Skip to content
Gratis Versand ab 94,00€
Gratis Versand für Erstbestellung (ab 49 € netto)
Das Familienunternehmen Wiepa ist 80 Jahre alt geworden!
Persönlicher Ansprechpartner 0611 9284730
English
  • Deutsch
  • English
    • About Us
    • FAQ
    • Personal Office Planning
    • B2B Offer
    • Contact
    • Blog
  • info@wiepa.com
  • 0611 928470
  • English
    • Deutsch
    • English
  • About Us
  • FAQ
  • Personal Office Planning
  • B2B Offer
  • Contact
  • Blog
  • 0611 928470
  • info@wiepa.com
English
  • Deutsch
  • English
All categories
  • All categories
Wiepa Bürofachpartner
Wiepa Bürofachpartner
All categories
  • All categories
Privatkunde inkl. MwSt. inkl. MwSt. Geschäftskunde zzgl. MwSt. zzgl. MwSt.
  • Alle Sortimente
    • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf
  • Büromöbel
  • Lager & Betriebsausstattung
  • Reinigung & Hygiene
  • Catering & Food
  • Hausmarke
  • Personalisierte Stempel & Stifte
  • Unsere Leistungen
  • Kontaktiere Uns
  • Aktionen

Welcome to Wiepa Bürofachpartner

  • Alle Sortimente

    • Alle Sortimente
    • Office supplies

      • Office supplies
      • Shipping & Packaging
      • Copy & Printer Papers
      • Folders & Filing
      • Pens & Accessories
      • Presentation & Planning
      • Stationery
      • Adhesive & Fastening
      • Forms & Contracts
      • Sticky Notes & Scratch Pads
      • Notebooks & Books
      • Role Papers
      • Ink & Toner
      • Office Technology
      • Building services
      • Computers & Communication
      • Air conditioning technology
      • IT cleaning products
    • Catering & Food

      • Catering & Food
      • Groceries
      • Kitchen utensils
      • Kitchen appliances
      • Dishes & Cutlery
      • Hospitality
    • Warehouse & Operations

      • Warehouse & Operations
      • Tool
      • Workwear
      • Occupational Safety and Health
      • Car Accessories
      • Fire Protection
      • Building Security
      • First Aid
      • Signs
      • Ladders
      • Means of transport
      • Safes
    • Cleaning & Hygiene

      • Cleaning & Hygiene
      • Cleaning
      • Hygiene
      • Disinfection
      • Waste disposal
      • Bathroom Accessories
    • Furniture & Chairs

      • Furniture & Chairs
      • Ergonomic recommendation
      • Seating furniture
      • Tables
      • Cabinets & Shelves
      • Entrance & Reception
      • Lights & Lamps
      • Watches
    • Crafts & Creative
    • Schools & Daycare Centers
  • Bürobedarf

    • Bürobedarf
    • Ordner & Ablagen Folders & Filing

      • Folders & Filing
      • Filing, Storage
      • Folders & Accessories
      • Sheet protectors / Document sleeves
      • Archiving
      • Staplers & Folders
      • Staplers & Hole Punches
      • Brackets
      • Ring binders
      • Register
      • Registries
      • Miscellaneous
    • Versand & Verpackungen Shipping & Packaging

      • Shipping & Packaging
      • Dispensers & Packing Tapes
      • Stamp
      • Envelopes & Mailers
      • Shipping boxes
      • Packaging material
      • Gift wrapping
      • Miscellaneous
    • Präsentation & Planung Presentation & Planning

      • Presentation & Planning
      • Flip chart & accessories
      • Whiteboards & Accessories
      • Magnetic Boards & Accessories
      • Pavement Signs & Brochure Holders
      • Information boards, display cases
      • Glass Panels & Accessories
      • Digital Presentation & Accessories
      • Chalkboards & Accessories
      • Pinboards & Accessories
      • Document Holders & Suspension Systems
      • Miscellaneous
    • Bürobedarf Office supplies

      • Office supplies
      • Cutters & Scissors
      • Correct
      • Erasing, Sharpening, and more
      • Desk Accessories
      • Business Cards & Accessories
      • Stamp
      • Calendar
      • Name Badge & ID Holder
      • Miscellaneous
    • Papiere Documents

      • Documents
      • Copy & Printer Papers
      • Sticky Notes & Notepads
      • Notebooks & Books
      • Forms & Contracts
      • Roles
    • Stifte & Zubehör Pens & Accessories

      • Pens & Accessories
      • Pencil
      • Fountain Pen
      • Ballpoint Pens & Refills
      • Marker
      • Ink & Gel Pens
      • Colouring & Drawing Pencils
      • Miscellaneous
    • Tinte & Toner Ink & Toner
    • Bürotechnik Office Technology

      • Office Technology
      • Shredder
      • Laminator
      • Label printer
      • Printers & Multifunction Devices
      • Computers & Communications
      • Desk & Calculator
      • IT Cleaning Products
      • Energy supply
      • Binding machine
      • POS Systems
      • Pricing
      • Cutting machine
      • Air conditioning technology
      • Miscellaneous
    • Taschen & Zubehör Bags & Luggage

      • Bags & Luggage
      • Suitcase
      • Folders
      • Backpacks
      • Bags
      • Miscellaneous
    • Schulen & Kitas School Supplies

      • School Supplies
      • Notebooks & Pads
      • School Bags & Satchels
      • School supplies
      • Writing & Painting
      • Crafts
      • Miscellaneous
  • Büromöbel

    • Büromöbel
    • Ergonomie Empfehlung Wiepa Office Furniture Recommendation
    • Sitzmöbel & Zubehör Seating & Accessories

      • Seating & Accessories
      • Visitor Chairs
      • Floor protection mats
      • Office chairs
      • Footrests
      • Stool
      • Seating comfort
      • Seating furniture
      • Accessories
    • Tischen & Zubehör Tables & Accessories

      • Tables & Accessories
      • Acoustic aids
      • Workbenches
      • Desks
      • Standing tables
      • Counters
    • Schränke & Regale Cabinets & Shelves

      • Cabinets & Shelves
      • Sidecar
      • Coat check
      • Binder column
      • Shelves
      • Pedestal (mobile)
      • Locks & Keys
      • Cupboards
    • Eingang & Empfang Entrance & Reception

