013785A013785P.jpg?v=1775491773","variant_ids":[57222316491135]},"available":true,"name":"Elix Cleaning Spray ElixClean Whiteboard 250ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":325,"weight":281,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478912700","featured_media":{"alt":"Elix Clean Reinigungsspray","id":70428441379199,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013785A013785P.jpg?v=1775491773"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1300,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Elix Cleaning Spray ElixClean Whiteboard 250ml

3,25€ 2,73€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 13,00€/L
  • Whiteboards
  • Contents (spray): 250 ml
Available for pickup at
Out of stock at
Legamaster Reinigungstuch MagicWipe
Image alt
{"id":57222357811583,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154424700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328891879807,"product_id":15612818817407,"position":3,"created_at":"2026-03-30T17:32:29+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:14:29+02:00","alt":"Legamaster Reinigungstuch MagicWipe","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013217A013217M.jpg?v=1775492069","variant_ids":[57222357811583]},"available":true,"name":"Legamaster Cleaning Cloth MagicWipe 13x10cm white 2 pcs.","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1492,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8713797052269","featured_media":{"alt":"Legamaster Reinigungstuch MagicWipe","id":70428490924415,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013217A013217M.jpg?v=1775492069"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":746,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"2.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Legamaster Cleaning Cloth MagicWipe 13x10cm white 2 pcs.

14,92€ 12,53€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 7,46€ each
  • Dimensions: 12.5 x 9.5 cm (W x L)
  • Color: white
  • 2 pcs/pack.
Available for pickup at
Out of stock at
magnetoplan® Reinigungsspray Ferroscript®
{"id":57222266028415,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154021700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328647332223,"product_id":15612800041343,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:08:11+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:03:20+02:00","alt":"magnetoplan® Reinigungsspray Ferroscript®","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009904A009904T.jpg?v=1775491400","variant_ids":[57222266028415]},"available":true,"name":"magnetoplan Whiteboard Cleaner Ferroscript 250ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":903,"weight":292,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4013695002835","featured_media":{"alt":"magnetoplan® Reinigungsspray Ferroscript®","id":70428294087039,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009904A009904T.jpg?v=1775491400"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":3612,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
magnetoplan Whiteboard Cleaner Ferroscript 250ml

9,03€ 7,58€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 36,12€/L
  • Writing boards, presentation boards, flipcharts
  • Contents (spray): 250 ml
Available for pickup at
Out of stock at
magnetoplan® Starterset Whiteboard Essentials Kit
Image alt
{"id":57222308200831,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154094150","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328804290943,"product_id":15612808266111,"position":3,"created_at":"2026-03-30T17:20:54+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:08:34+02:00","alt":"magnetoplan® Starterset Whiteboard Essentials Kit","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001761Y001761M.jpg?v=1775491714","variant_ids":[57222308200831]},"available":true,"name":"magnetoplan® Starter Set Whiteboard Essentials Kit","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":7020,"weight":787,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4013695066189","featured_media":{"alt":"magnetoplan® Starterset Whiteboard Essentials Kit","id":70428428697983,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001761Y001761M.jpg?v=1775491714"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
magnetoplan® Starter Set Whiteboard Essentials Kit

70,20€ 58,99€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • 25 pieces
  • 1 magnetoWipe ecoAware blue (magnetic board eraser made of rPET felt, 30º hand wash), 1 magnetoTray ecoAware Medium blue (magnetic pen holder made of rPET felt), 4 magnetoSleeves (magnetic for PRO+ series), 8 Board Markers PRO+ (green, red, blue, black, yellow, light blue, violet, orange), 1 pump spray bottle of board cleaner (125 ml), 10 Ergo Magnets Medium blue (Ø 34 mm)
Available for pickup at
Out of stock at
Nobo® Starterset Whiteboard
Image alt
{"id":57222264750463,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154012000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328651395455,"product_id":15612799746431,"position":2,"created_at":"2026-03-30T17:08:22+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:03:07+02:00","alt":"Nobo® Starterset Whiteboard","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010522A010522B.jpg?v=1775491387","variant_ids":[57222264750463]},"available":true,"name":"Nobo User Kit for Whiteboards","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":6722,"weight":599,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5028252139793","featured_media":{"alt":"Nobo® Starterset Whiteboard","id":70428298838399,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A010522A010522B.jpg?v=1775491387"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Nobo User Kit for Whiteboards