      • Entrance & Reception
      • Mailbox
      • Floor mats
      • Coat racks
      • Doorstop
    • Uhren & Messgeräte Clocks & Measuring Instruments
    • Leuchten & Leuchmittel Luminaires & Lamps

      • Luminaires & Lamps
      • Table lamp
      • Floor lamp
      • Flashlights, string lights & co.
  • Lager & Betriebsausstattung

    • Lager & Betriebsausstattung
    • Werkzeug & Handwerk für Büro & Betrieb Tool

      • Tool
      • Adhesive
      • Luminaires
      • Hand Tools & Accessories
      • Machinery & Accessories
      • Measuring Tools
      • Cutting Tools
      • Protective Films
      • Other Tools
      • Workshop equipment
    • Transportmittel Means of transport

      • Means of transport
      • Hand trucks
      • Transport dolly
      • Transport cart
    • Arbeitsschutz Occupational Safety and Health

      • Occupational Safety and Health
      • Respiratory protection
      • Hearing protection
      • Head protection
      • Privacy screen
      • Other
    • Erste Hilfe First Aid

      • First Aid
      • Tissue paper
      • Ambulance Service
      • Measuring devices
      • Rest home
      • First aid kits / cabinets
      • Wound care
      • Other
    • Arbeitskleidung Workwear

      • Workwear
      • Tops
      • Shoes
      • Gloves
    • Gebäudesicherheit Building security

      • Building security
      • Barrier
      • Alarm systems
      • Intercom Systems
      • Winter service
    • Abfallentsorgung Signs & Wayfinding

      • Signs & Wayfinding
      • Labeling signs
      • Door signs
      • Warning & Instruction Signs
    • Brandschutz Fire Protection

      • Fire Protection
      • Fire extinguisher
      • Fire blankets
      • Alarm Annunciator
    • Leitern Ladders
    • Tresore Safes
    • Autozubehör Car Accessories
  • Reinigung & Hygiene

    • Reinigung & Hygiene
    • Reinigung und Hygiene Cleaning

      • Cleaning
      • Brooms & Brushes
      • IT cleaning supplies
      • Budget funds
      • Cleaning device
      • Detergents
      • Cleaning supplies
      • Sponges & Cloths
      • Wiper
    • Hygiene Hygiene

      • Hygiene
      • Drugstore items
      • Hygiene protection
      • Paper Towels & Dispensers
      • Soaps & Dispensers
      • Toilet Paper & Dispensers
    • Desinfektion Disinfection
    • Abfallentsorgung Waste disposal

      • Waste disposal
      • Waste Bin
      • Ashtray
      • Bin Bags & Rubbish Sacks
    • Badaccessoires Bathroom Accessories
  • Catering & Food

    • Catering & Food
    • Catering & Food Catering & Food

      • Catering & Food
      • Drinks
      • Spices & Toppings
      • Coffee & Tea
      • Cookies & Biscuits
      • Groceries
      • Dietary supplements
      • Milk & Sugar
      • Nuts & Snacks
      • Confectionery
    • Küchenutensilien Kitchen utensils

      • Kitchen utensils
      • Storage
      • Bake
      • Kitchen utensils
      • Pots & Pans
    • Küchengeräte & Zubehör Kitchen Appliances & Accessories

      • Kitchen Appliances & Accessories
      • Coffee Machines & Accessories
      • Kitchen appliances
    • Geschirr & Besteck Dishes & Cutlery

      • Dishes & Cutlery
      • Cutlery
      • Crockery
      • Glasses & Mugs
      • Carafe
      • Bowls & Baskets
    • Bewirtung Catering
  • Hausmarke

    • Hausmarke
    • All Items
    • Soennecken
    • Chairs
    • Furniture
  • Personalisierte Stempel & Stifte

    Personalisierte Stempel & Stifte
    Image alt
    Image alt
  • Unsere Leistungen

    • Unsere Leistungen
    • Actions
    • B2B Offer
    • Personal office planning
    • FAQ
    • Services in Wiesbaden
    • About Us
    • Test sitting in Wiesbaden
    • Blog
  • Kontaktiere Uns

    Kontaktiere Uns

    Contact us

    Email is invalid

  • Aktionen

Your cart

Your cart is empty

Continue shopping
Treuepunkteprogramm
1-3 Tage Lieferung
Öko-Tipp
Familienunternehmen seit 1946
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text
Skeleton text

Choose your Location

  • Wiepa Bürofachpartner GmbH

    Image alt

    Keine Abholgebühr

    Meistens sind die Artikel abholbereit innerhalb von 3 Werktagen.

    Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

    Rufen Sie uns gerne an und finden Sie heraus, ob wir den Artikel vorrätig direkt zum abholen haben: 0611 928470

    Mo.-Fr.: 08:00 - 17:00 Uhr

    zur Navigation
Store locator
1002

Search results

reinigungsmittel

Search results

ecover Allzweckreiniger
{"id":57223412777343,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495083500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393625850239,"product_id":15613335634303,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:57:26+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:17:19+02:00","alt":"ecover Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953L.jpg?v=1775513839","variant_ids":[57223412777343]},"available":true,"name":"ecover All-Purpose Cleaner Spray 500ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":400,"weight":556,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5412533421798","featured_media":{"alt":"ecover Allzweckreiniger","id":70458562281855,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953L.jpg?v=1775513839"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":800,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ecover All-Purpose Cleaner Spray 500ml

4,00€ 3,36€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 8,00€/L
  • Product use: Hobs, sinks, tiles, worktops
  • Fragrance type designation: Lemongrass & Orange
  • biodegradable
  • Spray bottle
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • Contents: 0.5 l
  • Safety instructions: Keep out of reach of children.
Available for pickup at
Out of stock at
Meister Proper Allzweckreiniger
Image alt
{"id":57223418151295,"title":"Spring Awakening","option1":"Spring Awakening","option2":null,"option3":null,"sku":"495091800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393813676415,"product_id":15613339304319,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:01:25+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:37+02:00","alt":"Meister Proper Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001361Y001361R.jpg?v=1775513977","variant_ids":[57223418151295]},"available":true,"name":"Mr. Clean All-Purpose Cleaner - Spring Awakening","public_title":"Spring Awakening","options":["Spring Awakening"],"price":376,"weight":1071,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8700216624688","featured_media":{"alt":"Meister Proper Allzweckreiniger","id":70458747748735,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001361Y001361R.jpg?v=1775513977"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":376,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mr. Clean All-Purpose Cleaner

3,76€ 3,15€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,76€/L
  • Product use: all smooth surfaces
  • Bottle
  • Container material: plastic
  • recyclable
  • Content: 1 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Safety instructions: Keep out of reach of children. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Wash hands after use.
Available for pickup at
Out of stock at
Frosch Allzweckreiniger Soda
Image alt
{"id":57223416709503,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495088500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393782022527,"product_id":15613338157439,"position":2,"created_at":"2026-04-01T14:00:31+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:06+02:00","alt":"Frosch Allzweckreiniger Soda","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001474Y001474K.jpg?v=1775513946","variant_ids":[57223416709503]},"available":true,"name":"Frosch Soda All-Purpose Cleaner 500ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":331,"weight":559,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001499961502","featured_media":{"alt":"Frosch Allzweckreiniger Soda","id":70458716422527,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001474Y001474K.jpg?v=1775513946"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":662,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Frosch Soda All-Purpose Cleaner 500ml

3,31€ 2,78€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 6,62€/L
  • Product use: Kitchen surface
  • biodegradable
  • free from microplastics
  • Spray bottle
  • Container material: 100% recycled plastic
  • recyclable
  • Volume: 0.5 l
Available for pickup at
Out of stock at
Pronto Allzweckreiniger Multi
{"id":57223390331263,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495037100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393162903935,"product_id":15613322723711,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:42:44+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:10:43+02:00","alt":"Pronto Allzweckreiniger Multi","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012929A012929U.jpg?v=1775513443","variant_ids":[57223390331263]},"available":true,"name":"Pronto Multi-Surface Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":691,"weight":515,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5000204151503","featured_media":{"alt":"Pronto Allzweckreiniger Multi","id":70458107265407,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012929A012929U.jpg?v=1775513443"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1728,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.4","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Pronto Multi-Surface Cleaner

6,91€ 5,80€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 17,28€/L
  • Product Use: Surfaces
  • Fragrance Type: rain shower
  • Aerosol can
  • Content: 0.4 l
  • Warning
  • Hazard statements: Pressurised container: May burst if heated. May cause an allergic skin reaction.
  • Precautionary statements: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. IF ON SKIN: Wash with plenty of soap and water. Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C. Dispose of container only when completely empty for recycling. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. Do not pierce or burn, even after use. Wear protective gloves.
Available for pickup at
Out of stock at
zack Allzweckreiniger
{"id":57223388004735,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495027400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393150517631,"product_id":15613321347455,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:41:08+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:09:58+02:00","alt":"zack Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012137A012137A.jpg?v=1775513398","variant_ids":[57223388004735]},"available":true,"name":"zack All-Purpose Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":3011,"weight":10310,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015094447019","featured_media":{"alt":"zack Allzweckreiniger","id":70458095567231,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012137A012137A.jpg?v=1775513398"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":301,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
zack All-Purpose Cleaner

30,11€ 25,30€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,01€/L
  • Canister
  • Container material: Plastic
  • Volume: 10 l
Available for pickup at
Out of stock at
GREENSPEED Allzweckreiniger Floreal Fresh 5 l
{"id":57223396917631,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495056200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393188266367,"product_id":15613326885247,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:46:26+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:12:32+02:00","alt":"GREENSPEED Allzweckreiniger Floreal Fresh 5 l","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000596Y000596M.jpg?v=1775513552","variant_ids":[57223396917631]},"available":true,"name":"GREENSPEED Allzweckreiniger Floreal Fresh 5 l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":4276,"weight":5245,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5407003310146","featured_media":{"alt":"GREENSPEED Allzweckreiniger Floreal Fresh 5 l","id":70458129252735,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000596Y000596M.jpg?v=1775513552"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":855,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
GREENSPEED Allzweckreiniger Floreal Fresh 5 l

42,76€ 35,93€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 8,55€/L
  • Product use: Surfaces
  • Scent type: Floral
  • biodegradable
  • Canister
  • Container material: 50% plastic, recycled, 50% polyethylene
  • recyclable
  • Contents: 5 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Safety instructions: If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention.
Available for pickup at
Out of stock at
CERACLEN Glaskeramikreiniger 5in1
Image alt
{"id":57223411892607,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495081400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393599635839,"product_id":15613334946175,"position":4,"created_at":"2026-04-01T13:56:56+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:17:24+02:00","alt":"CERACLEN Glaskeramikreiniger 5in1","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001668Y001668W.jpg?v=1775513844","variant_ids":[57223411892607]},"available":true,"name":"Ceraclen Glass-Ceramic Cleaner 5in1 200ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":420,"weight":259,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002448006473","featured_media":{"alt":"CERACLEN Glaskeramikreiniger 5in1","id":70458536657279,"position":4,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001668Y001668W.jpg?v=1775513844"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":2100,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.2","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Ceraclen Glass-Ceramic Cleaner 5in1 200ml

4,20€ 3,52€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 21,00€/L
  • Suitable for surfaces: Glass ceramic hobs, induction hobs, stainless steel
  • Bottle
  • Container material: Plastic
  • Volume: 0.2 l
  • Safety instructions: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. Wash hands thoroughly after handling.
Available for pickup at
Out of stock at
Kiehl Allzweckreiniger Keradet-Aktiv
{"id":57223392690559,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495045600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393175421311,"product_id":15613324263807,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:44:09+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:11:30+02:00","alt":"Kiehl Allzweckreiniger Keradet-Aktiv","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013203A013203K.jpg?v=1775513490","variant_ids":[57223392690559]},"available":true,"name":"Kiehl Universal Cleaner Keradet Aktiv 1L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":784,"weight":1057,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4031255000213","featured_media":{"alt":"Kiehl Allzweckreiniger Keradet-Aktiv","id":70458117652863,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013203A013203K.jpg?v=1775513490"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":784,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kiehl Universal Cleaner Keradet Aktiv 1L

7,84€ 6,58€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 7,84€/L
  • Bottle
  • Container material: Plastic
  • recyclable
  • Volume: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Frosch Allzweckreiniger
Image alt
{"id":57223394132351,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495049200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393180008831,"product_id":15613325148543,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:45:00+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:12:00+02:00","alt":"Frosch Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001362Y001362Z.jpg?v=1775513520","variant_ids":[57223394132351]},"available":true,"name":"Frog All-Purpose Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":324,"weight":1090,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4001499960161","featured_media":{"alt":"Frosch Allzweckreiniger","id":70458122109311,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001362Y001362Z.jpg?v=1775513520"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":324,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Frog All-Purpose Cleaner