67,22€ 56,48€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • 21 pieces
  • 4 Nobo liquid ink markers, 1 magnetic board eraser, 5 replacement felt pads, 1 magnetic pen holder, 10 magnets 25 mm, 10 dry wipes (80% polyester, 20% polyamide), 1 bottle of cleaning spray (125 ml)
  • Danger
  • Hazard statements: Highly flammable liquid and vapor. Causes skin irritation. Causes serious eye damage.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection. IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water/shower. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a Poison Center/doctor. Take off contaminated clothing. And wash before reuse. Dispose of contents/container according to local/regional/national/international regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
magnetoplan® Tafelreinigungsset
Image alt
{"id":57222344606079,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154233000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328863502719,"product_id":15612815573375,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:28:26+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:12:48+02:00","alt":"magnetoplan® Tafelreinigungsset","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009904A009904Y.jpg?v=1775491968","variant_ids":[57222344606079]},"available":true,"name":"magnetoplan Cleaning Set for Whiteboards","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2855,"weight":727,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4013695002828","featured_media":{"alt":"magnetoplan® Tafelreinigungsset","id":70428469952895,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009904A009904Y.jpg?v=1775491968"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
magnetoplan Cleaning Set for Whiteboards

28,55€ 23,99€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • incl. 1 board eraser, magnetic, 100 sheets of blotting paper, 1 board cleaner 250 ml
Available for pickup at
Out of stock at
Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™ - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222224609663,"title":"60 x 45 cm (W x H)","option1":"60 x 45 cm (W x H)","option2":null,"option3":null,"sku":"150213100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328039321983,"product_id":15612785033599,"position":1,"created_at":"2026-03-30T16:15:44+02:00","updated_at":"2026-03-30T16:15:44+02:00","alt":"Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™ - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012934A012934U.jpg?v=1774880144","variant_ids":[57222224609663]},"available":true,"name":"Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™ - 60 x 45 cm (W x H)","public_title":"60 x 45 cm (W x H)","options":["60 x 45 cm (W x H)"],"price":5093,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5028252608268","featured_media":{"alt":"Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™ - Wiepa Bürofachpartner","id":70427753742719,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012934A012934U.jpg?v=1774880144"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™

From 50,93€ From 42,79€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Magnetic board
  • with pen tray
  • incl. Nobo marker
  • Surface material: steel
  • lacquered
  • Colour: white
  • Frame colour: silver
Available for pickup at
Out of stock at
Green Care Professional Kunststoffreiniger TANEX power
{"id":57223394197887,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495049400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393180074367,"product_id":15613325181311,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:45:02+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:11:56+02:00","alt":"Green Care Professional Kunststoffreiniger TANEX power","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014065A014065M.jpg?v=1775513516","variant_ids":[57223394197887]},"available":true,"name":"Green Care Cleaner TANEX power 750ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1433,"weight":821,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4031278959307","featured_media":{"alt":"Green Care Professional Kunststoffreiniger TANEX power","id":70458122174847,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014065A014065M.jpg?v=1775513516"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1911,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.75","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Green Care Cleaner TANEX power 750ml

14,33€ 12,04€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 19,11€/L
  • Product Use: Tables, doors, cabinets, countertops, wall coverings, Resopal kitchen facilities, fitness equipment in schools, kindergartens, office buildings, hotels, sports facilities.
  • pH value: 11
  • Content: 0.75 l
Available for pickup at
Out of stock at
Green Care Professional Allzweckreiniger TANET multiclean
{"id":57223211286911,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"449036800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83391451791743,"product_id":15613211902335,"position":1,"created_at":"2026-04-01T11:04:30+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:00:08+02:00","alt":"Green Care Professional Allzweckreiniger TANET multiclean","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013757A013757Q.jpg?v=1775509208","variant_ids":[57223211286911]},"available":true,"name":"Green Care Cleaner TANET multiclean 750ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":975,"weight":815,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4031278957792","featured_media":{"alt":"Green Care Professional Allzweckreiniger TANET multiclean","id":70456542167423,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013757A013757Q.jpg?v=1775509208"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1300,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.75","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Green Care Cleaner TANET multiclean 750ml

9,75€ 8,19€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 13,00€/L
  • Spray bottle
  • Container material: Plastic
  • Recyclable
  • Capacity: 0.75 l
Available for pickup at
Out of stock at
magnetoplan® Tafelschreiberhalter Wood Magnetic Box
{"id":57222262718847,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154009200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328628162943,"product_id":15612799287679,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:07:37+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:02:46+02:00","alt":"magnetoplan® Tafelschreiberhalter Wood Magnetic Box","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000091Y000091U.jpg?v=1775491366","variant_ids":[57222262718847]},"available":true,"name":"magnetoplan® Whiteboard Marker Holder Wood Magnetic Box","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2141,"weight":128,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4013695067230","featured_media":{"alt":"magnetoplan® Tafelschreiberhalter Wood Magnetic Box","id":70428275048831,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000091Y000091U.jpg?v=1775491366"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
magnetoplan® Whiteboard Marker Holder Wood Magnetic Box

21,41€ 17,99€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Product Use: Whiteboard
  • Dimensions: 11.4 x 7 x 6.4 cm (W x H x D)
  • magnetic
  • Material: Birchwood
  • Colour: light brown
Available for pickup at
Out of stock at
Legamaster Glasboard Coloured 150 x 100 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222164087167,"title":"white","option1":"white","option2":null,"option3":null,"sku":"150002601","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83894949904767,"product_id":15612751675775,"position":8,"created_at":"2026-04-16T09:59:57+02:00","updated_at":"2026-04-16T09:59:57+02:00","alt":"Legamaster Glasboard Coloured 150 x 100 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009475A009475N_2d0a6d3d-53c1-4cb2-acad-25677fb33a35.jpg?v=1776326397","variant_ids":[57222164087167]},"available":true,"name":"Legamaster Glass Board Coloured 150 x 100 x 0.4 cm (W x H x D) - white","public_title":"white","options":["white"],"price":34045,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8713797078856","featured_media":{"alt":"Legamaster Glasboard Coloured 150 x 100 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner","id":70646247883135,"position":8,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009475A009475N_2d0a6d3d-53c1-4cb2-acad-25677fb33a35.jpg?v=1776326397"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Legamaster Glass Board Coloured 150 x 100 x 0.4 cm (W x H x D)

340,45€ 286,09€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Surface dimensions: 150 x 100 x 0.4 cm (W x H x D)
  • Magnetic board
  • Wipeable board
  • incl. 2 extra strong magnets (Ø 12 mm), chalk marker
  • Material: Safety glass
Available for pickup at
Out of stock at
Starterset Whiteboard Kit
{"id":57222203408767,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"150096500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":null,"available":true,"name":"Non-magnetic Whiteboard Starter Set","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1000,"weight":284,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4003969168398","requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Non-magnetic Whiteboard Starter Set

10,00€ 8,40€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • 6 parts
  • 4 dry-erase markers (black, red, green, blue), 1 lightweight whiteboard eraser, 1 cleaning spray bottle (125 ml)
  • Safety instructions: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Dispose of contents/container in accordance with local separate collection system.
Available for pickup at
Out of stock at
Legamaster Glasboard Coloured 120 x 90 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222163726719,"title":"white","option1":"white","option2":null,"option3":null,"sku":"150002501","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327207768447,"product_id":15612751610239,"position":2,"created_at":"2026-03-30T15:08:36+02:00","updated_at":"2026-03-30T15:08:36+02:00","alt":"Legamaster Glasboard Coloured 120 x 90 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009475A009475N.jpg?v=1774876116","variant_ids":[57222163726719]},"available":true,"name":"Legamaster Glass Board Coloured 120 x 90 x 0.4 cm (W x H x D) - white","public_title":"white","options":["white"],"price":22110,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8713797078849","featured_media":{"alt":"Legamaster Glasboard Coloured 120 x 90 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner","id":70427030225279,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009475A009475N.jpg?v=1774876116"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Legamaster Glass Board Coloured 120 x 90 x 0.4 cm (W x H x D)

221,10€ 185,79€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Surface dimensions: 120 x 90 x 0.4 cm (W x H x D)
  • Magnetic board
  • Writable board
  • Includes 2 extra-strong magnets (Ø 12 mm), chalk marker
  • Material: Safety glass
Available for pickup at
Out of stock at
Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™ Widescreen - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222224216447,"title":"71 x 40 cm (W x H)","option1":"71 x 40 cm (W x H)","option2":null,"option3":null,"sku":"150208900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328010715519,"product_id":15612784738687,"position":1,"created_at":"2026-03-30T16:13:45+02:00","updated_at":"2026-03-30T16:13:45+02:00","alt":"Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™ Widescreen - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012935A012935K.jpg?v=1774880025","variant_ids":[57222224216447]},"available":true,"name":"Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™ Widescreen - 71 x 40 cm (W x H)","public_title":"71 x 40 cm (W x H)","options":["71 x 40 cm (W x H)"],"price":5758,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5028252611923","featured_media":{"alt":"Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™ Widescreen - Wiepa Bürofachpartner","id":70427728347519,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012935A012935K.jpg?v=1774880025"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Nobo® Whiteboard Premium Plus Nano Clean™ Widescreen

From 57,58€ From 48,38€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Magnetic board
  • with pen tray
  • incl. Nobo marker
  • Surface material: steel
  • lacquered
  • Color: white
  • Frame color: silver
Available for pickup at
Out of stock at
Legamaster Glasboard Coloured 200 x 100 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57222175261055,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"150042101","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327335661951,"product_id":15612757049727,"position":1,"created_at":"2026-03-30T15:16:01+02:00","updated_at":"2026-03-30T15:16:01+02:00","alt":"Legamaster Glasboard Coloured 200 x 100 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011608A011608Q.jpg?v=1774876561","variant_ids":[57222175261055]},"available":true,"name":"Legamaster Glassboard Coloured 200 x 100 x 0.4 cm (W x H x D)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":48069,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8713797089005","featured_media":{"alt":"Legamaster Glasboard Coloured 200 x 100 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner","id":70427144454527,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011608A011608Q.jpg?v=1774876561"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Legamaster Glassboard Coloured 200 x 100 x 0.4 cm (W x H x D)