3,24€ 2,72€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,24€/L
  • Fragrance type: neutral
  • biodegradable
  • microplastic-free
  • bottle
  • Container material: plastic, 100% recycled
  • Volume: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Nilfisk Bodenreiniger Intensive
{"id":57579158405503,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495108200","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84594660016511,"product_id":15685596086655,"position":1,"created_at":"2026-05-21T12:30:14+02:00","updated_at":"2026-05-21T23:26:47+02:00","alt":"Nilfisk Bodenreiniger Intensive","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002066K.jpg?v=1779398807","variant_ids":[57579158405503]},"available":true,"name":"Nilfisk Floor Cleaner Intensive 10L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":14093,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5715492186914","featured_media":{"alt":"Nilfisk Bodenreiniger Intensive","id":71090229674367,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002066K.jpg?v=1779398807"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1409,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Nilfisk Floor Cleaner Intensive 10L

140,93€ 118,42€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 14,09€/L
  • biodegradable
  • microplastic-free
  • pH value: 10.5-11.4
  • Container material: Plastic
  • Contents: 10 l
  • Danger
  • Hazard statements: Causes serious eye damage.
  • Precautionary statements: Wear eye protection/protective gloves. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a poison center/doctor.
Available for pickup at
Out of stock at
zack Allzweckreiniger 1 l
{"id":57223277412735,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490247900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392285507967,"product_id":15613251518847,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:19:17+02:00","updated_at":"2026-04-06T23:32:16+02:00","alt":"zack Allzweckreiniger 1 l","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007281A007281K.jpg?v=1775511136","variant_ids":[57223277412735]},"available":true,"name":"Zack All-Purpose Cleaner 1 l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":403,"weight":1085,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015094247022","featured_media":{"alt":"zack Allzweckreiniger 1 l","id":70457323061631,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A007281A007281K.jpg?v=1775511136"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":403,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Zack All-Purpose Cleaner 1 l

4,03€ 3,38€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,03€/L
  • Fragrance type: Lemon
  • Bottle
  • Container material: Plastic
  • Content: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Ajax Allzweckreiniger Frischeduft
{"id":57223424672127,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495097700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394097185151,"product_id":15613342187903,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:06:58+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:21:29+02:00","alt":"Ajax Allzweckreiniger Frischeduft","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641T.jpg?v=1775514089","variant_ids":[57223424672127]},"available":true,"name":"Ajax All-Purpose Cleaner Fresh Scent 1L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":205,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8714789952543","featured_media":{"alt":"Ajax Allzweckreiniger Frischeduft","id":70459028046207,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001641Y001641T.jpg?v=1775514089"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":205,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Ajax All-Purpose Cleaner Fresh Scent 1L

2,05€ 1,72€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,05€/L
  • Product use: Surfaces
  • Fragrance type: Fresh scent
  • biodegradable
  • microplastic-free
  • Bottle
  • Container material: Plastic
  • Content: 1 l
  • Caution
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Safety instructions: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. Contains glutaral. May produce an allergic reaction.
Available for pickup at
Out of stock at
Kärcher Allzweckreiniger PressurePro
{"id":57223448691071,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"497012600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83394487845247,"product_id":15613357162879,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:26:04+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:30:04+02:00","alt":"Kärcher Allzweckreiniger PressurePro","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012208A012208L.jpg?v=1775514604","variant_ids":[57223448691071]},"available":true,"name":"Kärcher Active Cleaner RM 81 Alkaline 10l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":9520,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4039784470118","featured_media":{"alt":"Kärcher Allzweckreiniger PressurePro","id":70459410809215,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012208A012208L.jpg?v=1775514604"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":952,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kärcher Active Cleaner RM 81 Alkaline 10l

95,20€ 80,00€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 9,52€/L
  • Fragrance type: Citrus
  • Canister
  • Container material: Plastic
  • Volume: 10 l
  • Warning
  • Hazard statements: May be corrosive to metals. Causes serious eye irritation.
  • Precautionary statements: Store only in original packaging. Wash hands thoroughly after handling. Wear eye protection/face protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. Store in a corrosive resistant container/container with a resistant inner liner.
Available for pickup at
Out of stock at
GREENSPEED Allzweckreiniger TECHNO MULTI
{"id":57223385088383,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495007000","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393126564223,"product_id":15613319086463,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:38:58+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:09:02+02:00","alt":"GREENSPEED Allzweckreiniger TECHNO MULTI","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000595Y000595Y.jpg?v=1775513342","variant_ids":[57223385088383]},"available":true,"name":"Greenspeed All-Purpose Cleaner Techno Multi 5l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2410,"weight":5211,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5407003310085","featured_media":{"alt":"GREENSPEED Allzweckreiniger TECHNO MULTI","id":70458074792319,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000595Y000595Y.jpg?v=1775513342"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":482,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Greenspeed All-Purpose Cleaner Techno Multi 5l

24,10€ 20,25€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,82€/L
  • Scent type: Lemon
  • biodegradable
  • Canister
  • Container material: 50% plastic, 50% polyethylene
  • recyclable
  • Volume: 5 l
Available for pickup at
Out of stock at
GREENSPEED Allzweckreiniger Floreal Fresh 1 l
{"id":57223398195583,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495056900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393189740927,"product_id":15613327278463,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:46:46+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:12:41+02:00","alt":"GREENSPEED Allzweckreiniger Floreal Fresh 1 l","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014555A014555I.jpg?v=1775513561","variant_ids":[57223398195583]},"available":true,"name":"GREENSPEED All-Purpose Cleaner Floreal Fresh 1 l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":977,"weight":1093,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8716254007147","featured_media":{"alt":"GREENSPEED Allzweckreiniger Floreal Fresh 1 l","id":70458130661759,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014555A014555I.jpg?v=1775513561"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":977,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
GREENSPEED All-Purpose Cleaner Floreal Fresh 1 l

9,77€ 8,21€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 9,77€/L
  • Product use: Surfaces
  • Type of scent: Floral
  • biodegradable
  • Bottle
  • Container material: 50% Plastic, recycled, 50% Polyethylene
  • recyclable
  • Content: 1 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Precautionary statements: If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention.
Available for pickup at
Out of stock at
Nilfisk Bodenreiniger Quickfresh
{"id":57579160437119,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495108400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":84594660639103,"product_id":15685596381567,"position":1,"created_at":"2026-05-21T12:30:22+02:00","updated_at":"2026-05-21T23:26:49+02:00","alt":"Nilfisk Bodenreiniger Quickfresh","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002066Q.jpg?v=1779398809","variant_ids":[57579160437119]},"available":true,"name":"Nilfisk Quickfresh SV1 Hard Floor Cleaner 10l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":10686,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5715492187041","featured_media":{"alt":"Nilfisk Bodenreiniger Quickfresh","id":71090230624639,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/Y002066Q.jpg?v=1779398809"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1069,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Nilfisk Quickfresh SV1 Hard Floor Cleaner 10l

106,86€ 89,79€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 10,69€/L
  • biodegradable
  • free from microplastics
  • pH value: 6.5-8
  • Container material: Plastic
  • Content: 10 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Precautionary statements: Wear eye protection/protective gloves. If eye irritation persists: Get medical advice/attention.
Available for pickup at
Out of stock at
Meister Proper Allzweckreiniger Lemon
{"id":57223411728767,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495080900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393588986239,"product_id":15613334815103,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:56:43+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:17:02+02:00","alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Lemon","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000853Y000853A.jpg?v=1775513822","variant_ids":[57223411728767]},"available":true,"name":"Mr. Clean All-Purpose Cleaner Lemon 5L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1591,"weight":5204,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8006540616680","featured_media":{"alt":"Meister Proper Allzweckreiniger Lemon","id":70458525548927,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000853Y000853A.jpg?v=1775513822"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":318,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"5.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Mr. Clean All-Purpose Cleaner Lemon 5L

15,91€ 13,36€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,18€/L
  • Fragrance type: Lemon
  • Canister
  • Container material: Plastic
  • Volume: 5 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes.
Available for pickup at
Out of stock at
zack Allzweckreiniger
{"id":57223387840895,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495027300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393149075839,"product_id":15613321183615,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:41:05+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:09:57+02:00","alt":"zack Allzweckreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012136A012136Z.jpg?v=1775513397","variant_ids":[57223387840895]},"available":true,"name":"Zack All-Purpose Cleaner Citro 10L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":2660,"weight":10671,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015094147094","featured_media":{"alt":"zack Allzweckreiniger","id":70458094616959,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012136A012136Z.jpg?v=1775513397"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":266,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Zack All-Purpose Cleaner Citro 10L

26,60€ 22,35€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 2,66€/L
  • Scent type: Lemon
  • Canister
  • Container material: Plastic
  • Capacity: 10 l
Available for pickup at
Out of stock at
zack Allzweckreiniger - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57223277314431,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"490247700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83392285245823,"product_id":15613251486079,"position":1,"created_at":"2026-04-01T12:19:14+02:00","updated_at":"2026-04-01T12:19:14+02:00","alt":"zack Allzweckreiniger - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014495A014495I.jpg?v=1775038754","variant_ids":[57223277314431]},"available":true,"name":"Zack All-Purpose Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":450,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015094447040","featured_media":{"alt":"zack Allzweckreiniger - Wiepa Bürofachpartner","id":70457322504575,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A014495A014495I.jpg?v=1775038754"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":450,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Zack All-Purpose Cleaner

4,50€ 3,78€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,50€/L
  • Product use: water-resistant surfaces
  • Bottle
  • Container material: Plastic
  • Volume: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
ECS Reinigungsspray - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57222316786047,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154206700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328820543871,"product_id":15612809740671,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:22:44+02:00","updated_at":"2026-03-30T17:22:44+02:00","alt":"ECS Reinigungsspray - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001646Y001646J.jpg?v=1774884164","variant_ids":[57222316786047]},"available":true,"name":"ECS Permanent Marker Remover 150ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":613,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4260478917132","featured_media":{"alt":"ECS Reinigungsspray - Wiepa Bürofachpartner","id":70428441411967,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001646Y001646J.jpg?v=1774884164"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":4087,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.15","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ECS Permanent Marker Remover 150ml

6,13€ 5,15€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 40,87€/L
  • Whiteboards
  • quick-drying
  • Content (spray): 150 ml
  • Danger
  • Hazard statements: Extremely flammable aerosol. Pressurised container: May burst if heated. Causes skin irritation. Causes serious eye irritation. May cause drowsiness or dizziness.
  • Precautionary statements: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. Read carefully and follow all instructions. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. Do not spray on an open flame or other ignition source. Do not pierce or burn, even after use. Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/122 °F.
Available for pickup at
Out of stock at
Reinilon Allzweckreiniger Ja-Top 38 10 l
{"id":57223385907583,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495010900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393131315583,"product_id":15613319709055,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:39:32+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:09:18+02:00","alt":"Reinilon Allzweckreiniger Ja-Top 38 10 l","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013879A013879Z.jpg?v=1775513358","variant_ids":[57223385907583]},"available":true,"name":"Reinilon All-Purpose Cleaner Ja-Top 38 10 l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":4887,"weight":10750,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4008385556606","featured_media":{"alt":"Reinilon Allzweckreiniger Ja-Top 38 10 l","id":70458078527871,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013879A013879Z.jpg?v=1775513358"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":489,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Reinilon All-Purpose Cleaner Ja-Top 38 10 l

48,87€ 41,06€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,89€/L
  • Canister
  • Container material: Plastic
  • Capacity: 10 l
  • Warning
  • Hazard statements: Causes serious eye irritation.
Available for pickup at
Out of stock at
Kiehl Allzweckreiniger Torvan
{"id":57223392330111,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495045500","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393175355775,"product_id":15613324198271,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:44:07+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:11:28+02:00","alt":"Kiehl Allzweckreiniger Torvan","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013203A013203J.jpg?v=1775513488","variant_ids":[57223392330111]},"available":true,"name":"Kiehl Active Cleaner Torvan Concentrate 1L","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1460,"weight":1114,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4031255000152","featured_media":{"alt":"Kiehl Allzweckreiniger Torvan","id":70458117554559,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A013203A013203J.jpg?v=1775513488"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1460,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"1.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Kiehl Active Cleaner Torvan Concentrate 1L