480,69€ 403,94€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Surface dimensions: 200 x 100 x 0.4 cm (W x H x D)
  • Magnetic board
  • Writable board
  • Includes 2 extra strong magnets (Ø 12 mm), chalk marker
  • Material: Safety glass
Available for pickup at
Out of stock at
Legamaster Glasboard Coloured 80 x 60 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222163628415,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"150002401","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327205835135,"product_id":15612751511935,"position":5,"created_at":"2026-03-30T15:08:28+02:00","updated_at":"2026-03-30T15:08:28+02:00","alt":"Legamaster Glasboard Coloured 80 x 60 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009475A009475J.jpg?v=1774876108","variant_ids":[57222163628415]},"available":true,"name":"Legamaster Glass Board Coloured 80 x 60 x 0.4 cm (W x H x D)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":14579,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8713797078832","featured_media":{"alt":"Legamaster Glasboard Coloured 80 x 60 x 0,4 cm (B x H x T) - Wiepa Bürofachpartner","id":70427028554111,"position":5,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009475A009475J.jpg?v=1774876108"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Legamaster Glass Board Coloured 80 x 60 x 0.4 cm (W x H x D)

145,79€ 122,51€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Surface dimensions: 80 x 60 x 0.4 cm (W x H x D)
  • Magnetic board
  • Writable board
  • incl. 2 extra strong magnets (Ø 12 mm), chalk marker
  • Material: Safety glass
Available for pickup at
Out of stock at
Legamaster Whiteboard PROFESSIONAL - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222184239487,"title":"100 x 75 cm (W x H)","option1":"100 x 75 cm (W x H)","option2":null,"option3":null,"sku":"150058600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327484363135,"product_id":15612761571711,"position":1,"created_at":"2026-03-30T15:26:20+02:00","updated_at":"2026-03-30T15:26:20+02:00","alt":"Legamaster Whiteboard PROFESSIONAL - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013434A013434T.jpg?v=1774877180","variant_ids":[57222184239487,57224785756543,57224785789311,57224785822079,57224785854847,57224785887615,57224785920383,57224785953151,57224785985919,57224786018687,57224786051455,57224786084223,57224786116991]},"available":true,"name":"Legamaster Whiteboard PROFESSIONAL - 100 x 75 cm (W x H)","public_title":"100 x 75 cm (W x H)","options":["100 x 75 cm (W x H)"],"price":16622,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8713797097727","featured_media":{"alt":"Legamaster Whiteboard PROFESSIONAL - Wiepa Bürofachpartner","id":70427259044223,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013434A013434T.jpg?v=1774877180"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Legamaster Whiteboard PROFESSIONAL

From 153,30€ From 128,82€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Magnetic board
  • with pen tray
  • incl. 1 x board marker
  • Writing surface material: steel
  • enameled
  • Colour: white
  • Frame colour: aluminium
Available for pickup at
Out of stock at
Nobo® Whiteboard Impression Pro Stahl - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222224544127,"title":"60 x 45 cm (W x H)","option1":"60 x 45 cm (W x H)","option2":null,"option3":null,"sku":"150211200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328027623807,"product_id":15612785000831,"position":1,"created_at":"2026-03-30T16:14:56+02:00","updated_at":"2026-03-30T16:14:56+02:00","alt":"Nobo® Whiteboard Impression Pro Stahl - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012935A012935Z.jpg?v=1774880096","variant_ids":[57222224544127]},"available":true,"name":"Nobo® Whiteboard Impression Pro Steel - 60 x 45 cm (W x H)","public_title":"60 x 45 cm (W x H)","options":["60 x 45 cm (W x H)"],"price":5879,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5028252613064","featured_media":{"alt":"Nobo® Whiteboard Impression Pro Stahl - Wiepa Bürofachpartner","id":70427743584639,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012935A012935Z.jpg?v=1774880096"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Nobo® Whiteboard Impression Pro Steel

From 58,79€ From 49,40€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Magnetic whiteboard
  • with pen tray
  • incl. Nobo marker
  • Writing surface material: steel
  • lacquered
  • Color: white
  • Frame color: silver
Available for pickup at
Out of stock at
FRANKEN Whiteboard X-tra!Line
{"id":57222196330879,"title":"180 x 120 cm (W x H)","option1":"180 x 120 cm (W x H)","option2":null,"option3":null,"sku":"150085600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327603933567,"product_id":15612766814591,"position":1,"created_at":"2026-03-30T15:36:21+02:00","updated_at":"2026-04-06T17:33:20+02:00","alt":"FRANKEN Whiteboard X-tra!Line","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013229A013229E.jpg?v=1775489600","variant_ids":[57222196330879,57224789262719,57224789295487]},"available":true,"name":"FRANKEN Whiteboard X-tra!Line - 180 x 120 cm (W x H)","public_title":"180 x 120 cm (W x H)","options":["180 x 120 cm (W x H)"],"price":35944,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4016946719797","featured_media":{"alt":"FRANKEN Whiteboard X-tra!Line","id":70427350991231,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013229A013229E.jpg?v=1775489600"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
FRANKEN Whiteboard X-tra!Line

From 121,14€ From 101,79€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Magnetic board
  • with storage tray
  • enamelled
  • Colour: white
  • Frame colour: silver anodized
Available for pickup at
Out of stock at
Bi-office Whiteboard Revolver Plus - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222174835071,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"150041700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327334646143,"product_id":15612756853119,"position":3,"created_at":"2026-03-30T15:15:56+02:00","updated_at":"2026-03-30T15:15:56+02:00","alt":"Bi-office Whiteboard Revolver Plus - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011181A011181K.jpg?v=1774876556","variant_ids":[57222174835071]},"available":true,"name":"Bi-Office Whiteboard Revolver Plus mobile 150x120cm","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":70939,"weight":44000,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5603750106210","featured_media":{"alt":"Bi-office Whiteboard Revolver Plus - Wiepa Bürofachpartner","id":70427143274879,"position":3,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011181A011181K.jpg?v=1774876556"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bi-Office Whiteboard Revolver Plus mobile 150x120cm

709,39€ 596,12€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 170 x 185 x 55 cm (W x H x D)
  • Surface dimensions: 150 x 120 cm (W x H)
  • Magnetic board
  • Writable on both sides
  • With pen tray
  • Base design: Two-arm base with 4 castors
  • Lockable castors
  • Writing surface material: Ceramic
  • Color: white
  • Frame color: silver
Available for pickup at
Out of stock at
FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (B x H)
{"id":57222221496703,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"150202501","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327973163391,"product_id":15612783460735,"position":1,"created_at":"2026-03-30T16:11:11+02:00","updated_at":"2026-04-06T17:47:26+02:00","alt":"FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (B x H)","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009125A009125A.jpg?v=1775490446","variant_ids":[57222221496703]},"available":true,"name":"FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (W x H)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":45002,"weight":15200,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4016946223539","featured_media":{"alt":"FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (B x H)","id":70427694301567,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009125A009125A.jpg?v=1775490446"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (W x H)

450,02€ 378,16€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 120 x 188 x 67 cm (W x H x D)
  • Surface dimensions: 120 x 90 cm (W x H)
  • Magnetic board
  • writable on both sides
  • with storage tray
  • Type of stand: two-leg stand
  • Foot design: two-arm base with 4 castors
  • Lockable swivel castor
  • Writing surface material: aluminum
  • enamelled
  • Color: white
  • Frame color: silver anodized
Available for pickup at
Out of stock at
Nobo® Whiteboard Premium Plus Widescreen - Wiepa Bürofachpartner
Image alt
{"id":57222224150911,"title":"89 x 50 cm (W x H)","option1":"89 x 50 cm (W x H)","option2":null,"option3":null,"sku":"150208500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328007045503,"product_id":15612784673151,"position":1,"created_at":"2026-03-30T16:13:30+02:00","updated_at":"2026-03-30T16:13:30+02:00","alt":"Nobo® Whiteboard Premium Plus Widescreen - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012978A012978M.jpg?v=1774880010","variant_ids":[57222224150911]},"available":true,"name":"Nobo® Whiteboard Premium Plus Widescreen - 89 x 50 cm (W x H)","public_title":"89 x 50 cm (W x H)","options":["89 x 50 cm (W x H)"],"price":9377,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5028252611886","featured_media":{"alt":"Nobo® Whiteboard Premium Plus Widescreen - Wiepa Bürofachpartner","id":70427724513663,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012978A012978M.jpg?v=1774880010"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Nobo® Whiteboard Premium Plus Widescreen