14,60€ 12,26€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 14,60€/L
  • Bottles
  • Container material: Plastic
  • Content: 1 l
Available for pickup at
Out of stock at
Sagrotan Waschmaschinenreiniger
Image alt
{"id":57223401177471,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495060100","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393200947583,"product_id":15613328556415,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:48:16+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:13:22+02:00","alt":"Sagrotan Waschmaschinenreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001668Y001668M.jpg?v=1775513602","variant_ids":[57223401177471]},"available":true,"name":"Sagrotan Washing Machine Cleaner 250ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":394,"weight":283,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4002448084945","featured_media":{"alt":"Sagrotan Waschmaschinenreiniger","id":70458140590463,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001668Y001668M.jpg?v=1775513602"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":1576,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Sagrotan Washing Machine Cleaner 250ml

3,94€ 3,31€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 15,76€/L
  • Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use.
  • liquid
  • bottle
  • Container material: plastic
  • Contents: 250 ml
  • Danger
  • Hazard statements: May be corrosive to metals. Causes skin irritation. Causes serious eye damage. Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. Wash hands thoroughly after handling. Wear eye protection, face protection. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a Poison Center/doctor. Dispose of contents/container in accordance with local/regional regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
Quantum Klarspüler Professional
Image alt
{"id":57223414317439,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495085700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393619165567,"product_id":15613336813951,"position":2,"created_at":"2026-04-01T13:57:16+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:18:07+02:00","alt":"Quantum Klarspüler Professional","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001669Y001669I.jpg?v=1775513887","variant_ids":[57223414317439]},"available":true,"name":"Quantum Rinse Aid Professional 9l","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":4349,"weight":9540,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4251758436085","featured_media":{"alt":"Quantum Klarspüler Professional","id":70458554614143,"position":2,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001669Y001669I.jpg?v=1775513887"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":483,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"9.0","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Quantum Rinse Aid Professional 9l

43,49€ 36,54€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 4,83€/L
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Volume: 9 l
  • Hazard statements: Harmful to aquatic life with long lasting effects.
  • Safety instructions: Keep out of reach of children. If medical advice is needed, have product container or label at hand. Dispose of contents/container in accordance with local/regional regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
DER GENERAL Allzweckreiniger Universal Bergfrühling
{"id":57223415759231,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495087700","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393763672447,"product_id":15613337764223,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:00:12+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:18:50+02:00","alt":"DER GENERAL Allzweckreiniger Universal Bergfrühling","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001284Y001284J.jpg?v=1775513930","variant_ids":[57223415759231]},"available":true,"name":"The general all-purpose cleaner Mountain Spring 750ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":261,"weight":843,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4015200035369","featured_media":{"alt":"DER GENERAL Allzweckreiniger Universal Bergfrühling","id":70458697875839,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001284Y001284J.jpg?v=1775513930"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":348,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.75","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
The general all-purpose cleaner Mountain Spring 750ml

2,61€ 2,19€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 3,48€/L
  • Product Use: Marble, Granite, Parquet, Varnished Wood
  • Fragrance Type: Mountain Spring
  • biodegradable
  • Bottle
  • Container Material: Plastic, 70% recycled
  • recyclable
  • Content: 0.75 l
  • Warning
  • Hazard Statements: May cause an allergic skin reaction.
  • Precautionary Statements: If medical advice is needed, have product container or label at hand. Keep out of reach of children. IF ON SKIN: Wash with plenty of water. Dispose of contents/container in accordance with national regulations.
Available for pickup at
Out of stock at
Siemens Reinigungstablette 2 in 1
{"id":57223417561471,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495090800","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393918697855,"product_id":15613338845567,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:03:34+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:17+02:00","alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346W.jpg?v=1775513957","variant_ids":[57223417561471]},"available":true,"name":"Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1501,"weight":145,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4242003870525","featured_media":{"alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","id":70458850804095,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346W.jpg?v=1775513957"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":500,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"3.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet

15,01€ 12,61€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 5,00€ each
  • Use biocidal products carefully. Always read the label and product information before use.
  • Product use: Siemens EQ series automatic coffee machine
  • 3 pc/pack.
  • Warning
  • Hazard statements: Causes skin irritation. May cause an allergic skin reaction. Causes serious eye irritation. May cause respiratory irritation.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. Wash hands thoroughly after handling. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. Store locked up. Dispose of contents to hazardous waste.
Available for pickup at
Out of stock at
Siemens Reinigungstablette 2 in 1
{"id":57223417659775,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495090900","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393938784639,"product_id":15613338878335,"position":1,"created_at":"2026-04-01T14:03:58+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:19:17+02:00","alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346P.jpg?v=1775513957","variant_ids":[57223417659775]},"available":true,"name":"Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1501,"weight":51,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"4242003870501","featured_media":{"alt":"Siemens Reinigungstablette 2 in 1","id":70458871939455,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y001346Y001346P.jpg?v=1775513957"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":150,"unit_price_measurement":{"measured_type":"count","quantity_value":"10.0","quantity_unit":"item","reference_value":1,"reference_unit":"item"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Siemens 2-in-1 Cleaning Tablet

15,01€ 12,61€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 1,50€ each
  • Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use.
  • Product use: Siemens EQ series fully automatic coffee machine
  • 10 pc/pack.
  • Danger
  • Hazard statements: Causes skin irritation. Causes serious eye damage.
  • Precautionary statements: Keep out of reach of children. Wear protective gloves and eye protection. If on skin: Wash with plenty of water/soap. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If skin irritation occurs: Get medical advice/attention.
Available for pickup at
Out of stock at
ecover Glasreiniger
{"id":57223412744575,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"495083400","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83393624179071,"product_id":15613335601535,"position":1,"created_at":"2026-04-01T13:57:23+02:00","updated_at":"2026-04-07T00:17:16+02:00","alt":"ecover Glasreiniger","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953N.jpg?v=1775513836","variant_ids":[57223412744575]},"available":true,"name":"ecover Glass Cleaner","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":414,"weight":3406,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"5412533421927","featured_media":{"alt":"ecover Glasreiniger","id":70458560053631,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000Y000953Y000953N.jpg?v=1775513836"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":828,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.5","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
ecover Glass Cleaner

4,14€ 3,47€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 8,28€/L
  • Fragrance type: Green Tea & Grapefruit
  • biodegradable
  • pH value: 6.7-7
  • Container design: Spray bottle
  • Container material: Plastic, 100% recycled
  • Content: 0.5 l
  • Safety instructions Keep out of reach of children.
Available for pickup at
Out of stock at
Legamaster Reinigungsspray TZ8 - Wiepa Bürofachpartner
{"id":57222298632575,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154059600","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328756351359,"product_id":15612806496639,"position":1,"created_at":"2026-03-30T17:15:31+02:00","updated_at":"2026-03-30T17:15:31+02:00","alt":"Legamaster Reinigungsspray TZ8 - Wiepa Bürofachpartner","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012360A012360M.jpg?v=1774883731","variant_ids":[57222298632575]},"available":true,"name":"Legamaster Whiteboard Cleaner TZ 8 250ml","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1680,"weight":0,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8713797034197","featured_media":{"alt":"Legamaster Reinigungsspray TZ8 - Wiepa Bürofachpartner","id":70428392194431,"position":1,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012360A012360M.jpg?v=1774883731"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":6720,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.25","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Legamaster Whiteboard Cleaner TZ 8 250ml

16,80€ 14,11€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 67,20€/L
  • Whiteboards, Glass boards
  • fast drying
  • Content (spray): 250 ml
Available for pickup at
Out of stock at
Legamaster Reinigungsspray TZ 6 (150 ml) – Für streifenfreie Whiteboards und Glasboards
Image alt
{"id":57222293848447,"title":"Default Title","option1":"Default Title","option2":null,"option3":null,"sku":"154054300","requires_shipping":true,"taxable":true,"featured_image":{"id":83328751731071,"product_id":15612805218687,"position":7,"created_at":"2026-03-30T17:15:10+02:00","updated_at":"2026-04-06T18:06:05+02:00","alt":"Legamaster Reinigungsspray TZ 6","width":2000,"height":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012259A012259F.jpg?v=1775491565","variant_ids":[57222293848447]},"available":true,"name":"Legamaster Cleaning Spray TZ 6 (150 ml) – For streak-free whiteboards and glass boards","public_title":null,"options":["Default Title"],"price":1313,"weight":166,"compare_at_price":null,"inventory_management":"shopify","barcode":"8713797070072","featured_media":{"alt":"Legamaster Reinigungsspray TZ 6","id":70428388655487,"position":7,"preview_image":{"aspect_ratio":1.0,"height":2000,"width":2000,"src":"\/\/shop.wiepa.com\/cdn\/shop\/files\/2000A012259A012259F.jpg?v=1775491565"}},"requires_selling_plan":false,"unit_price":8753,"unit_price_measurement":{"measured_type":"volume","quantity_value":"0.15","quantity_unit":"l","reference_value":1,"reference_unit":"l"},"selling_plan_allocations":[],"quantity_rule":{"min":1,"max":null,"increment":1}}
Legamaster Cleaning Spray TZ 6 (150 ml) – For streak-free whiteboards and glass boards

13,13€ 11,03€ inkl. MwSt. zzgl. MwSt.

Unit price 87,53€/L
  • Content (spray): 150 ml
  • Design: Spray bottle with atomizer
  • Suitable for: Whiteboards, glass boards
  • Special features: Quick-drying, no propellants
  • Certification: EU Ecolabel
Available for pickup at
Out of stock at

Organizing Cleaning Supplies in the Office: Kitchen, Restrooms, and Workstations

Hygiene Guide Properly organizing cleaning supplies in the office: kitchen, sanitary area and workstation Cleaning supplies are part of ongoing office provisions. If kitchens, sanitary facilities, meeting rooms, and workstations are to remain clean, clear standards and available stock are needed. Surface cleaners, cleaning cloths, dish soap, sponges, paper towels, and trash bags are regularly needed in the office. Without fixed storage locations and minimum stock levels, they are missing exactly when they are needed. View cleaning suppliesView hygiene products Short answer Office cleaning requires surface cleaners, cleaning cloths, dish soap, sponges, paper towels, trash bags, microfiber cloths, and, if necessary, disinfectants. Why cleaning supplies should be planned Cleaning in the office often happens incidentally: in the kitchen after a break, in the meeting room after an appointment, or at the workstation for shared areas. If the right items are missing, the task is left undone or improvised. clean work surfaces and kitchen areas fewer spontaneous emergency purchases better availability for employees clear storage locations for supplies easy reordering via minimum stock levels Related: Hygiene supplies for businesses Which cleaning items are regularly needed Area Typical items Why useful? Office kitchen Dish soap, sponges, paper towels, trash bags Dishes, work surfaces, and waste disposal Workstation Cleaning cloths, screen cleaner, microfiber cloths Keyboard, mouse, screen, and desk Meeting room Surface cleaner, cloths, trash bags Keep tables clean after appointments Sanitary area Cleaner, trash bags, paper towels Ongoing hygiene and replenishment Store cleaning supplies by area A central stock is useful, but frequently used items should be stored where they are needed. Dish soap belongs in the kitchen, cleaning cloths in shared work areas, and refills for sanitary facilities in storage. Plan kitchen, sanitary area, and workstation separately Label supplies Separate opened and unopened goods Make minimum stock levels visible Clarify responsibility for reordering More on this: Planning storage space for office supplies Suitable products in the Wiepa Shop Surface CleanerFor tables, kitchen surfaces, meeting rooms, and shared areas.Cleaning clothsFor workstation, keyboard, mouse, screen, and quick cleaning in between.Dish soap and spongesFor office kitchens, dishes, cups, and work surfaces.Trash bags and paper towelsFor kitchen, sanitary area, wastebasket, and storage rooms. Don't forget workstation cleaning Desks, keyboards, mice, and screens are used daily. Especially for desk sharing or shared workstations, cleaning cloths and screen cleaner should be easily accessible. Related: Clean your workstation and Organize desk sharing in the office Checklist: Organizing cleaning supplies in the office Identify areas: kitchen, sanitary, workstation, meeting room Define standard items per area Label storage locations Define minimum stock levels for frequently used items Clarify responsibility for control and reordering Store cleaning cloths and paper towels within easy reach Bundle cleaning needs with hygiene and office supplies More on this: Planning sanitary supplies in the company and Equipping the office kitchen in the company Frequently asked questions What cleaning supplies does an office need? Typically, surface cleaners, cleaning cloths, dish soap, sponges, paper towels, trash bags, microfiber cloths, and screen cleaner. Where should cleaning items be stored? Frequently used items should be stored where they are needed: dish soap in the kitchen, cleaning cloths at the workstation, and refills in storage. Why minimum stock levels for cleaning supplies? Because cleaning items are consumed regularly, and missing supplies can quickly lead to disorganization or spontaneous emergency purchases in everyday life. Organize cleaning supplies and hygiene in a planned way Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with cleaning supplies, hygiene products, office kitchens, sanitary needs, and ongoing office provisions. Request consultation