From 80,18€ From 67,37€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Magnetic board
  • with pen tray
  • incl. Nobo marker
  • Writing surface material: Steel
  • enamelled
  • Color: white
  • Frame color: silver
Available for pickup at
Out of stock at
Bi-office Whiteboard New Generation
Image alt
{"id":57222173589887,"title":"120 x 90 cm (W x H)","option1":"120 x 90 cm (W x H)","option2":null,"option3":null,"sku":"150039400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327326028159,"product_id":15612756230527,"position":2,"created_at":"2026-03-30T15:15:26+02:00","updated_at":"2026-03-30T15:15:26+02:00","alt":"Bi-office Whiteboard New Generation - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011204A011204K.jpg?v=1774876526","variant_ids":[57222173589887,57224782709119,57224782741887,57224782971263]},"available":true,"name":"Bi-Office Whiteboard New Generation - 120 x 90 cm (W x H)","public_title":"120 x 90 cm (W x H)","options":["120 x 90 cm (W x H)"],"price":11573,"weight":7440,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5603750118039","featured_media":{"alt":"Bi-office Whiteboard New Generation - Wiepa Bürofachpartner","id":70427136098687,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A011204A011204K.jpg?v=1774876526"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Bi-Office Whiteboard New Generation

From 115,73€ From 97,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Magnetic board
  • with pen tray
  • Writing surface material: steel
  • lacquered
  • Colour: white
  • Frame colour: aluminium
Available for pickup at
Out of stock at
FRANKEN Whiteboard X-tra!Line
Image alt
{"id":57222214123903,"title":"90 x 60 cm (W x H)","option1":"90 x 60 cm (W x H)","option2":null,"option3":null,"sku":"150175601","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327859229055,"product_id":15612778316159,"position":1,"created_at":"2026-03-30T16:00:30+02:00","updated_at":"2026-04-06T17:43:15+02:00","alt":"FRANKEN Whiteboard X-tra!Line","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009822A009822U.jpg?v=1775490195","variant_ids":[57222214123903,57224796438911,57224796471679,57224796733823,57224796766591,57224797553023,57224797585791,57224797618559,57224797651327,57224797684095]},"available":true,"name":"FRANKEN Whiteboard X-tra!Line Enamel – The Premium Choice - 90 x 60 cm (W x H)","public_title":"90 x 60 cm (W x H)","options":["90 x 60 cm (W x H)"],"price":8068,"weight":3560,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4016946705721","featured_media":{"alt":"FRANKEN Whiteboard X-tra!Line","id":70427589771647,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A009822A009822U.jpg?v=1775490195"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
FRANKEN Whiteboard X-tra!Line Enamel – The Premium Choice

From 55,32€ From 46,48€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Magnetic board
  • with pen tray
  • Frame: Aluminium, anodised (silver/light grey)
  • Surface: Enamelled (scratch-resistant & acid-resistant)
  • Features: Magnetic, dry erase
  • Mounting: Portrait or landscape possible
  • Special feature: 25-year warranty on the surface
  • Colour: white
  • Frame colour: silver/light grey
Available for pickup at
Out of stock at
magnetoplan® Whiteboard Design ferroscript® mobil 180 x 120 cm (B x H) nicht drehbar - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57222217236863,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"150188900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83895289708927,"product_id":15612780577151,"position":1,"created_at":"2026-04-16T10:04:56+02:00","updated_at":"2026-04-16T10:04:56+02:00","alt":"magnetoplan® Whiteboard Design ferroscript® mobil 180 x 120 cm (B x H) nicht drehbar - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000517Y000517X_d07dbe5e-d2fc-4a2c-ba05-efd27903ba71.jpg?v=1776326696","variant_ids":[57222217236863]},"available":true,"name":"magnetoplan® Whiteboard Design ferroscript® mobile 180 x 120 cm (W x H) non-rotatable","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":98155,"weight":41180,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4013695003139","featured_media":{"alt":"magnetoplan® Whiteboard Design ferroscript® mobil 180 x 120 cm (B x H) nicht drehbar - Wiepa Bürofachpartner","id":70646308897151,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000517Y000517X_d07dbe5e-d2fc-4a2c-ba05-efd27903ba71.jpg?v=1776326696"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
magnetoplan® Whiteboard Design ferroscript® mobile 180 x 120 cm (W x H) non-rotatable

981,55€ 824,83€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 180 x 180 x 65 cm (W x H x D)
  • Surface dimensions: 180 x 120 cm (W x H)
  • Board is magnetic
  • writable on both sides
  • height adjustable
  • with storage tray
  • Type of stand: Two-leg stand
  • Base design: Two-arm base with 4 castors
  • Lockable swivel castors
  • Writing surface material: steel
  • enameled
  • Color: white
  • Frame color: silver
Available for pickup at
Out of stock at
FRANKEN Whiteboard 200 x 100 cm (B x H)
Image alt
{"id":57222213730687,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"150174701","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84099965256063,"product_id":15612778054015,"position":4,"created_at":"2026-04-24T14:45:55+02:00","updated_at":"2026-04-24T14:45:58+02:00","alt":"FRANKEN Whiteboard 150 x 100 cm (B x H)","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A007184S.jpg?v=1777034758","variant_ids":[57222213730687]},"available":true,"name":"FRANKEN Whiteboard 180 x 120 cm (W x H)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":44617,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4016946224598","featured_media":{"alt":"FRANKEN Whiteboard 150 x 100 cm (B x H)","id":70761041330559,"position":4,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/A007184S.jpg?v=1777034758"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
FRANKEN Whiteboard 180 x 120 cm (W x H)

446,17€ 374,93€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 180 x 195 x 60 cm (W x H x D)
  • Surface dimensions: 180 x 120 cm (W x H)
  • Magnetic board
  • Writable on both sides
  • With tray
  • Tripod type designation: Two-leg tripod
  • Foot design: Two-arm foot with 4 castors
  • Lockable swivel castor
  • Material of writing surface: Metal
  • Painted
  • Colour: white
  • Frame colour: light grey
Available for pickup at
Out of stock at
FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (B x H) - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57222210060671,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"150156501","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83327766593919,"product_id":15612775268735,"position":1,"created_at":"2026-03-30T15:51:43+02:00","updated_at":"2026-03-30T15:51:43+02:00","alt":"FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (B x H) - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000149Y000149Y.jpg?v=1774878703","variant_ids":[57222210060671]},"available":true,"name":"FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (W x H)","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":32937,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4016946221801","featured_media":{"alt":"FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (B x H) - Wiepa Bürofachpartner","id":70427504247167,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000149Y000149Y.jpg?v=1774878703"}},"requires_selling_plan":false,"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
FRANKEN Whiteboard U-Act! Line® 120 x 90 cm (W x H)

329,37€ 276,78€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price
  • Dimensions: 120 x 188 x 67 cm (W x H x D)
  • Surface dimensions: 120 x 90 cm (W x H)
  • Magnetic board
  • Double-sided writeable
  • with tray
  • Tripod type: Two-legged stand
  • Base design: Two-arm base with 4 castors
  • Lockable swivel castor
  • Writing surface material: Steel
  • painted
  • Colour: white
  • Frame colour: silver anodised
Available for pickup at
Out of stock at

Whiteboard Accessories: Markers, Magnets, Cleaners, and Sponges

Presentation Guide Whiteboard Accessories: Markers, Magnets, Cleaners, and Sponges A whiteboard is only as practical as its accessories. Legible whiteboard markers, suitable magnets, an appropriate sponge, and regular cleaning are essential. Whiteboards are part of the daily equipment in meeting rooms, offices, schools, and reception areas. For ideas, notes, and plans to work cleanly, accessories should be considered from the outset. View Whiteboard MarkersView Whiteboard Accessories Short Answer Basic whiteboard equipment includes whiteboard markers in several colors, a board eraser, suitable magnets, and a whiteboard cleaner for regular maintenance. Why good whiteboard accessories are important Many whiteboards become impractical not because of the board itself, but because of missing or incorrect accessories. When markers run out, magnets don't stick, or old paint residue remains on the surface, the board quickly becomes messy. more legible notes in meetings clean board surface quick transition between planning and presentation less time spent searching for markers and magnets longer enjoyment of the whiteboard Whiteboard Accessories Overview Accessory Purpose What to look out for? Whiteboard Markers Writing and sketching dry-erase, good readability, suitable line thickness Magnets Attaching documents and charts Check adhesive strength and board surface Board Eraser Quick erasing clean wiping surface, store within reach Whiteboard Cleaner Deep cleaning and paint residue removal suitable for whiteboards, use regularly How to choose the right whiteboard markers Whiteboard markers must be dry-erase and write legibly. For meeting rooms, several colors are useful, for example, black and blue for main notes, and red or green for highlights. dry-erase low odor for indoor use various colors for structure appropriate line width for room size plan for replacement markers directly Magnets: Not every board is the same Many classic whiteboards are magnetic. For glass boards, the magnetic effect depends on the model, and often particularly strong magnets are needed. Therefore, before purchasing, you should check which magnets are suitable for your board. Important: Normal whiteboard magnets do not automatically stick to every glass board. Don't forget cleaners and sponges Those who write and wipe regularly need a clean board eraser and occasionally whiteboard cleaner. This keeps paint residue, streaks, and shadows much better under control. Related: Whiteboard or Flipchart? Matching products in the Wiepa Shop Whiteboard MarkersFor notes, sketches, and meetings in various colors.Whiteboard MagnetsFor documents, charts, plans, and notices on the board.Whiteboard CleanersFor clean surfaces and less paint residue.Board Erasers and SpongesFor quick erasing in meetings or lessons. Checklist: Whiteboard accessories for the office Plan for markers in black, blue, and at least one signal color. Keep replacement markers within reach. Select magnets suitable for the type of board. Place the board eraser directly on the whiteboard. Keep whiteboard cleaner ready for regular maintenance. For glass boards, check for suitable special markers and strong magnets. Store accessories centrally in the meeting room. More on this: Setting up your desk correctly and Improving office acoustics Frequently Asked Questions What accessories do you need for a whiteboard? Basic equipment includes whiteboard markers, a board eraser, suitable magnets, and whiteboard cleaner. Can you use normal felt-tip pens on whiteboards? No. Only dry-erase whiteboard markers should be used on whiteboards to prevent permanent staining of the surface. Do magnets stick to every whiteboard? Yes, on many classic whiteboards. For glass boards or special surfaces, it should be checked which magnets are suitable. Sources and Orientation This article serves as a practical guide for presentation needs and office equipment. The type of board, surface, room size, frequency of use, and existing accessories are crucial. Related pages: Office Supplies, Office Furniture, Office Provisioning and Whiteboards in the Shop Equip meeting rooms completely Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with whiteboards, glass boards, accessories, moderation materials, and complete office supplies. Request a consultation