Organizing the Cleaning Supplies Cabinet in the Company: Cleaning Products, Hygiene, and Stock

Hygiene Guide Organizing Your Cleaning Cabinet at Work: Cleaning Products, Hygiene, and Supplies A well-organized cleaning cabinet ensures that cleaning products, hygiene articles, trash bags, and refills can be found quickly and reordered in time. In many companies, cleaning supplies accumulate in various places. Sponges are in the kitchen, trash bags in a drawer, paper towels in storage, and cleaning cloths somewhere at reception. With a clear cleaning cabinet, office hygiene becomes much simpler. View cleaning productsView hygiene supplies Short Answer A cleaning cabinet in a company should contain cleaning products, cleaning cloths, sponges, dish soap, paper towels, trash bags, hand towels, soap, and labeled storage areas. Why a Cleaning Cabinet Makes Sense Cleaning and hygiene work better in the office when necessary items are stored in a clear location. A cleaning cabinet prevents searching, duplicate orders, and unorganized supplies. Cleaning items are found more quickly Refills are stored centrally and organized Minimum stock levels are easier to check Incorrect or duplicate purchases are reduced Kitchen, sanitary area, and workplace remain better supplied Related: Organizing Cleaning Products in the Office Correctly What Belongs in the Cleaning Cabinet? Area Typical Items Why Useful? Cleaning Surface cleaner, cleaning cloths, microfiber cloths Tables, kitchen, reception and meeting rooms Kitchen Dish soap, sponges, paper towels, trash bags Office kitchen and break area Sanitary Hand towels, soap, toilet paper, sanitary bags Refills for washrooms Organization Labels, markers, boxes, inventory list Overview and reordering Labeling and Fixed Places A cleaning cabinet should not just be filled. It's important that item groups are clearly separated and labeled. This way, everyone can quickly find what they need. Label shelves by area Sort trash bags by size Store refills for dispensers separately Keep opened and new goods separate Visibly note minimum stock levels More on this: Labeling in the Office and Planning Storage for Office Supplies Matching Products in the Wiepa Shop Cleaning ProductsFor kitchen, sanitary area, meeting rooms, and work surfaces.Cleaning ClothsFor quick cleaning of tables, keyboards, mice, and surfaces.Trash BagsAppropriate sizes for kitchen, sanitary area, wastebaskets, and recycling bins.Hand Towels and SoapRefills for washrooms, sanitary areas, and dispenser systems. Minimum Stock Levels in the Cleaning Cabinet Especially hygiene and cleaning products should not be reordered only when everything is empty. A small minimum stock is often enough to avoid bottlenecks. Particularly important are trash bags, hand towels, soap, cleaning cloths, paper towels, and dish soap. Related: Minimum Stock Levels in the Office and Organizing Waste Separation in the Company Checklist: Organizing the Cleaning Cabinet Collect all available cleaning and hygiene products Sort items by kitchen, sanitary, workplace, and stock Label shelves and boxes Define minimum stock levels for important items Document suitable refills for dispensers Clarify responsibility for checking and reordering Regularly check and tidy the cleaning cabinet Frequently Asked Questions What belongs in a cleaning cabinet at work? Cleaning products, cleaning cloths, dish soap, sponges, paper towels, trash bags, hand towels, soap, toilet paper, and labels for organization. Why should the cleaning cabinet be labeled? Labeling reduces searching, prevents incorrect storage, and makes minimum stock levels easier to check. Which items should always be in stock? Particularly important are trash bags, hand towels, soap, cleaning cloths, paper towels, dish soap, and frequently used refills. Organize Cleaning Cabinet and Hygiene in a Planned Way Wiepa supports companies in Wiesbaden and Rhein Main with cleaning products, hygiene articles, sanitary supplies, trash bags, and ongoing office supplies. Request Consultation

Showing 32/1002

Persönliche Beratung und Betreuung

Über 50 Tsd. Beschaffungsartikel im Zugriff

Click & Collect in Wiesbaden

Preisgarantie

Lieferung innerhalb 24h

Familienunternehmen seit 1946

Alles aus einer Hand. Konzentriert euch auf euer Kerngeschäft, wir konzentrieren uns auf Euch.

So erreichst du uns

Mo-Fr von 9:00-17:00

0611 928470

Lieber schriftlich?

info@wiepa.com

oder Vorort?

Fritz-Haber-Straße 4, 65203 Wiesbaden

Unsere Service

  • Actions
  • B2B Offer
  • Personal office planning
  • FAQ
  • Services in Wiesbaden
  • About Us
  • Test sitting in Wiesbaden
  • Blog

Nichts mehr verpassen

Immer informiert – und 10% sparen! 💙✉️ Melden Sie sich jetzt für unseren Newsletter an und verpassen Sie keine Angebote mehr! Als Dankeschön erhalten Sie einen 10 %-Gutschein für Ihre nächste Bestellung.

Email is invalid

Image alt
  • Imprint
  • Terms and Conditions
  • Data Protection & Security
  • Cancellations & Returns
  • Shipping & Payment
  • Battery Act
  • WITHDRAW NOW
  • Gesetzliche Gewährleistung
©

* Alle Preise inkl. gesetzl. Mehrwertsteuer zzgl. Versandkosten und ggf. Nachnahmegebühren, wenn nicht anders beschrieben.
** Rechnungskauf nur für Bestandskunden oder nach positiver Bonitätsauskunft. Bei negativer Bonitätsauskunft halten wir uns die Option offen die Bestellung auf Vorkasse zu ändern.

***Von der Gratisartikel Berechnung ausgeschlossen.

Copyright by Wiepa Bürofachpartner GmbH - Alle Rechte vorbehalten.

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.

Bestellung widerrufen

Sie haben versehentlich bestellt? Jetzt Bestellung widerrufen