Furnish meeting room: whiteboard, flipchart, cables and catering

Office Furniture Guide Equipping a Meeting Room: Whiteboard, Flipchart, Cables, and Catering A good meeting room needs more than just a table and chairs. Presentation surfaces, functional technology, tidy cables, catering, and sufficient accessories for meetings and workshops are important. Whether it's a client visit, team meeting, training session, or project discussion: a well-prepared room saves time and appears professional. Many problems arise not from big issues, but from missing markers, incorrect cables, or empty cups. View WhiteboardsView Flipcharts Brief Answer The basic equipment for a meeting room includes a table, suitable chairs, a whiteboard or flipchart, markers, magnets, moderation materials, power and cable management, drinks, coffee, and basic hygiene articles. Why Good Equipment is Important in a Meeting Room Meeting rooms are often used by various teams. If materials are missing or technology isn't prepared, it costs time every single time. Clear basic equipment ensures that appointments start faster and run more professionally. less searching before the meeting better preparation for client visits clean presentation surfaces less cable chaos on the table more pleasant atmosphere for participants Basic Equipment for Meeting Rooms Area Useful Equipment Tip Presentation Whiteboard, Flipchart, Markers, Magnets Store accessories directly in the room Workshop Moderation Cards, Pinboard, Adhesive Dots Prepare for group work Technology Power, Adapters, Cables, Chargers Assign and label cables permanently Catering Water, Coffee, Cups, Napkins Check briefly before appointments Whiteboard or Flipchart? Whiteboards are good for quick notes, sketches, and recurring meetings. Flipcharts are practical when results need to be recorded on paper or hung in the room. In many meeting rooms, a combination is sensible. Related: Whiteboard or Flipchart? Store Accessories Directly in the Room Markers, erasers, magnets, moderation cards, and pushpins should not be stored somewhere in the supply closet, but directly where they are needed. A small box or drawer in the room is often sufficient. Whiteboard markers in multiple colors Board wipers and cleaner Magnets suitable for the board type Moderation cards and pushpins Adhesive dots for voting Related: Whiteboard Accessories and Using Moderation Cards Correctly Don't Leave Cables and Technology to Chance Nothing slows down a meeting faster than missing adapters or tangled cables. Power outlets, charging cables, HDMI or USB-C cables should be labeled, accessible, and, if possible, permanently installed in the room. Related: Cable Management at the Desk Matching Products in the Wiepa Shop WhiteboardsFor quick notes, sketches, and meetings.FlipchartsFor workshops, training, and visible results.Moderation MaterialsFor group work, ideas, and voting.Coffee and CateringFor client visits, meetings, and reception. Checklist: Equipping a Meeting Room Choose a whiteboard or flipchart suitable for the use. Store markers, magnets, erasers, and cleaner directly in the room. Add moderation cards and pinboard accessories for workshops. Keep power, cables, and adapters visible and labeled. Check water, coffee, cups, and napkins for appointments. Don't forget wastebaskets and basic hygiene articles. Briefly check what needs refilling after each appointment. More on this: Coffee and Catering in the Office, Hygiene Articles in the Office and Improving Acoustics in the Office Frequently Asked Questions What belongs in a meeting room? Basic equipment includes a table, chairs, a whiteboard or flipchart, markers, moderation materials, cables, power, drinks, and simple catering items. Does a meeting room need a whiteboard and a flipchart? Not necessarily, but the combination is practical. Whiteboards are suitable for quick notes, flipcharts for results on paper. How do you keep a meeting room tidy? With fixed places for accessories, a clear replenishment routine, labeled cables, and a brief check after each appointment. Sources and Guidance This article serves as practical guidance for office furnishing and meeting organization. Key factors are room size, frequency of use, number of participants, technical equipment, and internal procedures. Related Pages: Office Furniture, Office Supplies, Office Provisioning and Presentation in the Shop Equip Meeting Rooms Completely Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with whiteboards, flipcharts, moderation materials, cable management, catering, and complete office furnishing. Request Consultation

Showing 32/1002

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen